Orkrist na nádvorí (29. 6. 2023, fotoreportáž)

Neďaleko hlavného námestia v Bratislave sa 29. 6. 2023 rozozneli tóny kapely, ktorá je akýmsi fénixom v našom undergrounde. Máloktorá kapela sa dá dokopy po viac ako dekáde neaktivity – a ak aj náhodou áno, väčšinou to zostane pri jednom spomienkovom koncerte, alebo turné. Od znovuzrodenia kapely Orkrist v roku 2018 som absolvoval tri vystúpenia a musím povedať, že práve tento nedávny koncert z bratislavského Alchymistu bol zatiaľ tým najlepším, ktoré kapela predviedla – a to hneď z niekoľkých príčin. Hlavným dôvodom k tomuto tvrdeniu je hlavne fakt, že tentokrát bolo vystúpenie pripravené svedomito. Kapela už nemala takú neistotu, ktorú bolo cítiť napríklad z ich setu na Gothoome v roku 2019, ani technické problémy, ktoré sprevádzali koncert pred totálnym logdánom v roku 2020 (reportáž tu). Tentokrát bol na koncerte výborný zvuk, bez nejakých komplikácií v technickej oblasti, či neistote v prejave. Čo sa teda javiskového prevedenia týka, je vidieť, že kapela spravila značný posun vpred.

Ďalším lákadlom pre poslucháčov mohol byť fakt, že Orkrist vystúpil sám a do zhruba hodinu a pol hodinového setu sa tak dostali skladby, ktoré pre obmedzený časový harmonogram na zdieľaných koncertoch nedostanú priestor. Tretím lákadlom bol jednoznačne areál. Poslednú dobu sa kapely snažia dostať hudbu aj na také miesta, ktoré nie sú úplne typické (mimo kluby). Javiskami sa tak stávajú strechy, garáže, vykosené lúky a podobne. Tentokrát to bol vnútroblok historickej budovy, ktorá dodávala hudbe kapely Orkrist autentickosť. Nebol to síce hrad, ktorý by pasoval ku kapelnému razeniu a „zvukom stredoveku“, no ošúpané steny, patina na okeniciach a mrežiach, či obrovské balkóny s klenbou vytvárali pocit, akoby sa divák preniesol v čase na nejaké nádvorie u Pálffyovcov. Priestor bol vhodne zvolený, aj čo sa počtu poslucháčov týka – žiadna tlačenica, ale ani prázdna sála. Ideálka! Grom aj trochu zavtipkoval, že nakoniec je na ich koncerte viac ľudí ako na Topfeste. Minimálne ak sa na to pozrieme optikou hustoty osadenstva na meter štvorcový, tak mal pravdu. Vždy vyzerá lepšie menší priestor, ktorý je plný, ako pusté letisko.

Celkový dojem z koncertu bol teda výborný – zvuk, vystúpenie či priestor boli určite highlightami večera. Jediné mínusové body by som udelil asi za atmosféru. Mať predkapelu, ktorá pripraví ornú pôdu pre headlinera, sa niekedy vypláca.

Z koncertu vám prinášame aj fotografie. Pre kompletnú galérku klikajte SEM.

Author: Ad-mi-rall

Fotograf, občasný redaktor a gynekológ amatér

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *