Noc Besov XIV – Besná Noc (19. 10. 2019, Banská Bystrica)

Blíži sa štrnáste pokračovanie jediného slovenského minifestivalu, ktorý je zasvätený pohanskej hudbe. Naprieč rôznymi žánrami od pagan/black metalu až po akustický folk a neofolk sa v tento deň stretne niekoľko kapiel z rôznych kútov Európy.

Najväčším lákadlom je vôbec prvé vystúpenie na Slovensku legendárnej ukrajinskej pagan/black/folk metalovej kapely Nokturnal Mortum. S poslednými dvoma doskami Golos Stali (Voices of  steel) a Istina (Verity) sa prepracovali ako headliner na pódiá veľkých festivalov od francúzskeho Ragnard festivalu, litovského Kilkim Žaibu, či domáceho Nove Kolo festu. Práve album Golos Stali sa považuje sa prelomový album v tvorbe Nokturnal Mortum, kedy sa ku folklórnym elementom pridávajú aj art rockové postupy Pink Floyd, s nasledujúcim a posledným albumom Istina v tomto trende pokračujú. Zaujímavosťou je, že covert art pre album Istina má na svedomí Kristian Wahlin (Necrolord), ktorý stojí za takými kúskami ako sú Amorphis – Elegy, Bathory – Blood on Ice, či komplet Dissection. Prvýkrát za viac ako 20 rokov existencie kapely si ich budete môcť vychutnať konečne aj na Slovensku.

Druhou zahraničnou kapelou je bieloruská formácia Dymna Lotva, ktorá vystrelila do povedomia vo východnej Európe albumom Zjamlja Pad Čornymi Krylami: Drygva z roku 2016. Hudba týchto Bielorusov by sa mohla zaradiť niekde na pomedzie black/doom a post metalu. V nasledujúcom roku prichádza ďalší album s názvom Palyn, ktorý je venovaný černobyľskej tragédii. Bielorusi albumom pripomínajú, že touto tragédiou bolo postihnutých viacero krajín v okolí Ukrajiny. Štvorica na čele s charizmatickou speváčkou Nokt bude mať na Slovensku taktiež svoju premiéru.

Gyvata je litovská neofolková kapela, ktorá už mala tú česť predstaviť sa na Noci Besov pred viac ako piatimi rokmi. Mnohočlenné zoskupenie, čerpá svoju inšpiráciu predovšetkým v litovskom folklóre, ktorý prenáša do výslednej podoby na elekro-akustických nástrojoch. Podmanivé, niekedy priam melancholické piesne z ďalekého Baltiku, presne ak by sa dal popísať posledný album s názvom Išvandravau. Litovské kapely rôznych žánrov si postupne nachádzajú cestu aj na Slovensko, čo je výbornou príležitosťou oboznámiť sa s hudbou krajiny, ktorá ako posledná v Európe prijala kresťanstvo.

Poslednou zahraničnou kapelou sú Chorváti Voloh, ktorých členov ste mohli vidieť v zoskupeniach ako Svarica či Kult Perunov – taktiež hrali na Noci Besov v minulosti. Hudba Voloh je typickým predstaviteľom energického pagan/folk metalu naspievanom v rodnej reči. Album z roku 2015 Gromovi nad Trebišćem čaká nasledovník a práve v Banskej Bystrici budete môcť počuť pripravované skladby.

Minifestivalovú zostavu uzatvárajú dve slovenské zoskupenia. Pripravili sme pre vás kapely, ktoré nehrávajú tak často a môžu byť zaujímavým prekvapením. Prvou je akustická folková/stredoveká kapela Páni Času z Nitry. Ich melódie ste mohli počuť prevažne na historických akciách a druhou Havran z Banskej Bystrici, predstaviteľ hardcore/metal mixu.

Okrem hudobného programu vás bude čakať aj tá nehudobná časť – prednášky. Jedna sa bude venovať téme Mirceu Eliadeho – najvýznamnejšieho rumunského religionistu a historika náboženstva, slovo bude mať šéfredaktor a organizátor Stanislav.

Druhá bude predstavovať pohanské pamiatky Litvy, štátu ktorý prijal kresťanstvo až v 14. storočí, slovo bude mať Laura Vasiliauskaite, rodená Litovka študujúca na Slovensku.

Okrem toho sa bude konať výstava kalendárov Hotfolk, nového projektu, ktorý spája erotiku a slovenský folklór. Ide o projekt fotografa Petra Lašuta, ktorého víťažok je venovaný na dobrú vec – pomoc onkologickým pacientom. Viac informácii si prečítajte na jeho stránke: https://www.hotfolk.sk

Čaká vás tiež merchandise Noc Besov, domáce remeselné pivo, medovina a dlhý program, ktorý začína už 14:30 a bude vrcholiť v neskorých nočných hodinách približne okolo 02:00. Predpredajové lístky za cenu 25€ zoženiete na emaily: thunderartbooking@gmail.com

Na mieste budú stáť lístky 30€

 

Kedy: 19. 10. 2019, otvorenie priestoru 14:00

Kde: Urban Spot, Banská Bystrica

 

Author: S.

Zakladateľ a šéfredaktor Besu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *