Ildverden – Темніч чорна йде за мною (2015)

Ukrajinská black metalová scéna je známa svojou kvalitou široko ďaleko, no dnes sa mi do rúk dostalo CD, úplne neznámeho one-man projektu s nórskym názvom Ildverden. Ten názov mi bol ihneď odniekiaľ povedomý. Neskôr som si spomenul na Kampfar a ich album Kvass (2006) kde sa skladba s týmto názvom nachádza. Podľa metal-archives bol Ildverden založený v roku 2007, takže tu môžeme tušiť inšpiráciu.

V poradí štvrtý radový album s názvom Темніч чорна йде за мною vyšiel v roku 2015 pod ruským vydavateľstvom Satanath records v spolupráci s Pagan Flames Productions. Pravdupovediac toto ruské vydavateľstvo chrlí jednu nahrávku za druhou a kvalita niekedy poriadne kolíše.

Ako som spomenul na začiatku Ildverden je one-man projekt, čo vo väčšine prípadov znamená bicí automat. Ten je samozrejme prítomný aj na piatom radovom albume Ildverden a nie je to teda žiadna sláva. Zvuk automatu je evidentný, no nepôsobí až tak rušivo. Celý album má niečo vyše hodiny a skladby minútažov pripomínajú Hate Forest. Tým automatom a stopážou skladieb som vás navnadil asi zbytočné, nakoľko hudba Ildverden je diametrálne odlišná od velikánov z Charkova.

Ide prevažne o atmosferický black metal, poväčšine v pomalom až strednom tempe. V tretej skladbe Прорікання Вельви, ktorá má 22 minút sa riffy tiahnu od niekam do nikam a takmer nič sa tam nedeje. Samozrejme neočakávam literárnu zápletku, ale skladba je doslova nudná (a to nemám absolútne žiadny problém so skladbami s dlhou minutážou). Nepomáhajú tomu ani klávesy (čo zahrajú, to zopakujú gitary)… na atmosfére tomu teda nepridávajú. Úplná zmena prichádza so štvrtou skladbou s rovnomenným názvom (v preklade) „Po mne prichádza čierna tma“. Konečne to prišlo… niečo čo ma vytrhlo z veľmi bledého a šedého priemeru. Jednoznačne najlepšia skladba albumu, ktorá pripomína v istých pasážach majestátny Astrofaes. Riffy sú zaujímavé, menia tempo a atmosféra priam z toho sála. Nevýrazný vokál zrazu pasuje výborne. Je to však len jedna skladba celého albumu, ktorými vyše hodinu, a to nestačí. 8 minútovú skladbu by som si vedel predstaviť ako podarený singel pred nejakým kvalitným albumom. Predposledná pieseň je taktiež lepšia ako prvá polovica albumu, riffy sú omnoho zaujímavejšie a nemáte chuť skladbu prepnúť po troch minútach. Album uzatvára cover od Satyricon – podľa mňa celkom zbytočný, až tak nezapadá do koncepcie albumu, dobré prevedenie sa však nedá uprieť (teda až na nevýrazný vokál a ten zvuk automatu).

Na záver hodnotím album ako priemer. Viac asi niet čo dodať, pretože na jednej dobrej skladbe album nepostavíte. Samozrejme sa nejedná o vyslovený amaterizmus, ale vaty okolo je až príliš. V ukážke vám pridávam samozrejme titulnú skladbu, ktorá ma zaujala najviac.

 

Hodnotenie:  5/10

Napísal: S.

 

English overview

Ukrainan black metal scene is very well known all over the whole world. I got CD of unknown band called Ildverden. As a fan of ukrainan black metal I was expecting a lot. Ildverden is one-man project who released fourth album (2015) under the label Satanath records. „Темніч чорна йде за мною“ is black metal in atmospheric way, but first half of album is really boring. The songs are too long and they are not offering anything interesting. But! Second half is starting to be really interesting, unfortunatelly, listener can get bored after first touch. At last, it is decent average album.

Author: S.

Zakladateľ a šéfredaktor Besu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *