Atanas – Enitharmon (2019)

Levická skupina Atanas datuje svoju činnosť, podľa dostupných zdrojov od roku 2014. Nejde však o nováčikov, ale skúsených hudobníkov, ktorí svoje umelecké aktivity rozvíjali v predchádzajúcich projektoch ako Glaurung, Tujarot či Et Cetera. Et Cetera svojim depresívne ladením black metalom zaujala našu redakciu v Demokútiku IV. článok tu. Glaurungu sme sa zas venovali na našom starom blogu, tí však svojho času tvorbou veľmi nezaujali. Tujarot ako posledná skupina, kde jednotliví členovia Atanas pôsobia, je pomerne známe meno na domácej scéne. V roku 2018 sa im podarilo vydať debutový album Existencialista (2017) pod nemeckým Iron Bonehead Productions, čo je na domácu scénu stále pomerne husársky kúsok. Každopádne, my sa dnes pozrieme na debutový album Atanas Enitharmon z roku 2019. Ten si skupina vydala vo vlastnej réžii na 100 kusoch vo formáte digipak. Je len škoda, že tento album nezobral pod svoje krídla väčší label, dosah by bol určite podstatne väčší. Vizuál k hudbe vytvorila pre mňa neznáma umelkyňa Zuzana Zábradiová. Melanchóliu a pochmúrnosť sa jej podarilo zachytiť perfektne, takže z grafického hľadiska je pre mňa debutový album hotová vec. Poďme na hudbu.

 

 

Musím priznať, že Enitharmon sa počúva naozaj veľmi dobre. Okrem post-black metalu má tento materiál blízko aj k depresívne ladeným žánrom. Smutná, skľúčená atmosféra pohltená zapadajúcim slnkom. Šeď zažratá v každodennosti upršaných dní. Ukričaný, zúfalosťou presýtený vokál, ťahavé melódie a chlad prestupujúci telom po každom údere bicích. To je v krátkosti Enitharmon. Perfektným príkladom je skladba Dysthymia. Úvodná a záverečná vybrnkávačka krásne dotvárajú atmosféru. Dovolím si povedať, že ide o jeden z najzaujímavejších riffov, aký som mal možnosť počuť z produkcie domácej scény. Nakoniec akustická gitara sa na albume objaví viackrát ako napr. v From the Gray Abhorrence, kde vypĺňa prostrednú pasáž. V tomto prípade, ide o zaujímavú kompozíciu, nakoľko prináša krátke oddýchnutie, aby následne ostatné nástroje vygradovali v závere celú skladbu. Vzdialene mi tieto kompozície pripomínajú debutový album Ulveru Bergtatt – Et Eeventyr i 5 Capitler (1995), ktorý veľmi podobne pracoval s akustickými gitarami. Rozhodne môžem povedať, že ide o veľmi rôznorodý album, ktorý krásne pracuje s gitarou, výraznou basou a výborne stavaným vokálom. Bicie musím pochváliť tiež nakoľko dokonale zapadajú k ostatným nástrojom. O mix a master sa postarali basák a spevák Vargar a Miro Spevák z SPK Audio. Práca so zvukom bola vykonaná dôkladne, takže ponurú atmosféru albumu sa podarilo zhmotniť dokonale.

Enitharmon je vynikajúci atmosférický album v post-black metalových vodách. Kompozične je vystavaný vynikajúco tak aby poslucháča udržal bez náznaku nudy až do konca. Použitie akustickej gitary a jej zvuk považujem za jeden z veľkých prínosov tohto materiálu. Je len škoda, že album neprerazil podstatne viac. Potenciál tu vyslovene bol, bohužiaľ sa nenaplnil. Hľadať dnes po štyroch rokoch príčinu je myslím zbytočné. Každopádne ak máte radi kvalitný atmosférický black metal určité Atanas neobíďte.

Hodnotenie: 8/10

Napísal: Blutkrieg

 

English overview

The debut album of the Slovak band Atanas offers a symbiosis of atmospheric black metal with post elements. The album is built compositionally very differently. The songs are not boring, each instrument gets its space and works with the atmosphere of the whole material excellently. I consider the sound and playing with acoustic guitar one of the great assets of this material. You won’t find any weak spots here. If you like atmospheric black metal I definitely recommend Enitharmon.

Author: Blutkrieg

1 thought on “Atanas – Enitharmon (2019)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *