Diocletian – Inexorable Nexus (2024)

Novozélandské skupiny často nemávame na našich stránkach tobôž nie v našich končinách. Keďže sa však Thunder Art Booking podarilo stiahnuť túto medzinárodnú veličinu do Banskej Bystrice, 12. mája bude mať miestny fanúšik extrémnej hudby príležitosť vychutnať si najnovší album Diocletian Inexorable Nexus. A práve o ňom bude dnešná recenzia.

Inexorable Nexus predstavuje v poradí piaty album, ktorý nadväzuje na anhilačnú tvorbu Diocletian z predchádzajúcich materiálov. Digitálne vydanie zabezpečilo NWN! Productions (na nosičoch vychádza 15. júla) čo pri druhu tejto hudby nie je nič nezvyčajné. Americké vydavateľstvo už roky podporuje skupiny podobného razenia a poslucháč vie, že vždy dostane prvotriednu nálož black/death metalu. Nakoľko sme nedávno v našom článku spomínali práve priekopníkov z kanadskej scény war metalu, Inexorable Nexus určite poteší práve fanúšikov týchto skupín. Nový album totiž poctivo nasleduje svojou tvorbou práve tento hudobný odkaz. A čo je pridaným bonusom tohto albumu je práve participácia dvoch legiend z Blashemy a Conqueror. Konkrétne ide o skladbu Nexian March, kde si zahral na gitare Caller of the Storms a prvá skladba Global Slave Enigma na ktorej sa autorsky podielal Ryan Förster.

Album otvára klincovačka na bicích v skladbe Global Slave Enigma. Basa je poriadne podladená, zvuk vyslovene deštruktívny. Časté zmeny temp a rýchla dynamika skladieb tlačí tento album bezhlavo vpred cez akékoľvek prekážky. V poradí druhá skladba Heathen Siege Part I-III je pomyselne rozdelená na tri časti. Úvodné anhilačné tempo z prvej skladby pokračuje aj tu. Vražedné riffy striedajú rýchle chaotické sóla nadväzujúce na pomalšie death metalové pasáže. Klincovačky nahrádzajú zákerné klepačky do toho štekot speváka Rigela Walshe. Druhá polovica skladby ponúka pomalšie pochodové tempá, ktoré aspoň z môjho pohľadu zabijú kompletne celú dynamiku skladby. Repetetívne opakovanie jedného riffu vyslovene unudí. Škoda z 10 minút mohli Diocletian vyťažiť oveľa viac. Nasledujúce Baphocletian (Hexawolf Version) a Barbaric Hunt (Feral Prey) sa snažia opäť zapáliť energiu tohto albumu, ktorá vyvrcholí v druhej polovici peckami ako Nexian March či Violent Eradicating Hammer Strike!. Čím kratšia minutáž tým silnejšia skladba. V tomto prípade nejde len o živelnú energiu riffov a agresívne tempo bicích, ale aj dravé kompozície skladieb, ktoré si musíte púšťať stále dokola. Práve v tomto drieme sila albumu Inexorable Nexus.

Piaty album Diocletian prináša starý osvedčený recept na ktorý sme pri tejto skupine zvyknutý. Nebyť zbytočného spomalenia albumu v jeho úvode, pridal by som o bod viac nakoľko Inexorable Nexus má naozaj čo ponúknuť. Oproti predchádzajúcemu albumu Amongst the Flames of a Bvrning God z roku 2019 má väčší gitarový potenciál a vracia skupinu do obdobia kvalitnejších nahrávok. Ak máte teda možnosť navštíviť Banskú Bystricu, určite nepremeškajte vystúpenie novozélandského cisára war metalu. Skupiny takýchto formátov sa tu tak často nevidia. 

 

Hodnotenie: 7,5/10

Napísal: Blutkrieg

 

English overview

Inexorable Nexus marks the fifth album in the series, following on from Diocletian’s annihilating output of previous materials. The release was provided by NWN! Productions, which is not unusual for this kind of music. The new album presents the old tried-and-tested recipe we are accustomed to with this band. If it weren’t for the unnecessary slowdown at the beginning of the album, the rating would be much higher. Compared to the previous album, ‚Amongst the Flames of a Burning God,‘ ‚Inexorable Nexus‘ showcases more guitar potential and brings the band back to an era of higher-quality recordings. If you enjoy good old-fashioned war metal, you’ll definitely be impressed.

Author: Blutkrieg

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *