Radoslav Rochallyi – Mythra Invictus (2019)

 24. I opýtal sa: „Aká je budúcnosť ľudstva?“
25. Mythra odvetil: „Tu je, Caut, jednoduchá odpoveď: buď dotknete sa večnosti a stanete sa živým semenom vesmíru, a nielen tohto vesmíru, ale i ďalších vesmírov, a chváliť stvorenie bude celý vesmír vašou vôľou a celé vaše dielo bude vyrastajúce z diela Boha, alebo svoj potenciál nenaplníte a zahyniete.“ Caut prekvapene otvoril oči. „Áno, Caut, zahyniete, ale nie Božou rukou, lež svojou vlastnou.“

(Radoslav Rochallyi – Mythra Invictus, 2019, s. 67)


Úvod

K tejto útlej knižke som sa dostal vskutku náhodne cez algoritmami odporúčané internetové reklamy. Spojenie zaujímavého názvu (Mythra Invcitus by sa dalo preložiť ako Mythra Neporaziteľný/Neporazený) s prijateľnou cenou (keď sa tak teraz nad tým zamyslím, rozmýšľam či tých päť eur nie je veľa za 100 stranovú knihu formátu A6). Každopádne, kniha mi dala to, čo som od nej čakal – ľahkú čitateľnosť a veľa myšlienok na ďalšiu analýzu. A to aj napriek tomu, že autora som doteraz vôbec nepoznal.

 

O autorovi

Radoslav Rochallyi sa narodil 652 rokov po uznaní škótskej nezávislosti v r. 1328. Áno, hádate presne – narodil sa 1. mája 1980 v Bardejove. Považuje sa za slovenského prozaika a básnika, ktorý vyštudoval niekoľko univerzít, či už na Slovensku alebo v zahraničí. Jeho štúdium bolo zamerané na filozofiu a matematiku, no získal aj certifikát z výtvarného umenia. Medzi jeho zaujímavé literárne počiny patrí tzv. matematická poézia s názvom Golden Divine, kde Rochallyi využíva zlatý rez. Okruhy jeho tvorby sa zameriavajú taktiež aj na filozofiu. Medzi jeho ďalšie vydané diela patrí List pre syna, Arété či Rovnicová poézia.

 

Neporazený Mythra ako potomok Nietzscheho Zarathustru

Povedzme si to na rovinu. Rochallyiho kniha vychádza vo veľa aspektoch z Nietzscheho textu Tak vravel Zarathustra. Netvrdím, že ide o kópiu, ale je tu badať veľký vplyv práve tohto Nietzscheho diela. Menšou mierou sa tu nachádzajú aj vplyvy Heideggera (otázky ohľadne smrti a smrteľnosti) či Wittgensteina (hlavne formálna stránka koncipovania diela). Heideggera a Wittgensteina Rochallyi explicitne menuje v jednom rozhovore ako filozofov, ktorí ho naozaj ovplyvnili.

Dielo Mythra Invictus  je zamerané na osobnostnú krízu mužskej postavy menom Caut. Slovo caut by sme mohli polemicky spojiť s anglickým slovom caution, avšak výstižnejší význam nájdeme v románskych jazykoch. Latinčina udáva ako význam opatrnosť, v rumunčine však slovo caut znamená hľadať. A z celkového poňatia diela je jasné, že Caut naozaj hľadá zmysel svojej existencie a zmysel ľudskej existencie všeobecne.

Hoci prvotne chcel Caut ukončiť svoj život samovraždou niekde v opustených horách, tak nakoniec sa pokus o samovraždu mení na hľadanie bytostných odpovedí a na postupné získavanie múdrosti. Podobne ako u Platóna, aj Rochallyi stavil na formu dialógu, kedy Caut nevystupuje v knihe sám, ale sekunduje mu ako akýsi mudrc práve tajomný Mythra.

Kniha pozostáva z 24 kapitol, kde niektoré sú menej výrazné, no niektoré naopak ponúkajú nepreberné množstvo myšlienkových perál:

„Dokonalá spoločnosť sa nemôže skladať z nedokonalých jedincov, hoci by aj pravidlá a zákony boli dokonalé…“

„Kázať všetkým znamená kázať hlupákom, a hlupáci počúvajú iba ľudí, ktorí im sľubujú hlúpe veci, no nakoniec im dajú tie najhoršie.“

Je samozrejmé, že pri hľadaní múdrosti sa Caut nevyhne ani rôznym skúškam, ktoré mu prichystá Mythra. Po zodpovedaní fundamentálnych pálčivých otázok sa Caut rozhodne vrátiť medzi ľudí. To ako na neho zareaguje spoločnosť neprezradím. To už je vo Vašich rukách.

 

Slovo na záver

Hoci sa môže zdať, že napísanie knihy Mythra Invictus muselo byť ľahké (veď je to iba nejakých 100 strán), tak práve tento minimalistický rozsah musel pre autora byť veľkou výzvou. Rochallyi totiž neskĺzava k chodeniu okolo horúcej kaše. Nesnaží sa vzletne víriť okolo maelströmu, ale ide priamo k jadru problému.

Myslím si, že jazyk knihy je jednak dosť vecný, ale aj autentický. Autorov záujem o matematiku je tiež viditeľný hlavne v tom, že ak aj nie každá veta, tak aspoň tematické zoskupenie viet je vždy očíslované (viď ukážka z knihy), čo robil už spomenutý Wittgenstein.

Pokiaľ ste už mali tú česť stretnúť sa s Nietzscheho postavou Zarathustru, tak Rochallyiho Caut bude príjemným moderným pripomenutím si stále aktuálnych problémov, ktoré anticipoval už Nietzsche. Pokiaľ ste Zarathustru ešte nečítali, tak práve Caut s Mythrom Vás môžu zaujať a posunúť smerom ku klasike voluntarizmu, ktorým Nietzscheho dielo bezpochyby je.

 

Napísal: Mizantrop Filozof (instagram profil)

Author: Bes Webzine

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *