Stryvigor – Забуте віками (2014)

Svarga Music je ukrajinský label fungujúci v zahraničí, ktorý vydáva výlučne ukrajinské kapely. Nedávno mi prišla slušná kôpka CD’s od tohto labelu, takže moje nasledujúce recenzie sa budú venovať ukrajinským kapelám vydaným pod značkou Svarga Music. Jedná sa poväčšine o menej známe a novšie spolky, z ktorých jeden z nich vám dnes predstavím.

V roku 2014 bol vydaný album kapely Stryvigor s názvom Забуте віками (Forgotten by Ages). Pravdepodobne o tejto kapele ešte mnoho ľudí nepočulo, vznikla len v roku 2012, no vo svojich radoch má skúsenejších hudobníkov zo známej ukrajinskej kapely Kroda. Pred debutovým albumom kapela vydala jedno demo a po ňom tento rok nasledovalo EP. Album Забуте віками má na prvý pohľad veľmi vkusne spracovaný obal albumu a aj po jeho otvorení sa človek môže vcítiť do atmosféry, ktorú sa snaží naviesť. Vnútro bookletu je naozaj veľmi dobre spracované a okrem textov v ukrajinčine a angličtine obsahuje aj skvelé maľby. Za vrchol považujem spracovanie posledného obrázku skupiny vojakov, ktorá tiahne nočnou krajinou s ukrajinskou zástavou.

Hudobne Stryvigor zasahuje do vôd atmosferického black metalu a táto škatuľka kapele skutočne sedí. Po ambientnom intre, ktoré správne navodí očakávanie poslucháča, prichádza druhá skladba s názvom Таємниці темряви. No samozrejme, je to čistá Ukrajina ako ju poznáme. Tento atmosferický black metal s dlhými riffmi v stredne rýchlom tempe je skutočne špecifikom tejto krajiny. Ako príklad na porovnanie by som menoval kapely ako Khors, Ulvegr či v niektorých častiach Drudkh. Ide teda o dominantu kapiel z mesta Charkiv. Stryvigor pochádza z mesta Chmelnicky a z tohto regiónu sú pre mňa jedinou známou kapelou. Zvukovo ide o kvalitnú nahrávku, gitary majú svoj špecifický zvuk a v niektorých skladbách vyniká aj dobre nazvučená basgitara, konkrétne aj v spomínanej druhej skladbe. Aj nasledujúca pieseň Там, де зорі… potvrdzuje nastolenú atmosféru a kvalitu. Kompozícia gitár nie je náročná a je vkusne doplnená klávesami, ktoré miestami môžu pripomínať práve krajanov Khors. Tretia skladba a vlastne celý album pokračuje v tomto duchu, miestami pomalší black metal, ktorý vytvára znamenitú atmosféru, pomalé bicie a klávesy. Otvore si pri tom booklet a čítajte texty, prezerajte obrázky a na prvý pohľad ničím inovatívna, no veľmi dobre zahratá a poskladaná hudba vás pohltí. Tu sa presne ukazuje rozdiel medzi počúvaním a „počúvaním“ hudby. Konzumné sťahovanie mp3 verzus kúpa CD a čas strávený výhradne pre vypočutie si albumu a prezretie bookletu. Textovo sa kapela pohybuje v tematikách prírody, lesov a rodnej krajiny, s čím korešponduje aj grafické stvárnenie albumu. Ďalšie dve skladby spočiatku mierne zrýchlia tempo no viac-menej striedajú rýchle tempo s pomalšími pasážami, túto miernu zmenu pozorujeme hlavne v Стежками Всесвіту.

Musím povedať, že Stryvigor som si už púšťal predtým než mi CD dorazilo domov a pri jeho počúvaní som čakal kým príde na moju obľúbenú skladbu Героям. Tá je venovaná ľuďom, ktorí bojovali za rodnú zem (v súčasnosti veľmi aktuálna téma). Героям o čosi vyčnieva z radu aj svojím trvaním nakoľko presahuje päť minút. Práve tu musím vytknúť mínus albumu, ktorý pri ôsmych skladbách (z toho intro + outro) má trvanie len 33 minút, čo je skutočne málo. To sa odráža na dojme zo skladieb, ktorým niekedy chýba akési ukončenie či vyvrcholenie, jednoducho záver, ktorý vygraduje dej.

Na koniec by som už len dodal, že kvalitu albumu hodnotím ako celok, nie len ako samotnú hudobnú časť (čiže aj texty, grafické prevedenie, atmosféra). Ako jednotné dielo vás pohltí a nechá vás započúvať sa do niečoho nového na ukrajinskej scéne, nového menom Stryvigor. I keď si poviete, že tieto riffy nie sú ničím originálne a kompozícia nie je tak prekvapujúca, album je po všetkých stránkach nadpriemerným albumom. Som zvedavý na ďalší počin a taktiež na živé vystúpenie kapely, snáď budem mať príležitosť sa ho dočkať.

 

Hodnotenie: 7/10

Napísal: S.

Author: S.

Zakladateľ a šéfredaktor Besu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *