Whisper of Runes – Minnensang (2019)

Whisper of Runes je celkom zvláštny projekt Alexeja z kapely M8l8th a jeho ženy Ekateriny, ktorý už funguje nejakú tú dobu. Mohli by sme ho označiť ako neofolk, čo používajú aj oni sami, avšak v hudobnej produkcii tejto dvojice sa nachádza toho o čosi viac. Posledný album Templum Victoriae vyšiel v roku 2014 a odvtedy bolo okolo tohto projektu akosi ticho, až kým neprišiel vynikajúci cover skladby od Temnozoru – „Folkstorm of Azure Nights“ (2018).

Minulú zimu sa ku mne dostala kazeta od Whispers of Runes, ktorá nesie názov Minnensang a je akýmsi promom k vydanej piesni. Spolu s jej dvoma verziami sa na tejto nahrávke nachádza vcelku prazvláštny materiál. Nieže by som bol z toho prekvapený, ale na úvod hneď poviem, že táto recenzia bude bez konečného hodnotenia, ktoré zvykneme robiť na Bese.

Whispers of Runes je plný pátosu a či je to pre vás odstrašujúcim prvkom, alebo tieto veci skôr vyhľadávate, je už na vás. „Minnensang“ je toho priamou definíciou, hudba aj text ruka v ruke nasledujú štýl RAC balád. Ako som už spomenul na začiatku, je to projekt dvoch ľudí a spev si okrem Alexeja a Ekateriny, ktorá má naozaj krásny hlas, berie na starosť aj vokalista z Nezhegol. V druhej časti tejto piesne sa pripájajú aj bicie a skreslené gitary, z čoho máme klasickú metalovú skladbu. Zdá sa, že Alexej čítal Evolu, nakoľko mystérium grálu bola jeho celkom obľúbená téma. Mám podozrenie, že tému rytierskych ideálov, ktoré sa prelínajú v textovej skladbe aj EPčka M8l8th – „Удар милосердия / Coup de grâce“ , mal na svedomí aj Famine z Peste Noire. Podobnosť medzi skladbami „Epitaphe“ „Minnensang“ je dosť bádateľná.

Mimochodom, minnesang je stredoveký žáner ľúbostnej piesne, ktorý vznikol na území Nemecka a je obdobou francúzskych trubadúrov. Táto téma je prítomná v pravicových kruhoch aj zásluhou Ezra Pounda, ktorý v niekoľkých esejistických prácach rozoberá historický význam trubadúrov a ich tvorbu. V češtine dostupné napríklad Ezra Pound – Mistr těch, kteří vědí.

 

„We’ll descend under polar ice,
We have nothing to sing anymore.
We will burn in the fire divine,
Or the world will be burnt to the core.

Our altar is broken, so what?
And the guardians haven’t survived.
You’ll devour the world, it will die!
                   Song of Minnesang, words of pure Love.“                  

 

Druhá skladba „Above The Infinity of Freedom“ je z môjho pohľadu asi lepšia ako promovaný singel „Minnensang“. Je postavená na jednoduchej melódii sláčikov a klávesov, do ktorej ide hovorené slovo Alexeja. Podobne minimalistickú kompozíciu by som si vedel predstaviť na celej nahrávke a určite by som si ju púšťal častejšie, ako predstavený materiál. Ak som doteraz bol celkom pozitívny ohľadom dvoch skladieb, tak cover na Landser „Comrade“, je tak príšerný, že ho musím vždy preskakovať, respektívne pretáčať. Predstavte si ten najdebilnejší čistý spev v ruskom jazyku, ktorý zavíja „kamjerááád“ – toto naozaj nie. Našťastie, prešľap tohto druhu je na tejto kazete len jeden. Okrem tohto tu nájdeme skladby nahraté v roku 2011, ktoré svojím minimalizmom pripomínajú burzumovský ambient – jednoduché klávesové linky s hovoreným slovom, ale aj elektronické záležitosti blížiace sa k synthwave žánru. Je to ozaj podivuhodné spojenie, aj keď mám za to, že práve nejaká súdržná kompozícia nie je cieľom tohto vydania. Každopádne, miestami to pôsobí naozaj bizarne.

Rozumiem, že Alexej chcel vytvoriť nostalgiu a vydať niečo na kazete, ale napchal tam toľko vaty, žeby som si naozaj vystačil s jednou stranou kazety a bez tých inštumentálnych verzií. A, samozrejme, bez toho strašného coveru.

Hudba Whispers of Runes je tvorená romantickou dušou, akousi túžbou po idealizme, čo môže niekomu prísť ako prehnane sladké a z tohto dôvodu tento projekt preskočí – pochopiteľne. Mimochodom, ak nemáte radi Alexejov vysoký škrek, ale hudobná produkcia sa vám pozdáva, Whisper of Runes môže byť pre vás dobrou voľbou. Len určite nezačnite touto kazetou, je až príliš podivná.

 

Napísal: S.

Bez hodnotenia (písané na základe MC verzie)

 

English overview

This review is based on the MC version of Minnesang promo, which was released last year by the Militant zone. Whispers of Runes is a project of Alexej and his wife Ekaterina, who are both performing vocals on this record. The material used on this release is very strange and it lacks concept, but I am sure that there wasn’t any conceptual purpose. You can find here two versions of song Minnensang and also it’s an instrumental version. As the best song I consider the second one with the name „Above The Infinity of Freedom“ with a minimalistic composition of violins and keyboard. I could imagine that the whole release would be done in this way. Absolutely bad is a cover song of Landser – Comrade, it is so awful, that I can’t describe it. Generally, I can’t rate this release, it is really weird with very different songs which I could comment as „interesting addition“, but they are more likely just filling with a blank side. Anyways this is stuff for romantic souls with a touch of pathos and I don’t consider it as a wrong.

 

Author: S.

Zakladateľ a šéfredaktor Besu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *