Sychravý štvrtkový večer a zástup čierno odetých tiel pred MMC. Folková veselica tria KORPIKLAANI, TURISAS a TROLLFEST bola poctená hojnou účasťou. Aj keď to bol opäť Mordor v podobe rýchlo míňajúceho sa vzduchu, horúčavy, spotenej masy ľudí a pre východniara nadmerne drahého alkoholu, to bolo pre mňa, po celkom namáhavom týždni, veľmi dobré odreagovanie. Aj keď uprednostňujem atmosférickú náladu koncertov, kde sa absorbuje umenie a telo pokrýva množstvo zimomriavok (čo je vzhľadom na moju hobitiu výšku často prijateľnejšia a bezpečnejšia alternatíva), radím tento event k tým vydarenejším.
Ako prví sa na pódium dostavili Nórovia zo skupiny Trollfest. Azda nie som jediná, ktorá bude tvrdiť, že práve oni boli tým bláznivým začiatkom akcie, ktorí dokázali rozhýbať celé publikum. Svoje vystúpenie poňali veľmi kreatívnou a nezvyčajnou cestou. Aj keď túto skupinu poznám už nejaký ten piatok a trafenosť ich skladieb mi nie je cudzím pojmom, no aj tak ma dokázali zaraziť svojou bizarnosťou. Moje prekvapenie razom nahradila eufória, keď som sledovala šesť mužov prezlečených za princezné a v popredí kráľa, ktorého korunu tvorilo veľké množstvo balónov. Čo sa stalo akýmsi nepísaným pravidlom pri folk-metalových skupinách, ako je napríklad pódium obohatené kostenými prvkami alebo vikingskými kostýmami, to akoby pre nich bolo úplne klišé. Trollfest sa určite neriadia pravidlom: menej je niekedy viac. Ich pódium bolo prepchaté svetielkami, war-painting bol nahradený akoby maľovaním na škôlkarský karneval, nechýbali ani svetielkujúce nástroje… celé to bolo akoby vizuálnou súčasťou ich turné s názvom Norwegian Fairies In Europe. V skratke to bolo niečo, čo sa jednoducho musí brať s rezervou. Sprvu sa mi sčasti pozastavoval rozum nad tou gýčovosťou a kládla som si otázku, že aké silné alkaloidy musia užívať. A aj keď ich tvorba možno nie je niečím, čo by sa dalo považovať za skvost, no sledovanie ich komického predstavenia a spolupráce s publikom, dokázalo nakaziť neuveriteľne dobrou náladou. Je to niečo, ako keď si z nostalgie pustíte staré albumy Horkýže Slíže. Viete, že je to čistá fraška, no tá celková absurdnosť a nálada si vás paradoxne získa… no tu bol ten problém, že ste absolútne nerozumeli textom a čo chcel vlastne básnik povedať. Či to bolo tým nedostatkom kyslíka alebo množstvom piva kolujúceho v žilách nejedného návštevníka, to už neviem, no každý bol dokonale uvoľnený. Interpreti neustále zamestnávali poslucháčov, nechýbali tu veslovačky, moshe, taký miernejší wall of death a prekvapujúci hadík, a.k.a jede-jede-mašinka, naprieč celým klubom, na čele ktorého bol gitarista…
Setlist: Fjøsnissens Fjaseri, Kjettaren Mot Strømmen, Toxic, Steel Sarah, Illsint, De Tre Bukkene Berusa, Kaptein Kaos, Professor Otto, Deildegasten, Solskinnsmedisin, Espen Bin Askeladden, Helvetes Hunden Garm (s Rednex)
Pomaly utíchal ošiaľ úvodného predstavenia, a do popredia sa dostávali Fíni Turisas. Tí už na rozdiel od svojich predchodcov neboli až takým veľkým prekvapením. Ich vystúpenie bolo sprevádzané klasikou, čo ponúkajú folk-metalové prevedenia – barbarské kostýmy a ich typický červeno-čierny warpaint. Kde tu stále poletovali balóniky z predošlého predstavenia, čo celej snahe o adekvátnu folkovú atmosféru, dodávalo komický podtón. No žiaľ, ich chvíľka slávy neprebiehala ako po masle… ich zvuk zo začiatku veľmi kolísal, čo miestami bolo zlé a priam až prezvučené. No to ich nevyviedlo z rovnováhy, čo dokázali pri vyvrcholení piesne Stand Up And Fight, ktoré sprevádzala spŕška konfiet ako aj „disco“ atmosféra skladby Rasputin. Avšak, ak by som mohla byť úprimná, ba priam až kritická, skôr by som namiesto nich uvítala Arkonu a Heidevolk, ako to bolo minulého roku pri podobne ladenom tour, ktoré sa uskutočnilo v pražskom Meet Factory.
No napriek tomu všetkému a iritácii ich preafektovanou huslistkou, mi ku koncu predsa len ulahodili. Ako náhle opustili pódium a neskôr sa vrátili naspäť kvôli vyžiadanému prídavku, svetlá razom potemneli a podali krátky, no veľmi vydarený, akustický set. Ten bol sprevádzaný tónmi balalajky, tamburíny, huslí, akustickej gitary a fúkacej harmoniky.
Setlist: As Torches Rise, A Portage To The Unknown, We Ride Together, To Holmgard And Beyond, In The Court Of Jarisleif, Greek Fire, Hunting Pirates, Battle Metal, Five Hundred And One, Stand Up And Fight, Rasputin, One More, The March Of The Varangian Guard, For Your Own Good
„Vodka! Vodkaa!“ počas poslednej prestávky pred headlinerom večera, sa klubom ozývali nie práve najtriezvejšie ovácie, aj keď kapelu ešte stále nebolo vidno na pódiu. Davu nebolo rady, a keď konečne zazreli grupu vysmiatych Fínov skupiny Korpiklaani, celý húf začal kričať a skákať. Konečne sa objavili tí, na ktorých všetci tak trpezlivo vyčkávali.
Do svojho setlistu zahrnuli najmä najnovší album Kulkija, ktorým drvivá väčšina nebola práve veľmi nadšená, no nechýbali tu ani tie ich typické alko-hity, na ktorých to poriadne zhustlo a hlavne žilo. Korpiklaani zas a znova dokázali, že sa vymykajú tomu stereotypnému opisu asociálnych a večne mrzutých severanov. Celý koncert komunikovali a udržiavali kontakt s publikom. No azda najviac potešili Slovákov, keď skladbu Beer, Beer nahradili slovenskou verziou Pivo, Pivo, ktorú odspieval Milan z levickej skupiny Achsar. Ich súhru sme už mohli pobádať v skladbe Loud And Proud, kde skupine Achsar dopomáhal huslista Tuomas Rounakari.
Setlist: Noita, Juomamaa, Korpikuusen kyynel, Aallon Alla, A Man With A Plan, Palovana, Kallon malja, Pellervoinen, Harmaja, Kotikonnut, Henkselipoika, Sillanrakentaja, Kylästä keväinen kehto, Lempo, Pilli on pajusta tehty, You Looked Into My Eyes, Wooden Pints, Beer Beer (verzia Pivo Pivo), Vodka, Happy Little Boozer
Všetky tri kapely sa postarali o poriadne živú folk-metalovú veselicu. Podobnú atmosféru môžete zažiť už 19. apríla na akcii The Tour From Hel, ktorá sa uskutoční v Banskej Bystrici tradične v klube Tartaros.
Za fotografie ďakujeme Vortex_photography.
2 thoughts on “Wayfarers & Warrior Tour (14. 03. 2019, Bratislava)”