„Svet sa na chvíľu spomalil.“ Pandémia vírusu, ktorý sa rozšíril z Číny do celého sveta zmenila všedný chod globalizovannej planéty a nastavila mu nové zrkadlo. Ukázala, že aj voľné cestovanie takmer bez žiadnych obmedzení a život bezstarostného Európana môže prinášať svoje negatíva. V tomto článku nebudem ďalej rozoberať žiadne politické príčiny súčasnej krízy a ani sa nehodlám púšťať do ďalšej polemiky. Moje metapolitické postoje a názory necháme bokom. Predostriem vám však môj pohľad ako sám vnímam celú situáciu a ako vidím vývoj v najbližších mesiacoch. Pohľad bežného človeka, redaktora, ale aj organizátora koncertov a v neposlednom rade hudobného nadšenca – aj keď posledné roky už s metalovou subkultúrou nezdieľam okrem hudby takmer žiadne hodnoty.
Uväznení v slobode a egu?
„Svet sa na chvíľu spomalil“ vo svojom neustálom hone za materiálnymi statkami, leštením kultu výnimočnosti a oslavy individualizmu. Chtiac – nechtiac sme dali vydýchnuť aj nášmu prostrediu, ochromený turizmus a výroba dokonca spôsobila to, že satelitné snímky zaznamenali znížený smog vo veľkých ázijských mestách. Kým čínsky vírus z Wu-Chanu (práve som si dovolil prisúdiť mu etnicitu) jazdil na smrtke v domácom prostredí, Európania sa smiali, robili memečka, progresívny sarkazmus pranieroval rozširovanie paniky u jedincov, ktorí mali obavy (na mieste). Až sa vírus dostal na európsku pôdu a začal sa nekontrolovateľne šíriť do všetkých krajín, začali sme si uvedomovať ako to zasiahne naše životy, zrušené akcie, karanténa, rúška a však to už všetci poznáte. No aj v tomto období sa našli takí, čo pri oznámení presunutej akcie mali potrebu horekovať ako im náhradný termín nevyhovuje a posťažovať sa ako im to narušilo plány. Pokým niekto mal v Čechách, či na Slovensku pokazenú náladu zo zrušeného koncertu, v Taliansku lekári bojujú s vírusom, ktorý si osedlala zubatá. Tá si robí pravdepodobne spomienkové turné s cover verziou na čierny mor (tiež sa do Európy rozšíril z Talianska – tam zas pricestoval z Ázie). Pohrebné zvony tam bijú oveľa silnejšie a dávajú tak ostatným krajinám na výstrahu, aby nosili aspoň rúška. V niektorých metropolách sveta, kde je znečistenie vzduchu vo veľmi nepriaznivých číslach ich ľudia nosia bežne – verím, že to dokážeme aj my a udržíme si disciplínu.
Pohroma v metale?
„Svet sa na chvíľu spomalil“ aj na metalovej scéne – predovšetkým to zasiahlo spoločné akcie, miesta socializácie v reálnom živote. Metalová hudba je dnes okrem zábavy aj priemyslom v širšom zmysle slova a službou v tom užšom vyjadrení. Je to však v prvom rade umenie, ktoré vychádza z kreatívneho ducha človeka a dokáže vyjadriť emócie a idey par excellence. Na tomto základe sa v postmodernom svete vystaval jeden obrovský kolos služby, ktorá je vo svojej podstate zábavou, koníčkom. Z festivalov, koncertov a turné sa stal nekonečný kolotoč, ktorý je aj reálnou obživou ľuďom, ktorí tieto služby sprostredkúvajú – a teda organizátorom koncertov a podujatí. Samo o sebe veľmi rizikové povolanie a to nehovoriac o súčasnej situácii.
Osobne si myslím, že situácia nebude tak skoro stabilizovaná a veci sa nebudú môcť vrátiť do „normálu“ skorej ako na jeseň tohto roka (a to som ešte optimista). Predpokladám, že všetky európske festivaly a jednoducho akcie, kde sa stretávajú ľudia budú zrušené. Organizátori s tým nie sú zmierení a dúfajú ešte v nejakú zmenu – pravdepodobne však držia v ruke čierneho Petra. Vedia, že ak zrušia akciu, už nebudú môcť vrátiť späť svoje rozhodnutie v prípade, že sa vynájde vakcína a zaočkujú všetkých rizikových ľudí. Vráťme sa však pevne nohami na zem – akcie teda nebudú a organizátori festivalov ich budú jednoducho musieť zrušiť a prídu o obrovské sumy peňazí. Nie sú však jediní, jednoducho Európa, kde v ekonomike dominujú služby pocíti poriadnu krízu (úplne vylúčený nie je ani kolaps). Rátajme však s miernejším dopadom – obrovská strata prostriedkov a v nedohľadne možnosť ako dohnať deficit.
Čo robiť?
Čo robiť a ako sa zachovať? Organizátori určite budú vracať ľuďom peniaze za lístky a čakám, že mnoho citlivých pováh bude plakať do vankúša a spamovať mailové schránky s otázkami, kedy sa im vrátia peniaze a podobne. Som si istý, že v tejto situácii vás nikto nebude chcieť okradnúť vďaka svojej neschopnosti ako istá slovenská agentúra. Myslím, že na mieste bude trpezlivosť a pochopenie situácie. Som si istý, že títo ľudia budú ešte potrebovať nejakú pomoc nakoľko mínusové čísla budú poriadne veľké. Môj pohľad na vec je nasledovný: ak sa zruší môj obľúbený festival, ktorý rád podporujem a chodím naň – s istotou (hovorím za seba) nechám časť sumy z lístka organizátorovi ako prejav podpory. Je to aspoň malá pomoc a záplata na dieru v rozpočte.
Asi sa budeme ešte dlho hrať na svojom vlastnom pieskovisku hraníc našej domoviny, ale nič strašné sa nedeje, ak sa nenaplnia tie horšie scenáre. Dôležité bude preukázať lojalitu svojej krajine a zodpovednosť. Podpora tých, ktorí momentálne budú zažívať ťažké obdobie – asi sa mnohí viac ohliadnu za tým koho výrobok si kúpia a kde peniaze nechajú (už aj Nemci si nechali zdravotnícke pomôcky doma). Z hľadiska metalovej scény si oddýchneme od koncertov. Úprimne vám poviem, že to možno len veci prospeje. Myslím že sme boli akciami priam presýtení a od radosti sme si mohli vyberať kde sa vyberieme najbližšie. Hudbu stále počúvať môžete, čítať taktiež a v neposlednom rade ju môžu kapely aj tvoriť. Ako som napísal vyššie, najviac „po hube“ dostanú organizátori a verte mi, viem o čom píšem.
U kapel to odskáče asi jak která. Nejvíc to odnesou ty, co se na koncertování orientují, mají naplánovaná velká turné a investovaly do propagace (právě i kapely jsou často organizátory nebo spoluorganizátory). I kdyby se během pár týdnů zase všechno rozjelo, bude těch akcí nejspíš zas najednou kupa, protože skoro každý bude chtít všechno dohnat, a lidi na tom budou v mnoha případech finančně bídně, takže návštěvnost bude špatná . Ale to je optimistický odhad. Podle pesimistického se koncertů nedočkáme celá léta a některé kapely se buď budou muset přeorientovat nebo zaniknou. Ostatně za současné situace se nejspíš některé kapely ani nemůžou setkat na zkouškách atd.
Ja si rovnako myslím, že verejné akcie, zhromaždenia, koncerty a festivaly tak skoro neprídu a tým pádom aj kapely, ktoré žijú z koncertov sa budú musieť postaviť reálnemu problému. Najmä ak príde druhá vlna (ale ak aj nepríde), nikto si nezoberie na triko, to že jedna osoba, môže nakaziť v ďalších niekoľko tisíc. Rovnako ako sa to stalo v Južnej Kórei s „pacientom 31“ kedy jedna jediná žena rozniesla vírus počas dvoch omší na širšiu verejnosť. Každopádne je možné, že budeme stáť pred oveľa dôležitejšími výzvami ako to, či pôjdeme v lete na festival alebo na jeseň na koncert. V prípade ekonomického kolapsu, ktorý nie je vylúčený a hovorí o ňom Piero San Giorgo – Economic Collapse(2013), budú tieto záležitosti (zábava) na istú dobu minulosťou.
Nejčernější scénář je samozřejmě ekonomický kolaps, občanské války, hladomor (vsadím boty, že se u nás zas vesele zasadí řepka, jako by se nic nedělo) a hudba bude bude to poslední, o co se bude většina lidí starat, protože „ve válce múzy mlčí“. Ale nechtěla jsem být tak drsná.:D