Sator Marte – Engulfed in Firestorm (2015)

Po kratšej prestávke v recenzovaní sa vraciam s posledným albumom českej kapely Sator Marte. Ten vyšiel ešte koncom roka 2015 samovydaním. Nejde teda o úplne najčerstvejšiu nahrávku, ale to nebráni tomu, aby sme sa na ňu pozreli.

Už pohľad na uniformovanú postavu s plynovou maskou, ktorá sa nachádza v centre ohnivého pekla, nielen dokresľuje názov albumu, ale dáva samotnému poslucháčovi tušiť, ktorým smerom potiahnu tanky.

A uhádli ste! Sator Marte na albume ozaj servírujú militantný, rýchly a surový black metal, ktorý možno prirovnať ku produkcii kapiel ako Marduk, Triumphator či starej tvorbe Funeral Mist. Ak si pri tomto popise okamžite predstavíte rezavé, tremolové gitary, ktoré občas prejdú do thrashového či deathmetalového riffovania na pozadí guľometnej paľby bicích, tak sa určite nemýlite. Spev je chrapľavý s pomerne dobre rozoznateľnými textmi v angličtine, ktoré sa točia okolo vojny, miztantropii, ničenia, nenávisti k náboženstvu a podobných idylických tém. Basa je dobre počuteľná, ale robí skôr rytmický podmaz gitarám, akoby si razila nejakú vlastnú cestu.

Nahrávka určite spĺňa čakávania a štandardy subžánru, čo podčiarkuje aj agresívny, ale dobre vyvážený zvuk. Akurát, že ja osobne nie som a vlastne som ani nikdy nebol najväčším fanúšikom podobných spolkov. Trochu sa mi zdá, že tak ako texty, kde sa toho za prvoplánovou nenávisťou veľa neskrýva, tak aj gitarové rify po odoznení prvej vlny agresivity a surovosti toho veľa neobsahujú. Trúfam si povedať, že kapely ako Funeral Mist či Antaeus dokázali dať podobnej hudbe nejakú nadstavbu, ktorá robila ich tvorbu zaujímavom aj pri x-tom počúvaní a postavila ich nad 98% kapiel v žánri. To mi nejako pri Engulfed in Firestorm chýba. Možno je to tým, že gitarové melódie sú prevažne dosť krátke a podobne postavené, takže aj pomerne krátky, približne 33 minútový album sa zlieva do síce agresívnej a surovej, ale nie veľmi originálnej masy.

V krátkosti na záver zhrniem, že mňa osobne Engulfed by Firestorm neohúril. Myslím si ale, že má potenciál osloviť (hlavne) nadšencov militantného a rýchleho black metalu, akí produkujú vyššie menované kapely. Do budúcnosti ale kapele šancu dám aj ja, keďže album má niekoľko zaujímavých momentov (ako napríklad v asi najlepšej piesni Architects of War), ktoré snáď sľubujú o čosi pestrejší budúci materiál.

Hodnotenie: Priemer: 5/10

Napísal: N. K.H.

English overview

Engulfed by Firestorm by Sator Marte represents rather straightforward, militant and fast black metal in the vein of bands like Marduk, Triumphator or old Funeral Mist. Tremolo guitar playing is at times replaced with thrash metal or death metal riffing on the background of raging drummwork. Release probably has some qualities but lacks more memorable melodies or songwriting and will mostly find its fans among die-hard fanatics of above-mentioned bands.

Author: NKH

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *