Distant Shapes – Autumn Fall (2016)

Keď fanúšik slovenskej undergroundovej scény zazrie v zostave kapely Igrica, ktorý tu obhospodaruje celé nástrojové spektrum, spolu so Svarthenom ako spevákom, tak celkom pravdepodobne spozornie. K tejto kombinácii došlo v dnes rozoberanej kapele Distant Shapes. Obaja menovaní sú známi predovšetkým z black metalových kapiel, no tentokrát zabrúsili do doomových vôd. Distant Shapes produkujú doom katatoniovského razenia, aký svojho času hrala kapela Skon, ktorá sa medzičasom odobrala na zimný spánok.

Nahrávka „Autumn Fall“ je osemnásťminútove EP, ktoré pozostáva zo štyroch skladieb s neveselými názvami (Melancholy of Being, Autumn Fall, Emptiness of Existence a Burial of Humanity). Nahrávka vyšla ešte v roku 2016 v poľskom vydavateľstve Werewolf Promotion a jej digitálna verzia je dostupná cez stránku Tryzna Production. Na obálke je maľba krajiny, ktorá podľa svojho charakteru asi pochádza z obdobia romantizmu.

Po povinnom nehudobnom úvode sa presunieme k hudobnej stránke nahrávky. Ako som vyššie naznačil hlavnou hudobnou inšpiráciou Distant Shapes bude staršia Katatonia alebo možno aj jej bočák October Tide. Do uší sa teda dostáva melodickejší doom metal s prímesou deathu v pomalších a stredných tempách. Na doom má prejav kapely slušnú dynamiku, miestami sa hudba pekne rozbieha a hlavne v poslednej skladbe aj pritvrdzuje a miestami tu mám pocit, že počujem aj čosi zaváňajúce Runemagickom. Hudobný základ je postavený na rytmickej gitary s púšťanými alebo tlmenými akordmi a harmonických tremolo vyhrávkach sólovej gitary. Momentmi je na seba takýchto vyhrávok na seba umne navrstvených aj viacej. Vokály sú prevažne v takom „chrčanom“ štýle a miestami sa mi zdá, že trochu zanikajú. Vokálny prejav je občas oživený čistými vokálmi, hlavne takými svarthenovskými chórmi. Basa je celkom dobre počuteľná, ale nezdá sa mi, že by tvorila nejaký základný pilier celej hudby. Ak môžem hádať, bicie sú asi automat, ktorý je ale perfektne nazvučený a znie úplne prirodzene, takže nijako neovplyvňuje zážitok z hudby.

A ten je vcelku slušný. Ok, Distant Shapes asi nebudú najoriginálnejšou kapelou na svete, ale EP sa počúva dobre a predpokladám, že fanúšikom vyššie uvedených zoskupení má čo ponúknuť. Osobne ho považujem za jednu z lepších nahrávok našej ug scény, ktorú si rád vypočujem aj mimo písania recenzie.

 

Hodnotenie: Nadpriemer 7/10

Napísal: N. KH

 

English overview 

Debut EP of Distant Shapes with Igric (Igric, Einsamtod, 612 Sacrifices) and Svarthen (Aeon Winds, Concubia Nocte, etc.) delivers melodic doom with hints of death metal in the vein of older Katatonia or October Tide in its most agressive moments maybe even Runemagick. Rather short release that runs only eighteen minutes is probably not the most original but still very listenable especially for the bands of above-mentioned bands.

Author: S.

Zakladateľ a šéfredaktor Besu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *