Vilkų Žiema (1. 2. 2020, Vilnius, Kultūros baras Kablys)

V poslednej dobe sa na Bese objavuje možno trochu menej článkov, uverejnili sme však skôr zaujímavé reportáže z rôznych koncertov. Teraz prinášame detailnejšie informácie o zaujímavej akcii v litovskom hlavnom meste Vilnius pod názvom Vilku Žiema. Akcia má skutočne zaujímavú zostavu, ktorú predstavujeme nižšie. Uskutoční sa v sobotu 1. februára 2020.

Kto je headlinerom tohto večer je ťažko určiť, preto nezačneme nijako hierarchicky. Prvou kapelou v zostave je v undergroundovom prostredí kultová záležitosť Infernal War. Svižný a agresívny black metal z Poľska, ktorý nekompromisnými textami zatína skutočne hlboko. Albumy Terrorfront (2005) a Redeskaration (2007) patria medzi to najlepšie čo vyšlo v súčasnom black metale a kvality potvrdzuje aj posledný Axiom (2015). 

Ako som napísal vyššie, nemá cenu hovoriť, čo je hlavnou kapelou večera a teda pokračujeme so Švédmi Månegarm, pionieri pagan/viking metalu. Kapela hrá od polovice 90tych rokov a postupne sa prepracovali medzi známejšie spolky pohanskej metalovej scény. Súčasne ich vydáva gigant Napalm Records.  Månegarm je typickou severskou záležitosťou s melodickými vyhrávkami, kláves a ľudových nástrojov. Ak mám byť úprimný, dlho som ich štúdiovú tvorbu nepočul.

Možno sa budem opakovať, ale tvrdím, že vydavateľstvo Ván Records nezvykne vydávať podpriemerné kapely, či vyslovene prepadáky a kolovrátkovú hudbu. Výnimkou nie sú ani Wolvennest z Belgicka. Pre tých, čo ešte nemali šancu sa zoznámiť s touto kapelou, tak vrelo odporúčam ich psychadelický rock s black metalovými vplyvmi. 

Priaznivci baltického priestoru istotne poznajú kultovú estónsku skupinu Loits. A kto nepozná, urýchlene napraviť! Jedna z najoriginálnejších kapiel, ktoré z tejto oblasti poznám. Na archívoch síce nájdete, že hrajú black metal, no realita je trošku komplikovanejšia. Najlepšie ich hudbu vystihuje asi nášivka „flack´n roll“ a spolu s textami o histórii a patriotizme to dáva všetko zmysel. Hovorí sa, že je to jeden z ich posledných koncertov, kde ich môžeme vidieť naživo!

Domácu litovskú scénu bude zastupovať ritual ambient s názvom Vėlių namai, ktorý som mal tú česť vidieť minulý rok na Kilkim Žaibu festivale. Skutočne pohlcujúca atmosféra a originálne vystúpenie bolo ako stvorené pri polnočný rituál. Po tomto zážitku som neváhal a kúpil aj ich nahrávku. Skutočne to stojí za to, slovami ťažko opisovať, treba zažiť!

Kedy: 1. 2. 2020
Kde: Vilnius, Kultūros baras Kablys
Vstupné: 28€ v predpredaji 

Author: S.

Zakladateľ a šéfredaktor Besu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *