Pútnické miesto black metalu vyhorelo: Mnoho pamiatok je navždy preč

Oslo – V utorok večer spozrovali obyvatelia Schweigaardovej ulice plamene v pivnici domu v historickom centre. Nešťastie postihlo Neseblod Records, obchod s metalovými platňami a zberateľskými kuriozitami, ktorý do Osla lákal návštevníkov z celého sveta. Majitelia Grete Neseblod a jej exmanžel Kenneth odhadujú, že požiar v rôznej miere poškodil asi 80% inventára. Viaceré nenahraditeľné spomienkové predmety z 90-tych rokov, ktoré boli vystavené v pivničnej časti obchodu, sú navždy stratené.

V tých istých priestoroch fungoval v rokoch 1991-93 obchod Helvete. Ten vlastnil a obýval Øystein Aarseth, teda Euronymous, zakladajúci člen skupiny Mayhem. V roku 2013 na rovnakom mieste Neseblodovci otvorili svoj obchod, ktorý bol zároveň akýmsi relikviárom pre fanúšikov black metalu. Mnohí cestovali zo zámoria, aby sa odfotili pri stene, kde kedysi Euronymous sám pózoval.

„Veľa z toho, čo sme mali, nebolo na predaj ale len na výstavu. Nebol to iba obchod s platňami ale tak trochu aj múzeum. Máme platne, pásky a listy, ktoré sa kedysi posielali, keď si metalisti medzi sebou vymieňali kazety,“ povedal Kenneth Neseblod pre Verdens Gang.

Krátko po spozorovaní plameňov na miesto dorazilo niekoľko hasičských áut a plamene rýchlo uhasili. Príčinu požiaru vyšetrovatelia ešte neurčili, no pravdepodobne to bolo staré elektrické vedenie. Grete Neseblod popri mapovaní škôd na Facebooku žiada o požičanie reflektorov na batérie, keďže nemajú v poškodenej budove elektrinu. Majiteľov kontaktovali s ponukou pomoci desiatky zberateľov a publicistov z celého sveta, vrátane nórskej Národnej knižnice.

„To, čo teraz musíme urobiť, je znova obchod otvoriť. Aspoň prízemie. Potom budeme môcť vytriediť a dať do poriadku pivnicu,“ uzavrel Kenneth Neseblod.

 

Zdroje: FB Grete Neseblod, Verdens Gang, Vårt Oslo

Napísala: lan

Author: Bes Webzine

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *