Purnama – Flame of Rebellion (2020)

 

S

Ku recenzii na túto nahrávku som sa dostal skrz starostlivý youtube, ktorý mi predhodil pod nos video Rebellion z ich nového albumu Flame of Rebellion. Normálne by som na to asi neklikol, pretože tento rok som už spravil tú istú chybu pri Welicoruss (to bola teda oberchujovina). Tentokrát ma zaujal názov kapely Purnama (kapelu som predtým nikdy nepočul), keďže ten pochádza zo sanskrtu – पूर्णिमा (purnima), a ten patrí medzi oblasti môjho záujmu. Ak budem konkrétny, tak v indonézštine to znamená spln a teda korešponduje s logom kapely. Takže to je krátke vysvetlenie mojej motivácie a žiaľ som na ten klip klikol…

„Boha to je teda gýč a ešte sa snažia hrať na jednu poľskú kapelu, ktorú nemám v obľube“. Bolo prvé čo sa premietlo mojou hlavou. Nuž, a keď niekto bohapusto vykráda kapelu, ktorá mi je nesympatická, tak v zásade nemám moc pochopenia pre ich motiváciu či tvorbu. O ich motivácii som sa dočítal v jednom rozhovore niečo v štýle: „Chceme byť úspešní, nech to stojí čo to stojí“. Asi to stojí dosť peňazí a aj dôstojnosti, keď už z prezentácie samotnej kapely mám veľmi zlé pocity – keď sa hanbíte za ľudí vo videu. Aby som nenechal trpieť len seba, poslal som odkaz tiež kolegovi z redakcie. Práve tomu, ktorý má rád Behemoth a má asi diametrálne odlišný vkus na hudbu ako ja. Vravím si, bude mať asi odlišný názor, zrecenzujeme to obaja a bude to výživné.

Samozrejme nemôžeme súdiť album podľa jednej skladby a klipu aj keď, pravda, čosi to napovie o kapele samotnej. Pustil som si to celé, našťastie to má len 33 minút, ale aj napriek tomu som mal čo robiť aby som to dopočúval. Flame of Rebellion síce textovo posúdiť nemôžem, nakoľko som nedržal v ruke booklet, ale z rozhovorov a vyjadrení kapely som akosi usúdil, že sa chcú v najateistickejšom štáte búriť proti náboženstvu. Naivná predstava o dobrej prírode a vzbure proti náboženstvu ide dosť mimo mňa a na podobné témy absolútne rezignujem.

Zvuk je moderný a čistý, ako to už chodí pri ambicióznych kapelách a ja si už po niekoľkom vypočutí nedokážem vybaviť akékoľvek zaujímavé momenty okrem intra. Vždy keď si to so snahou pustím, vybaví sa mi debilný xicht Nergala, ktorý sa ako klasický Európan snaží kurviť už aj jógu (v legínach!). Ale späť k Purname, ktorá na pol hodinovej nahrávke neponúka nič inovatívne alebo nejaké zapamätateľné. V podstate ide o death metal, ktorý môžeme počuť všade vo svete, ničím nevybočuje z radu a nemá svoju vlastnú tvár. Zdá sa akoby by dnes boli kapely infikované PR kecami manažérov, pre ktorých sú podstatné veci: uhladený zvuk, premotivované reči, agresívne promo a celé to je obalené vo vizuále, ktorý nekorešponduje takmer s ničím. Treba však pripomenúť aj pozitívu stránku albumu, ktorou je precízna hra bubeníka. Ten by sa určite nestratil v priemernom dave a viem si ho predstaviť hrať aj niečo zaujímavejšie ako je vyprázdnený death metal bez konceptu. V závere už asi nemám čo dodať, pretože z Flame of Rebellion som si neodniesol naozaj nič.

 

Hodnotenie: 2 / 10

Napísal: S. 

 


B.

Rovnako ako kolega S. taktiež som sa dostal k Purname až cez klip na skladbu Rebellion. V podstate sme ju objavili naraz, keďže S. mi tento klip okamžite poslal a dohodli sme sa, že napíšeme spoločnú recenziu. Začať rovno piesňou s klipom nebol dobrý krok, nakoľko som mal automaticky predpoklad Purnamu nemať rád. Prvý dojem vie mať totižto veľmi silný vplyv na celkový nasledujúci zážitok. Nebudem sa príliš viazať na tento konkrétny prvok, ale poviem k tomu aspoň toľko, že pokiaľ kapely nemajú na to (kapacitu, alebo financie), aby spravili naozaj profesionálne vyzerajúci klip, tak nech to radšej nerobia vôbec. Netvrdím, že dané video vyzerá úplne amatérsky, ale stále je smiešne a teraz odhliadnuc od toho, aká je hudba, taká komédia zmrví všetko o čo sa daná hudba snaží. S týmto vedia mať problémy aj solídne kapely, napríklad Carach Angren. Hudobne už od debutu robia kvalitnú hudbu, ktorá sa samozrejme nemusí páčiť každému, ale minimálne ich za ňu nik nevysmeje. No tie prvé dva klipy, ktoré natočili…

V každom prípade, skúsim sa tváriť, že som klip od Purnamy nevidel a idem hodnotiť iba hudbu. Ako som spomínal, bol som dosť skeptický, keď som si album púšťal, ale musím povedať, že intro ma prekvapilo. Vravím si, že to asi nebude taká hlúposť ako som si myslel… žiaľ je to najsvetlejší moment celého albumu. Aby sme to ale uviedli na pravú mieru: Purnama sa nemusí za tento album vyslovene „hanbiť“. Je to pomerne v pohode death/black, ktorý má čistý zvuk, čo ja na hudbe vždy oceňujem, chlapi evidentne hrať vedia, ale… prečo by toto niekto počúval je nad moje chápanie. Hodnotenie kolegu S. som nečítal, aby som sa nenechal ovplyvniť, ale som si istý, že už načal slona v miestnosti, ktorým je to, že Purnama je bezbrehá kopírka Behemothu. Od riffov, cez orchestrálne sample, až po vokály. Chýba už len satanistická tematika, aj keď boh-ho-vie ako je Purnama vlastne orientovaná, lebo klip síce vyzerá ako nízkorozpočtový Behemoth, no texty uverejnené nemajú a mená skladieb sú z generátora metalových názvov. Obal albumu je tiež tak generický, že mi nič nenapovie a obal debutu zas vyzerá ako logo športového klubu, takže na tomto fronte som stratený. A ono teda nie je na mieste otázka len „prečo by toto niekto počúval?“, ale možno ešte existenčnejšia – „prečo by toto niekto hral?“. Povedzme si na rovinu, kto chce tvoriť hudbu s tým, že akonáhle si to poslucháč pustí, tak si povie „Behemoth“. To ich nemrzí? Nemrzí ich, že vždy budú len v tieni takých velikánov? Kto venuje toľko času a úsilia do vytvorenia tribute kapely, ktorá sa tvári, že tribute kapelou nie je?

Aby som to uzavrel, je ťažké Purnamu vôbec hodnotiť, pretože všetko, čo počujem (ak nerátam intro) je slabučký Behemoth a keby to naozaj bol Behemoth, tak si poviem „hm, tak tentokrát varili z vody“, ale keď ešte viem, že to ich vlastne niekto len kopíruje, tak som skôr nahnevaný ako sklamaný. Nemusím sa ani príliš venovať popisovaniu jednotlivých skladieb, alebo ich zvuku, bola by to iba strata času, ale v poriadku, ak sa odosobním od toho, že bohapusto kopčia kapelu absolútne iných rozmerov, tak ich budem hodnotiť ako priemerný death/black metal. No keďže to nie je celá pravda, hodnotenie musí ísť dole. Neviem, čo chceli docieliť, či fungujúci podnikateľský plán alebo „fan-fiction“, ale za mňa zbytočná nahrávka na scéne. Nepočul som debut, no ak je to rovnaká vykrádačka a ak rovnako plánujú vykrádať aj v budúcnosti, tak si namiesto „nahrávka“ dosaďte iný, komplexnejší termín.

 

Hodnotenie: 3/10

Napísal: B.

Author: B.

24 thoughts on “Purnama – Flame of Rebellion (2020)

  1. Je to recenzia, ktorá vychádza z dvoch nezávislých pohľadov na túto nahrávku a to už hovorí samo za seba. A ako si sa dočítal, tá nahrávka je veľmi biedna. My sme vo svojich súkromných životoch dosiahli celkom dosť, ale prosím ťa čo to má spoločné s tým ako sa hodnotíme jednotlivé nahrávky?

   1. Koukám, že nejsem zdaleka jediný, kdo Purnamu spojuje s kapelou Behemoth. Kluci budou mít dost těžké se v budoucnu od tohoto jména odtrhnout.

 1. Jak vidíte, tak to někteří lidé asi mají nějaký důvod poslouchat 😀 Klip není žádný zázrak, ale to je fakt o prostředcích. Bubeník bude mít asi radost.

  1. Bubeník sa rozhodne nemá za čo hanbiť. Na hanbu sú skôr reakcie fanúšikov tejto kapely a spoločne tlapkanie sa po ramenách za účasti kapelníkov. Ja počúvanie tejto kapely nikomu neberiem, vyjadrili sme dva postoje, z ktorých si buď čitateľ niečo zoberie alebo nie. Klip dokáže byť aj menej povrchný aj bez obrovských finančných prostriedkov, problémom je, že ľudia nevedia využívať reč symbolov. Hádžu ich jeden cez druhý bez akejkoľvek logiky a zmyslu. Keď sa budeme držať vo vodách domácej scény, tak klip, na ktorý isto neminuli majland, ale nemusia sa za neho hanbiť je napríklad od slovenskej kapely Infer: https://www.youtube.com/watch?v=WBJC3U9CDuo
   Nie je to žiadny zázrak, ale aspoň sa človek nechytá za hlavu a ani hudobne to nie je vykrádačka idolu.

   1. Purnama stojí spíš na tom hrát to, co se lidem líbí v určité kvalitě. Se symboly nakládá naprosto eklekticky a víc než efektní nic proti ničemu v tom asi ani nikdo rozumný nehledá. Jasně, že to není pro každého, poslouchat je z cd mě třeba taky nebaví. Je to dost o show a zábavě jak na scéně tak na internetu.

 2. Teď jsem koukla na ten klip, na který jsi odkazoval, a ostuda to fakt není, jen by možná ušetřili, kdyby si rovnou nesnímali živák, protože tam není vůbec nic vizuálně zajímavého. dokonce ani ti hoši vzhledem nezaujmou. Prostě přesně ten klip, co mi připadá jako zbytečná námaha. Mně se třeba líbí tenhle: https://www.youtube.com/watch?v=tfLRA_MkAJ0
  To je na mě tak akorát, aby to bylo zajímavý a nebylo úplně trapný, ale to se povede málokdy.

  1. Jasne, však som napísal aj, že to nie je nijaký zázrak, ale nemusia sa za to hanbiť, primárne tam ide o hudbu, ktorá má svoje kvality. Mimochodom vďaka za pripomenutie Bornholmu, ten som nepočul teda poriadne dlho a kedysi som počúval album „…on the Way of the Hunting Moon“. Musím mrknúť čo hrajú teraz, bola to jedna z maďarských kapiel, ktoré som mal rád.

   1. No, když jde hlavně o hudbu, tak pak je přece to video zbytečné už úplně. Video má být už z principu i o vizuálnu, jinak není žádný důvod ho páchat. Tohle je tak na odšktnutí položky v seznamu „klip máme“. To už je imho lepší trapnej klip, protože ten zaujme aspoň tím, že je trapnej.

 3. Ouke, vypočul som si Purnamu, a ano ej to tak, je to kopírka Behenothu aj čo sa týka hudobných postupov v jednotlivých skladbách, proste bohapustá vykrádačka od začiatku do konca. Ale pobavila aj recenzia od pána S. predstavujem si autistického black metalového panica, pre ktorého je naj nahrávka šustivý black metal nahrávaný cez kazeták a temou su pohanske lesy. Co ma Nergal a to ze cvici jogu v leginach s tymto albumom? Tipujem ze ten clovek sa cche udrzat po tej rakovine v top zdravotnej kondicii a okrem jogy cvici aj x inych veci, a kedze sa v joge clovek prehyba ako had asi su leginy na to cvicenie najlepsie vsak po ulici sa tak nechodi nie? Ja jogu necvicim, fanusikom Behemothu tiez nejak niesom ale pobavilo, autor nema rad Nergala tak si tu musel vyhonkat a bavi ma to viac ako klip Purnamy 😀 Ale co uz black metlaovi pisalkovia b oli vzdy obscesivni tragedi

  1. Ty jsi taky ostrý chlapec, co? „Autističtí blackmetaloví panicové“ si často potrpí na svých představách o důstojnosti a tu někdo, kdo se vystavuje v elasťácích na internetu moc nesplňuje. Navíc se dle textu o tyhle věci zajímá a jejich povrchní zápaďácké uchopení se takovým taky často protiví.

  2. Nuž,takže takto. Nergal okrem toho, že je komická postavička robí presne to, za čo by sa skutoční jogíni hanbili. Európska verzia jógy je len tragikomédiou a s jógou v pravom slova zmysle nemá nič spoločné. Tento prázdny trend vlastne len ilustruje celú tvár spoločnosti a jej celebrít. Ak by ste mali záujem, rád poskytnem literatúru k jóge.
   Dokonca aj vaša predstava o mojom hudobnom vkuse je mimo.

   1. Ber to tak, že jako tobě se vybavil Nergal u Purnamy, tak tady tomu už dle nicku drsňákovi 😀 se zas vybavil u čtení recenze autistický blackmetalový panic. Prostě máme každý svou fantazii. Mně se tam ta Nergalovská vsuvka třeba docela líbila. Mám ráda, když se při čtení recenze dozvím i něco o autorovi, aspoň to není takový suchý ( a Nergala taky nemusím).

     1. Za a, literatúra k joge je mi u prdele. Že si ju nejaký europania upravili a cvičia nech sú ohybnejsi tak nech si ju cvičia. A nemám z neho dojem, že by sa hral na indického jogina a neviem ani obsah lekcií jeho inštruktorov jogy, asi by si sa im mal posťažovať že to robia zle. Gatekeeper of yoga, ale že originál, písať po anglicky tak ťa dám na reddit.

      b, nechápem to sa ohananie že tu máte nejaké profily a fotky. Z tej miniatúry 30×30 pixelov mám poznať akože čo? Vyjadrujes sa ako blbucki balckmetalovy panicek a keď vidím že tomu nepodarenemu pokusu o synth pop od M8l8th s úbohým smiesnym detským textom si naparil 10/10 tak mi je trápne aj za teba. Proste čím viac je to na kokot tým vyššie dám tomu hodnotenie. Potom síce nechápem tu 2 u Purnamy ale keby sa ti nestatnici netvoria komercne naparis im aj 5/6 podľa mňa.

      za c, to je pre B aha že to nieje suché? Wau, tak to si pozri recenziu na tento album na sicmaggot. A uč sa ako sa to robí.

     2. Ty toho zrejme nechápeš viac. Namiesto strápňovania sa na internete, by si mal stráviť čas s diktátmi pre ZŠ. Plačeš tu na nesprávnej adrese. Dovidenia.

     3. Já jsem recenzi od H. na Sicmaggotu četla. Číst recenze od H. mě baví, ale nejsem už tak pubertální, aby u mě platilo, že čim víc sprostých slov tím víc „šťavnatý“ text, takže recenzi na Purnamu neřadím k jeho vydařenějším textům. Tam nezmínil nic moc originálního, co bych už několikrát nečetla, nebo mě samotnou dávno nenapadlo.
      A on nepůsobí o nic méně ani více „autisticky blacmetalově panicovitě“ než tady S. …no, možná vlastně o trochu víc..:P

 4. Ty toho zrejme nechápeš viac. Namiesto strápňovania sa na internete, by si mal stráviť čas s diktátmi pre ZŠ. Plačeš tu na nesprávnej adrese. Dovidenia.

  kedže nejde odpovedať, píšem takto. Ok písal som cez fón q zmýlim som si tam až jedno y/i takže nechápem prečo by som mal kvôli tomu písať diktát. Dúfam, že takto driluješ gramatiku aj u svojich kamarátov čo idú doprava, tam až 80% nevie ani napísať súvislú vetu. A tak ako ty môžeš pohejtiť kapelu ja môžem pohejtiť tvoju recenziu. Tak sa nechovaj ako uplakaný pozer a deal with it.

  B, ano H. to prehana s vulgarizmami ale tie mi na tej recke smiesne praveze neprisli

  1. A co teda? Srovnání „válečníků“ s „rodinou“ Dymytry není originální, už jsem to četla mnohokrát. Dokonce i ti Behemoth oslovují fanoušky nějak podobně a asi ani oni nebudou sami.

   Četla jsem i lepší věci, třeba že se Purnama šíří víc než koronavirus. 😀 Pateticky znějící proslovy byly jednou někým označeny za kecy jako z Bravíčka, to mě taky pobavilo víc… nic jiného si z té „recenze“ nevybavuju, protože o hudbě tam toho moc nebylo.
   Co se patosu týká, posledně přišel lídr z jiné kapely a začal nás všechny kolem objímat a říkat, jak nás má rád. Já na to: „Nehraj si na Kubu.“ On to tak totiž asi opravdu cítí, proto tak i píše. Někdo ho za to má rád, někdo si z něj dělá prču, nebo ho nesnese, já se s tím smířila. Jasně, že bych radši jezdila s Windir, ale holt si nemůžu dovolit být tak moc náročná, zvlášť když sama umím hrát maximálně na nervy, takže by mi ani případné buzení z mrtvých asi nepomohlo. 😀 Jako lidi jsou ti hoši za mě ok a kytarista je úplně výbornej týpek. Takže mi v osobní rovině lehce vadí, když o nich někdo píše hnusně, ale zas jsem sama dost kritická a vím, že kritika může řadu věcí zlepšit.;)

   1. Ako som písal, ja Behemoth nepočúvam, aktívne nesledujem, to že fanušíkov volajú Legions som počul tento týždeň prvýkrát. Ako hovorím ja som len vyhejtil recenziu, keby mi týpek odpíše že podľa nicku som ja zasa uchýlnam rdka čo si honí na fekal porne tak sa zasmejem a už mu ani neodpíšem . A nechápem zvyšku tvojho komentu, neviem kto je to Kuba, takto mi to uniká. Každopádne keby ma niekto obíjima tak ma asi mrdne, proste obyčajné dakujem že si prišiel, dúfam že sa ti páčil náš koncert, buchnutie si s pivom ked človek stojí za barom to je pre mňa také to pokoncertné maximum

    1. Je to lídr Purnamy, a tak jako to bývá, tak prostě mediální tvář a směřování kapely určuje hlavně on. Myslím, že kapel, ve kterých vládne naprostá demokracie, asi moc nebude, alespoň podle těch, které jsem viděla.:D A on je prostě běžně takový emotivní a pozitivní. Chápu, že s tím může mít někdo problém, zvlášť pak někdo jako H. Sama jsem taky spíš odměřená a zlá. …dokud se neožeru.:D
     „Recenze“ od H. se právě z velké části vysmívala patosu v bookletu a tohle bylo vysvětlení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *