Sorgoth – The Last Circle & Paleness of Death (2021)

Žilinsko-bytčianska black metalová zostava Sorgoth sa uviedla na scénu EP albumom Impurity v roku 2017. Pred dvoma rokmi (teda v roku 2021) im vyšli dva single, ktoré avizovali debutový album. K nahratiu plnohodnotného albumu sa kapela ešte nedostala, preto sa dnes v krátkej recenzii pozriem na materiál, ktorý tu visí už nejakú dobu.

Musím sa priznať, že ich EP prešlo okolo mňa takpovediac bez povšimnutia. Bola to celkom klasická prvotina mladej black metalovej skupiny. Nič čo by urazilo svojou podpriemernosťou, ale ani nič, čo by zaujalo k sústavnejšiemu počúvaniu. Dôvodom tejto recenzie však nie je zmienená priemernosť kapely, ale práve badateľný posun v skladateľskej zručnosti. 

Prvá skladba v poradí, ktorú Sorgoth sprístupnili začiatkom roka 2021 má názov The Last Circle a od jej úvodu môžem povedať, že zvuk je vyvážený (určite by sa dalo popracovať ešte na nazvučení bicích) a nejaké výrazne rušivé nedostatky tu nepočuť. Nápadmi tu kapela nešetrila, od post-black metalových postupov až po tradičné black metalové „klepačky“ v rýchlom tempe. Black metal ako žáner sa od svojich počiatkov vyznačoval určitou agresiou, pričom postupom času sa logicky objavilo množstvo jeho odnoží a vplyvov z iných hudobných žánrov. Táto veta by mohla charakterizovať to, čo sa snaží Sorgoth dosiahnuť v obidvoch skladbách. Z predstaveného materiálu hodnotím vyššie druhú v poradí s názvom Paleness of Death, ktorá priniesla porciu veľmi dobrých melodických nápadov. Agresie tu oproti piesni The Last Cricle síce ubúda, avšak gitarové kompozície pridávajú dôraz na atmosféru. Paleness of Death v hodnotení posúva vyššie aj dobre zvládnutý vokál, namä jeho rozsah v polohách agresívneho škreku, niekedy v podobe priam zúfalých výkrikov. Kompozícia je síce postavená na jednom dominantnom riffe a melódii (a uznávam, že je chytľavá), kapela ju však dokáže vygradovať a poslucháč v konečnom dôsledku dostáva dávku veľmi solídne zahratého black metalu.

Bez hanby a okolkov by som mohol dať týmto dvom nahrávkam veľmi dobré hodnotenie (niekde v medziach 7 bodov z 10). Keďže sú to len single z pripravovaného albumu, tak si radšej počkáme naň a uvidíme, či bude rovnako dobrý ako predstavený materiál.

 

Napísal: S.

Author: S.

Zakladateľ a šéfredaktor Besu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *