Dožinky a spomienka na Vlkana (10. 9. 2021)

 

Minulý rok sme približne v rovnakom čase organizovali spolu s kamarátmi z Brezna metalovú akciu spojenú so slovanským sviatkom Dožinky. Môj dobrý kamarát Vlkan, vedúci living history skupiny Slavibor chcel, aby sme túto akciu zopakovali a spravili z nej tradíciu. Žiaľ život nosí ťažké rany a v júli tohto roku náš kamarát Vlkan (Matej Králik) náhle odišiel na druhý svet. Touto akciou mu chceme vyplniť prianie a pokračovať v tradícii.

Udalosť sa uskutoční v Dart klube v Brezne, na otvorenom priestranstve s vonkajším pódiom na dvore. Bude ho sprevádzať tiež prednáška o pôvode a význame sviatku dožiniek, ktoré sa približne v tomto období zvykli konať v predkresťanskom období Slovanov, pričom sviatok pretrval ešte mnohé stáročia v podobe zábavy na konci leta. Súčasťou programu bude tiež spomienka na nášho kamaráta. Nebudeme však trúchliť, ale zapíjať jeho krátky no skvelý životný príbeh tradičnými nápojmi – medovinou a pivom.

O hudobný program sa postarajú:

 

Krajiny Hmly (melodický pagan black metal)

https://krajinyhmly.bandcamp.com

Skupina sformovaná okolo gitaristu Namtara a bubeníka Sambora, ktorá priniesla na scénu slovenského black metalu nový vietor v podobe melodických riffov a vplyvov starej školy švédskeho death metalu. Lyrika ako aj prezentácia kapely sa venuje predovšetkým blízkemu vzťahu človeka a prírody, predkresťanským tradíciám, ale aj lyrike národného obrodenia 19. storočia. Tento rok im vyšiel v poradí druhý full album s názvom „Poza čierne hory“, ktoré vydalo poľské vydavateľstvo Werewolf productions. Členovia Krajiny Hmly boli blízki priatelia Vlkana a majú pre spomienkový koncert prichystaný špeciálny program, máte sa na čo tešiť.

 

Solipsism (atmosferický black metal)

https://solipsismband.bandcamp.com/releases

Štvorica mladých black metalistov z povodia rieky Hron založila kapelu Solipsism nie tak dávno. Pri jej zrode stál práve aj Vlkan, ktorému sa takto rozhodli vzdať poctu ako zakladajúcemu členovi. Čas plynie rýchlo a popri debutovom EP „Trhliny v (ne)skutočnosti“ si Solipsism už stihli pripraviť aj nový repertoár piesní, ktoré predstavia na Dožinkách. Dočkáme sa však aj niektorých kúskov zo spomínaného debutu.

Človek od narodenia zomiera,

Aj keď to nevníma ho bolesť zoviera,

Sivé predstavy má stále v hlave,

Nevediac, čo klam je a čo pravé.

Minulosť pre teba bola des, ako budeš žiť svoj život dnes?

 

 

 

Bloody Redemption (death metal starej školy)

https://bandzone.cz/bloodyredemption

Nie jeden večer sa v Tartarose prechlastal s Vlkanom či Maňom. Kto je Maňo? Aha, áno to je  basgitarista Bloody Redemption, ktorý si na debutovom albume „Infected Minds“ vytiahol nástroj poriadne vysoko. Bloody hrajú starú školu a v kuloároch sa povráva, že Šeďo už namiešal aj nejaké nové skladby. Veď sa prídite presvedčiť.

 

Patriarcha (melodický death metal)

https://patriarcha.bandcamp.com

Gitarista kapely Patriarcha je zároveň členom living history skupiny Slavibor. Na počesť Vlkana prídu tak vztýčiť kopije spolu so Slaviborcami. V marci vydali Patriarcha debutový album s názvom „Tumulus“, ktorý pokračuje viac v technickom trende oproti ich EP prvotine „Yersinia Pestis“.

 

Dátum: 10. 9. 2021

Miesto: Brezno, Dart klub

Vstupné: 10€

Vstup: 16:00

Začiatok programu: 17:00

Author: S.

Zakladateľ a šéfredaktor Besu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *