Solus – Solus (2015)

Niekedy sa človek dostane od menej známych labelov k nahrávkam rôzneho charakteru. Občas máte šťastie a dostane sa k vám kúsok, ktorý stojí za vypočutie a dokonca si ho pustíte znova a vrátite sa k nemu a niekedy si poviete, že to už teda počuť nikdy nechcete. Už dopredu prezradím, že prípad tejto recenzie bude pozitívny nakoľko sa takéto články človeku píšu ľahšie.

Ruský label Satanath Records vydal v roku 2015 jediný full album maďarského one man projektu Solus. Black metal s prvkami ambientu píšu všemocné archívy a celkom slušný počet splitiek, demáčov a nejaká tá kompilačka za existenciu deviatich rokov. V súčasnosti sa projekt premenoval a funguje pod názvom Hamvak.

Debutový album s rovnomenným názvom „Solus“ má pekný minimalistický cover art a booklet a napovedá tak niečo aj o štruktúre hudby, ktorá sa na cd ukrýva. Takmer hodinová nahrávka začína ambientou časťou, ktorý sa pretransformuje v atmosferický black metal v pomalom tempe. Skladba „Visszaterés“ aj napriek svojej dĺžke 12 minút v úplne jednoduchej kompozícii nenudí a dosť pripomína štýl Estóncov Thou Shell of Death. Ak by ste si mysleli, že v podobne zasnenom duchu to bude pokračovať, tak hneď na začiatku druhej piesni dostanete poriadny kopanec do tváre v podobe rýchlotempovej klepačky s riffmi ako vystrihnutými zo staršej tvorby Keep of Kalessin. Zvuk bicích a ostatku je príjemne živý a vokál s efektom odozvy občas mierne zaniká. Ten miestami v dlhých a ťahavých pasážach pripomína krajana Attilu Cisara z Mayhem.

Pasáže niektorých piesní sú popretkávané jednoduchými melódiami, no väčšina z nich okrem spomínanej druhej sa nesie v pomalom tempe s občasnými výnimkami. Skladba, ktorá sa asi najlepšie zapamätá je jediná s anglickým názvom „Path of Wisdom“ no a všetky ostatné sú v maďarčine. Texty v booklete dostupné nie sú a aj keby boli, asi by sa mi ich nepodarilo rozlúskať nakoľko po maďarsky viem úplné nič. Predposledná menovaná je skutočne chytľavý kúsok, ktorý v podstate stojí na jednom jednoduchom riffe v štýle Mayhem z éry Mysteries. Záver albumu sa prenecháva 15 minútovej ambientnej vate, ktorá mi prišla úplne zbytočná, nakoľko nepriniesla nič zaujímavé a ani úchvatné a oproti zvyšku albumu je tam skutočne asi len na okrasu.

K záveru by som dodal, že album „Solus“ je skutočne zaujímavým počinom a aj akási nesúrodosť skladieb je v tomto prípade osviežujúcim prvkom. Asi by som nerád počúval ďalší klon Thou Shell of Death. Tu sa vyskytujú predovšetkým prvky nórskeho black metalu z 90. rokov. Záver v podobe ambientnej štvrťhodinky je nuda, ale ináč má album takú svojskú atmosféru. Určite sa oplatí sa naň pozrieť a ja si určite ešte pozriem jeho pokračovanie pod názvom Hamvak.

 

Hodnotenie: Nadpriemer 7/10

Napísal: S.

Author: S.

Zakladateľ a šéfredaktor Besu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *