Nové možnosti kontaktu s Besom

Prvá časť tohto článku je informatívnou a tá druhá je viacmenej úvaha, ktorú by som rád predostrel našim čitateľom. Za celú redakciu by sme vám radi pripomenuli, že s Besom môžete byť v kontakte „na viacerých frontoch“. Nerád by som centralizoval pridávanie našich článkov len na sociálnu sieť Facebook. Založili sme tak pre vás viacero platforiem, kde budete môcť sledovať našu aktivitu a ostať s nami v kontakte.

Vytvorili sme formulár, kde sa môžete prihlásiť na odber noviniek emailom – stará dobrá a efektívna služba. Ja osobne ju používam asi najradšej. Spamu sa báť nemusíte, dostanete emailom vždy len článok, ktorý je na webe nový.

Ďalej sme vytvorili verejný kanál v aplikácii Telegram, ktorá je užitočná predovšetkým pre tých, ktorí majú radi svoje súkromie, majú už po krk reklám alebo sú pamätníci komunikačných programov ako bolo kedysi ICQ či Miranda. Od tohto kanálu dostanete vždy správu o našom novom článku, či pripomienke k nejakej zaujímavej akcii.

Veľmi populárnym sa stal taktiež Instagram, ktorý je síce v kontexte webu s obsahom na čítanie menej použiteľný, ale pridaná fotka či obrázok vás môžu upozorniť na nový článok na našom webe. Máme teda aj ten!

Samozrejme máme aj spomínaný Facebook, ktorý spravujú naši redaktori a je stále aktívnym prostriedkom pre spojenie s nami. Ak by ste si priali aj nejaké iné spojenie stačí nám poslať návrh a radi vyhovieme!

 

A tu je teda tá spomínaná časť úvahy, ktorá ma viedla k vytvoreniu viacerých platforiem k spojeniu a odberu informácií. Niektoré médiá, či kapely vytvárajú rôzne siete k lepšej propagácii svojej aktivity. Ja sa však snažím pristúpiť k tomuto problému z inej perspektívy a tou je snaha o decentralizáciu získavania informácii. Monopol pre sociálny online kontakt a hľadanie zdrojov získal v posledných rokoch gigant knihy tvárí a ľudia postupne a nevedome odsúdili svoj slobodný online priestor k pripútaniu sa na túto sieť. Niekto môže namietať, že združiť informácie a dianie na jednu sieť je praktické a prospešné, ja sa však pozerám na tento fenomén z inej perspektívy. Organizátori koncertov, kapely, dokonca verejné a vzdelávacie inštitúcie podľahli informačnému fastfoodu a monopolizácii. Stávalo sa dokonca, že ľudia, ktorí nemali túto sieť sa jednoducho nemohli dozvedieť o zaujímavej akcii, či novinke. V bežnom živote študenta sa udiali také absurdné situácie, kedy sa o zrušenej prednáške, alebo dokonca o termíne skúšky jednoducho človek bez Facebooku nedozvedel.

Osobne si nemyslím, že je zdravé vytvoriť jeden jediný priestor, pretože to až príliš pripomína akési uväznenie v legendárnej dystópii 1984. Rovnako nie je zdravý ani enormný čas, ktorý trávime na sociálnych sieťach. Ľudia sa upierajú na svoje smartfóny a obraz ľudí, ktorí v kaviarni, či krčme sedia oproti seba s telefónmi už nie je ničím výnimočným. Mnohí si už bez týchto vecí nevedia predstaviť svoje životy a fungovanie svojich komunít. Ľudia sa akoby prestali rozprávať a pokiaľ o niečom nevieme tak prichádza odpoveď: „Však to bolo na Facebooku.“ Nie raz som počul vety ako: „Máš síce pravdu, ale neviem si v našej skupine predstaviť ako by sme fungovali bez Facebooku“. Alebo organizátori koncertov pri otázke, či si dokážu predstaviť organizáciu akcie bez online udalosti odpovedali rázne: NIE. Vážení nekritizujem Facebook samotný pretože som si ho minulý rok zrušil, je to úvaha niekoľkých rokov, kedy som sa nad podobnými vecami zamýšľal. V tomto ohľade mi dala dosť aj kniha nemeckého psychiatra a psychológa Manfreda Spitzera – Digitálna demencia (odporúčam!).

Otázku bezpečnosti a súkromia komunikácie rozoberať asi nemusíme, nakoľko všetkým je jasné, že žiadna aplikácia či emailová komunikácia nie je 100% bezpečná. Existujú však rôzne možnosti  – vybrať si, či chcem využívať niečo kde píšem súkromné správy takmer verejne alebo si zvolím službu, ktorá má aspoň základné prvky bezpečnosti. K tejto téme nájdete na internete množstvo článkov od bezpečnostných analytikov. Aj tí vám potvrdia, že messenger je bezpečný asi ako pohľadnica. Napokon prichádza argument: „Ja nemám čo skrývať.“ – To je síce pekné, ale to neobstojí, pretože ak ste pre niekoho len tovar pre reklamu, poprípade vlastní takmer celé vaše súkromie, niečo nie je v poriadku.

Sme radi, že nás sledujete na akejkoľvek platforme vo virtuálnom priestore, no v budúcnosti vás radi stretneme aj v reálnom živote, na koncertoch, akciách, ktoré plánujeme, pretože tento rok toho bude skutočne dosť. 

S pozdravom šéfredaktor S.

 

 

Author: S.

Zakladateľ a šéfredaktor Besu

1 thought on “Nové možnosti kontaktu s Besom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *