Taake / Kampfar / Necrowretch (Praha, 08. 01. 2021)

Taake / Kampfar / Necrowretch (Praha, 08. 01. 2021)

Tlačová správa

TAAKE sú jednou z najvýraznejších kapiel „druhej“ nórskej vlny z 90. rokov. Spoločne s výbornými krajanmi KAMPFAR sa vracajú na koncert do Prahy.

Ešte než sa uskutoční májový koncert poľskej Mgly, Praha sa práve najprv zahalí do tej nórskej hmly. To presne totiž znamená názov Taake v starej nórčine. Kapela síce vznikla v roku 1993 pod menom Thule, ale po dvoch rokoch došlo k zmene. Hlavná a vlastne jediná persona Taake, výrazný vokalista Hoest, ktorý všetku muziku kapely skladá aj nahráva, sa neskôr začal prikláňať k názvu „Hmla“. Pretože práve toto slovo najlepšie odrážalo ducha hudby a textov, no jednak hmla obklopuje sedem hôr jeho rodného Bergenu. 

Samotný Hoest je na nórskej scéne známa osobnosť. Majiteľ labelu Dark Essence je historicky spätý s mnohými kapelami, medzi ktorými môžeme spomenúť napr. Gorgoroth, Ragnarok, Carpathian Forest, Helheim a mnoho ďalších.

Čo sa Taake týka, aj napriek tomu, že hrajú „pravý nórsky black metal“, majú dokonca aj nomináciu na nórsku Grammy – cenu Spellemannprisen. Vedľa hŕby EP vydali sedem albumov, na ktorých Hoest spolupracoval aj s osobnosťami ako Attila Csihara, Nocturno Cult, Demonaz alebo Ivar Bjørnson. Takže je zrejmé, že ich hudba neodráža len surový black, ale je pre ňu príznačná chytľavosť, silná severská atmosféra a výrazné melódie.

S Taake v severskej aliancii prídu ďalší Nóri KAMPFAR. Aj ich meno má ekvivalent v starej nórčine a je preneseným významom pre bojový pokrik, ktorý znamená „Odin“ či „Wotan“. Logicky sa tak s populárnou družinou, ktorú už 25 rokov vedie majiteľ zabijackého hlasu Dolk, dostávame k severským mýtom a rozjímaním nad pohanskými kultami. Takto sebaistá kapela majúca atmosférou blízko napríklad k Enslaved, no ale vôbec neuberá vo svojom pagan blacku na obrátkach, aj keď sa hojne prechádzajú do majestátnych hymnických pasáží.

Nórsku dvojicu na turné budú sprevádzať francúzski black/death zloduchovia NECROWRETCH, ktorí veľmi vychádza z koreňov žánru.  

Kde: Rock Club Nová Chmelnica, Praha

Kedy: 08. 01. 2021

Vstupné: 20€ (obscure.cz)

Author: Devana

1 thought on “Taake / Kampfar / Necrowretch (Praha, 08. 01. 2021)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *