Loits – Furor Aesticus: Prelude to the Vere Kutse Kohustab (2020)

Skupina Loits patrí na scéne medzi známejšie mená, ktoré podrobne netreba veľmi predstavovať. Za svoju dlhú a bohatú kariéru vydali títo Estónci sedemnásť materiálov, z toho tri plnohodnotné albumy. Pre mňa osobne sa Loits spájajú hlavne s podareným videoklipom skladby Kodu z albumu Vere kutse kohustab (2004), a za zmienku stojí určite aj vynikajúci album Must album (2007). Loits neboli nikdy úplne štandardnou black metalovou skupinou. Vždy som ich bral ako formáciu zručných, inovatívnych muzikantov s vlastnou tvárou a špecifickým štýlom, čo sa týka nie len historických fotografií, do ktorých sa štylizovali, ale aj grafických stvárnení obalov, či originálnych hudobných videoklipov. Z hľadiska pobaltskej scény sa spolu so Skyforger stali jasnými reprezentantmi toho najlepšieho, čo black metal (pri Skyforger hovoríme o black metale v ich ranej tvorbe) v týchto končinách ponúka.

Album Furor Aesticus: Prelude to the Vere Kutse Kohustab predstavuje kompiláciu dvoch EP materiálov Legion Estland (2003) a Meeste muusika (2004) spolu s bonusovými cover verziami. Kompilačný materiál bol vydaný v roku 2020 v Those Opposed Records a Nuclear War Now! Productions. Ide o špeciálnu kompiláciu dokumentujúcu prvé roky nového tisícročia pred vydaním vynikajúceho albumu Vere kutse kohustab. Materiál začína s pochodovou Vanade leegionäride laul s uštipačným, ostrým, „zúfalým“ spevom. Nemyslím to samozrejme v negatívnom zmysle. Ide o vokál aký mám ja osobne v black metale veľmi rád, teda hrdelný, ukričaný v extrémnych polohách. Po krátkom úvodnom intre Terasvanne prichádza rýchla, úderná Furor Aesticus. Skladby sa v podstate delia na tie kde sa Loits vyhrávajú s melódiami v stredných polohách a tie kde priamočiarejšie útočia rýchlymi tempami.

Nasledujúcou skladbou je cover od bratskej estónskej skupiny Tharaphita Demon’s Night. Toho čo som sa bál na začiatku sa nakoniec nepotvrdilo. Cover  verzie bývajú niekedy pálčivý problém, nakoľko nemusia vždy zapadnúť, nie len na samotný album tobôž kompiláciu. V tomto prípade či už ide o tento konkrétny cover alebo posledné dva, Loits ich veľmi umne zahrali a spolu s ostatnými skladbami tvoria kompaktný celok. Nasledujúce skladby sa nesú v podobných náladách ako prvá polovica kompilácie. Rýchlejšie, vyklepanejšie veci ako Soomepoiss, kde zaujme charakteristický čistý vokál speváka Lembetu, striedajú tie pomalšie ako Metsavend, kde zas vynikne použitý akordeón. V tomto prípade je mi ľúto, že akordeón nedostal väčší priestor nakoľko oživil celú hudobnú kompozíciu. Čo sa mi však páči na tejto skladbe, či na celom albume sú perfektne prepracované bicie. Na tých si dali Loits nakoniec vždy záležať na každom vydanom materiály. Na záver kompilačný album ponúka dva covery Internats  od punkových J.M.K.E a You, That May Wither od legendárnych Ved Buens Ende. Práve posledný menovaný cover predstavuje aspoň pre mňa prepojenie so samotnou tvorbou Loits nakoľko isté podobné, progresívne prvky badať aj v ich tvorbe.

Hodnotenie kompilácii je celkom problematické nakoľko vždy predstavujú časovo rôzne vydané materiály v odlišnej zvukovej kvalite. Furor Aesticus: Prelude to the Vere Kutse Kohustab však hodnotím veľmi dobre, nakoľko kompilačné materiály nebývajú zvukovo tak kompaktné a obsahovo zaujímavé. Pre nezainteresovaného človeka pôsobí táto kompilácia ako nevydaný album. Loits opäť nesklamali a za našu redakciu môžem povedať, že materiál zaujal aj nás. Tomu samozrejme zodpovedá aj hodnotenie z našej strany.

 

Hodnotenie: 8/10

Napísal: Blutkrieg

 

English overview

Furor Aesticus: Prelude to the Vere Kutse Kohustab is a compilation of two earlier EPs, Legion Estland (2003) and Meeste muusika (2004), along with some bonus cover versions. It is thus a special compilation documenting the work from early years of the new millennium before the release of the excellent material Vere kutse kohustab (2004). I rate the album positively, the songs are not boring, they impress with their variety and energy. Together with the added cover versions, the songs fit together into one coherent whole. To the uninitiated, this compilation comes across as an unreleased album. Loits did not disappoint and I can say that this material impressed me and also the rest of our editorial team.

Author: Blutkrieg

1 thought on “Loits – Furor Aesticus: Prelude to the Vere Kutse Kohustab (2020)

  1. Loits si teraz v poslednej dobe dosť idem a táto kompilačka je parádna, pre mňa jedna z najmenej docenených kapiel v rámci žánru. Dúfam, že sa ešte dočkáme aj niečoho úplne nového od nich.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *