Nezhegol – Zori (2020)

Čerstvou novinkou z tábora jednočlenného ruského projektu Nežegoľ je cover na kultovú pagan black/folkmetalovú kapelu Temnozor. Ide konkrétne o baladickú skladbu Tell Me, Ye Scarlet Dewsented Sunrises alebo ak chcete v ruštine Что ж вы, зори росные, утром в кровь багрянитесь z albumu Folkstorm of Azure Nights. V podaní Nežegoľ je názov skrátený na Zori, čo nám napovedá aj to, že tento cover bude znieť o dosť ináč. Fanúšikovia Temnozoru majú isto túto skladbu s pomalou a baladickou melódiou v pamäti aj najmä vďaka vokálom P. Noira (známeho aj z kapely Rakoth) a pochmúrnej atmosfére. 

To čo ste si o tejto skladbe prečítali a ako ju poznáte teraz úplne vymažte, pretože cover od Nežegoľ je takpovediac úplne inou skladbou s tým istým textom. V istom zmysle je zachovaná melódia a rytmus, ale len veľmi okrajovo. Rovnako ako v pôvodnej piesni aj tu dominuje vokál, ale úplne iným spôsobom – je živelný ako skladba a má úplne inú farbu. Cover je asi tak desaťkrát rýchlejší a úplne vymazal atmosféru, ktorú touto piesňou vystaval Temnozor. Už to nie je ten epický dialóg uprostred lyriky a pochmúrnej atmosféry. Keby mi ho niekto pustil bez vedomia toho, že je to prerábka od Temnozoru (a nepoznal by som naspamäť text) asi by som to nespoznal. Popravde zaujímavý prístup a z jednej strany veľmi výživný – pre mňa je to však už úplne iná skladba s rovnakým textom. Pre fanúšikov epických vecí, pagan metalu a čistých vokálov je to priam ideálna záležitosť. Musím povedať, že veľmi vydarená. Skladba vychádza na kanály heretic camp.

Что ж вы, зори росные, утром в кровь багрянитесь?
– То Перунов меч алчет рдяных дней.

 

 

Napísal: Joannes Kruschitz

Author: Joannes Kruschitz

2 thoughts on “Nezhegol – Zori (2020)

  1. Tak tohle ne, to opravdu už s Temnozorem nemá nic společného.. a i kdybych na chvíli zapomněl na tu nedostižnou předlohu, zbývá mi z toho jen nemastný-neslaný generický pagan metal.

    1. Mne sa to svojím spôsobom páči, ale ako som napísal, je to úplne iná skladba, len s rovnakým textom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *