Deteriorot / Ascended Dead / Goatcraft v Bratislave

Jeden horúci letný deň sa prehnal Bratislavou americký old school death metal. Akcia sa uskutočnila na lodi Pink Whale, odparkovanej na pravom brehu rieky Dunaj. Prvý dojem po príchode na miesto budil obavy, nakoľko sa na palube prechádzali postarší páni a rockovo ladená mládež. Následná produkcia artového rocku vytvárala dojem, či sme nezmeškali ohlasovanú akciu a toto je len dáky zvláštny, náhradný program. Naše obavy však rozptýlila informácia, že akcia sa uskutoční v podpalubí a prvá skupina sa už pripravuje. Po návšteve podzemia môžem zhodnotiť dve veci. Prvá je neznesiteľné teplo, pot a smrad, druhá ako to už na slovenských koncertoch býva divný zvukár, ktorý štandardne pretiahol celú akciu. Už som si po tých rokoch zvykol na podobné „prekvapenia“ takže tentokrát kritiku preskočím a pôjdem rovno na priebeh akcie. Ešte aby som nezabudol, plagát pre celú akciu spískal Serus z košických Otras, takže vizuál eventu zapáchal ako týždeň odležaná mŕtvola.

Koncert ako prví otvorili bratislavský Goatcraft. Len nedávno skupinu opustil basák Vrana, takže skupina vystupovala iba v trojici. I napriek veľkému odovzdaniu hlavného lídra skupiny D. (gitara, spev) a bubeníka Jančiho, chalani nepredviedli výkon na aký sme zvyknutí v plnej zostave. Vystúpenie, ale nehodnotím zle, len celkovo to vyzeralo akési uponáhľané a nedotiahnuté. Nakoľko však zvučenie bolo nekonečné, chápem rozhorčenie medzi jednotlivými hudobníkmi po koncerte. Pre mňa osobne to bolo asi tretie vystúpenie skupiny, takže presviedčať má o svojich kvalitách nemuseli, keďže som ich videl už aj v lepšej forme. Každopádne domáci Goatcraft ukázal v čom sú ich silné stránky a zazneli aj skladby z debutového albumu Spheres Below.

Ako druhí vystúpili Američania Ascended Dead. Na pódiu zazneli rýchle death metalové riffy v štýle skupín z konca 80 rokov. Vzdialene mi vystúpenie pripomínalo americký Possessed, či Morbid Angel. Hudba sa dobre počúvala, zvuk nadobudol konzistenciu. Skladby odsýpali jedna za druhou a skupina zaznamenala asi najväčšiu divácku účasť spomedzi všetkých vystupujúcich. Tvrdé riffy, striedali technické pasáže. Pochvalu si zaslúži  najmä bubeník, ktorý sa celé vystúpenie nezastavil a udával smrteľné tempo tejto úderky. Z celého koncertu mi práve toto vystúpenie prišlo ako najzaujímavejšie.

Záver večera patril opäť Američanom, tentokrát išlo o skupinu Deteriorot. Podľa odslúžených rokov, ide o veteránov z 90 rokov, ktorí ostávajú verní tradícií old school death metalu. Skupina predstavovala nový album The Rebirth (2023), ktorý vydali po trinástich rokoch. I napriek pokročilej hodine predviedli zaujímavú šou. Energický spevák a zároveň gitarista burcoval posledné zbytky publika k spätnej väzbe. Death metal v stredných tempách zamoril vzduch podpalubia mŕtvolnou atmosférou, a ľudia si užívali posledné chvíle dnešného večera. Nakoľko bol štvrtok a nie víkend, krutá realita nasledujúceho pracovného dňa nás donútila predčasne ukončiť túto akciu a ísť domov.

Na záver krátke zhrnutie. Akcia na Dunaji v spoločnosti Goatcraft, Ascended Dead, Deteriorot bola vydarená i napriek úvodnému meškaniu prebehla veľmi dobre. Skupiny zaujali svojou produkciou a presvedčili divákov, že štvrtková návšteva tohto koncertu mala zmysel. Približne 60 platiacich (môj smelý odhad) muselo byť spokojných, nakoľko akcia splnila očakávania. Do budúcnosti určite viac takýchto eventov!

 

 

Author: Blutkrieg

1 thought on “Deteriorot / Ascended Dead / Goatcraft v Bratislave

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *