Basarabian Hills – Eerie Light of Fireflies (2018)

Po dlhom čase som sa pozrel na nejaké Cdčká, čo mi nejakú dobu stáli na poličke, čakajúc na recenziu. Boli to samé veci, ktoré som vôbec nepoznal a keď som sa pozrel na tento album, musím priznať, že súdiac podľa loga som sa trochu obával, či nemám dočinenia s akýmsi grindom. Keď som to ale trochu polúštil, tak som pochopil, že to bude zrejme čosi atmosférické, tak som sa rozhodol, že pôjdem touto cestou.

Musím povedať, že som bol prekvapený, že tento moldavský one-man projekt má až 24 tisíc fanúšikov na facebooku, takže nehovoríme o niečom absolútne neznámom. Ale predsa, mne to nič nehovorilo, tak na úvod by som Basarabian Hills predstavil ako atmosféricko blackový / ambientný projekt, založený v roku 2011, ktorý má za sebou celkom bohatú diskografiu v podobe 7 plných albumov, pričom Eerie Light of Fireflies je najnovší, vydaný vydavateľstvom Der Schwarze Tod.

Prvá vec, ktorá podľa mňa každému poslucháčovi udrie do uší, keď si tento album pustí, je „Lustre“. To je podľa mňa najefektívnejší spôsob, ako Basarabian Hills popísať človeku, ktorý ho nikdy nepočul. Už dávno som nepočul takto vernú kópiu (inak Lustre má na facebooku ešte menej fanúšikov ako Basarabian Hills). Aby som to zase ale neprehnal, celkom zásadný rozdiel medzi týmito dvomi projektmi je ten, že hudba Basarabian Hills (minimálne na albume Eerie Light of Fireflies) je čisto inštrumentálna, nemá žiadne gitary a celý zvuk je založený len na klávesoch a programovaných bicích. Čo však tak veľmi evokuje Lustre je, že klávesy majú absolútnu dominanciu a presne tým lustrovským spôsobom – jednoduchá melódia opakujúca sa dookola, do ktorej sa postupne pridávajú ďalšie a ďalšie vrstvy klávesov, ktoré hrajú zase čosi iné.

Najprv som sa chcel na programované bicie sťažovať, lebo znejú ozaj veľmi umelo a napadlo mi, „načo ich tam vlastne dávať, keď tam nie sú ani gitary, ani vokály a klávesy absolútne dominujú?“, ale napokon som si povedal, že aj napriek svojmu zvuku tam majú svoje miesto a hoci vždy jedna z vrstiev klávesov drží rytmickú linku, tak hudbe pridávajú istú dynamiku a energiu. Na albume sa nachádza 5 skladieb a celkovo sa podľa mňa nedajú hodnotiť individuálne, lebo každá je založená na tom istom vzorci, menia sa jednoducho melódie. Odporúčam však vypočuť si aspoň začiatok skladby „Cacophony“, ten ma pobavil. Pripomína nejakú elektronickú hudbu z 90. rokov (schválne, ktorí fajnšmekeri v tom začujú jedného pochybného pravicového DJa?).

Eerie Light of Fireflies je naozaj oddychovka. Ak chcete niečo jednoduché, repetetívne na počúvanie, určite je to cesta. Musím povedať, že nejakou enormnou atmosférou to neovplýva, hoci sa o ňu pokúša. Podľa zvuku by ste určite nepovedali, že je to album z 2018, myslím, že atmosférický „black“, alebo každopádne ambient v súčasnej dobe sa dá robiť už s o niečo kvalitnejšími samplami a miestami to nie celkom rytmicky sedí, ale inak v poriadku. Očakával som, že z toho budem podstatne otrávenejší.

Hodnotenie: Nadpriemer / 7

Napísal: B.

English overview:

Basarabian Hills is a moldovian one-man project founded in 2011. It is basically an atmospheric black metal / ambient, although on Eerie Light of Fireflies it’s very difficult to talk about any metal whatsoever, since it is all keyboard-based music with programmed drums all over. The first thing, that comes to mind is a swedish project Lustre, really the resemblance is uncanny with this one. All in all, Basarabian Hills is very easy to listen to and I actually quite liked it for this aspect. Every song is simillar in this album, written with the same pattern of a few layers of samples and drum programming and you just don’t care. You listen and relax.

Author: B.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *