Aeon Winds sú v našom podzemí dobre známym menom, ktoré má svoju fanúšikovskú základňu nie len doma, ale aj za hranicami. So svojím typickým symphonic black metalom sa totiž dostali aj do dnes už legendárneho vydavateľstva, Avantgarde Music, odkiaľ prišli aj také mená, ako sú Katatonia, Novembers Doom či Carpathian Forest. Zavítali na mnoho festivalov v zahraničí a tento rok zahrali aj na kultovom festivale Brutal Assault. Ich zatiaľ posledný album Night Sky Illuminations (2023) je doposiaľ ich najvyzretejším zárezom v diskografii. Tú kapela od svojho prvého dema slušne zapĺňa všetkým, od singlov, EP-čiek a Splitov, až po albumy, koncertné nahrávky a kompilácie. Nahrávka vychádza na CD a LP prostredníctvom spomínaného Avantgarde Music a o MC verziu sa postaralo domáce Hexencave Productions. Je jedinečným, veľkolepým dielom mnohých ľudí, no jeden z nich sa o svojich priložených rukách na tomto albume už nedozvie.
Album v sebe už od úvodu spája tajomnú a surovú energiu, ktorá vás už prvými slovami „Do výšin súmraku“ prenesie do srdca Night Sky Illuminations a naozaj pôsobí ako let nočnou oblohou. Vznikal v časoch pandémie, ktorá mu výrazne dopomohla, keďže vzniklo veľa skladieb na jeho následovníka An Ode To The Mountains. O všetky nástroje na albume sa postaral hlavný mozog skupiny Svarthen. Jedine sólovú gitaru v titulnej skladbe nahral Skald. Za najsilnejšiu stránku albumu považujem striedanie ambientných plôch s tými black metalovými, ktoré vedia vytvoriť silný emocionálny zážitok. Ten sa väčšinu času nesie v duchu majestátnosti. Zvukovú paletu podporenú vydarenou mixážou tvoria klasické prvky tohto žánru – rýchle bicie, agresívne gitarové riffy a samozrejme skreslený vokál. Ako býva v posledných rokoch zvykom, nestráca sa ani zvonivá basa. Na druhej strane sú tu však aj pasáže, ktoré sú viac atmosférické a melancholické, často podporené klávesmi a syntetizátormi. Prvé známe meno prichádza v skladbe Of Revenants And Apparitons, do ktorej nahral sólo Strom z nórskeho Vreid, alebo kultovej Windir, jednej z najznámejších a najdôležitejších skupín čierneho kovu. Predkresťanským témam letného slnovratu sa venuje Primordial Fire, jedna z tých priamočiarejších a živelnejších skladieb, ktorá údajne vznikla ešte pred 20 rokmi. O všetky texty sa postaral Odolen, avšak pri Moonglow si pripomenieme aj legendárneho básnika. Je to jeden z najvýraznejších predstaviteľov literárnej moderny – Ivan Krasko. Z jeho básne Už je pozde si Aeon Winds vypožičali pár strof a štýlovo do albumu zapadajú priam úžasne (niekomu povie možno viac zbierka, z ktorej táto báseň pochádza – Nox Et Solitudo). Samozrejme, tak ako to býva v tomto žánri, tak Blazing Monuments hlása návrat k prírode a prvotným hodnotám ľudského sveta. V tej obsadili hosťovské kreslo HV a Adam z Malokarpatan. Na choráloch, ako je už roky zvykom, hosťuje Dis Pater z Midnight Odyssey. Mimochodom, čo sa týka bicích a gitarových vyhrávok, tak nepopierateľne cítiť vplyv Emperor, Enslaved či Cradle Of Filth. Nox Aeterna je krásnym zlatým klincom, ktorý zhrnul celý album do 6 minút a pôsobí ako také dlhšie outro, bez ktorého by sme si takýto veľkolepý album vedeli len ťažko predstaviť.
Ak je táto nahrávka naozaj len niečím, čo má byť predzvesťou nadchádzajúcej novinky, tak si Aeon Winds nastavili latku neuveriteľne vysoko. Night Sky Illuminations sa totiž absolútne vymyká z akéhokoľvek domáceho priemeru a jasne napovedá, že potenciál na svoj najlepší a najvyzretejší album má táto kapela ešte len pevne v rukách, možno ešte len v hlave jej hlavného songwritera Svarthena.
Napísal: Rohan
Hodnotenie: 8/10
English overview:
The latest release of Aeon Winds is beyond any Slovak metal average and is a harbinger of the fact that in the next few years we can look forward to their best and most mature album. With the quality sound of every instrument, exclusive guests and an epic atmosphere, this is a great album for any fan of atmospheric black metal.