Saturnus – The Storm Within (2023)

Čakanie na albumové novinky býva občas dlhé a vytvára mnoho pochybnosti, či umelci nestratili inšpiráciu. Avšak, aj taký príchod po dlhšom čase vie byť zárukou kvality u mnohých skupín, vyzretými skladbami a ich vývinom. Asi málokomu by ale napadlo, že na nový album dánskej svorky Saturnus, sa bude čakať dlhých 11 rokov. Títo doomoví pionieri splavujú metalové vody pod súčasným názvom krásne tri desaťročia. Debut Paradise Belongs To You (1997) ich vyniesol na svetlo sveta a stal sa kultovou nahrávkou. Odvtedy si kapela budovala svoje meno a fanúšikov potešili ďalšími vydarenými nahrávkami. Od tej poslednej ubehlo niečo cez dekádu, čo je ich najdlhšia albumová prestávka.

Záblesk svetla však prišiel a Saturnus sa v lete 2023 ozývajú s novým dlhohrajúcim materiálom. The Storm Within vychádza pod hlavičkou Prophecy Productions a fanúšikom sa ponúka okrem digitálu, aj na CD a hneď v niekoľkých vinylových verziách. Ako kapela sama vraví, sú silnejší, ako nikdy predtým. Na pódiu sú presvedčiví, no je to tak aj s novinkou? Pozrime sa na ňu.

Album otvára rovnomenná skladba, ktorá je zároveň aj najdlhšia – to ma spočiatku trochu prekvapilo, no pokojne som sa nechal unášať jej vlnami. Po vypočutí zistíme, že má všetky atribúty tvorby týchto pánov – pokojné intro, charakteristické tempo, growl, klavírne party, silné gitary, mohutnú basu a hovorené slovo. Tak sa nám predstavujú hneď na začiatok a je jasné, že Saturnus si udržal svoju originálnu tvár. Hneď po nej prichádza – za mňa jeden z top kúskov na albume – Chasing Ghosts, ktorá na hĺbke nahrávky len pridáva. S rovnako dlhým, tajuplným introm, do ktorého sa zrazu valia bicie, gitary a growl Thomasa Jensena. Zaujímavý je aj fakt, že tieto dve skladby sú vlastne najdlhšie z celej diskografie tohto doomového kolosu. The Calling sa už rozbieha rýchlejšie, je kratšia a aj svojou energiou vás zdvihne zo stoličky. Pripomína mi silno kapely ako Katatonia, Rapture alebo Amorphis z roku 1994. Texty skladieb sú zamerané na vnútorný svet človeka a prakticky nie sú ničím odlišné, od starších počinov. Baladickejšia časť nenechá na seba dlhšie čakať a prichádza Even Tide – okrem klavíru a hovoreného slova počujeme aj čistý spev, čo je v tejto kapele veľmi príjemným prekvapením. Ten im hosťuje Paul Kuhr (Novembers Doom), ktorý dodáva romanticky ladenému textu presne to, čo potrebuje. Myslím že tento kúsok nemusel byť až tak dlhý – kľudne by stačilo 4-5 minút. Jej nasledovníkom je Closing The Circle, kde ma zaujala len basová pasáž. Okrem toho mi príde táto 9-minútová záležitosť trochu ako vata. Pôsobí však dobre ako pomyselné “jadro” albumu. Po nej nasleduje Breathe New Life, kde už podľa názvu vieme, že Saturnus nestráca palivo, ktoré ich už roky poháňa. Sprevádza ju energická gitara, ktorá sa v istých pasážach krásne dopĺňa s klavírom. Určite skvelých 5 minút na koncerty a hlavne festivalové sety. Nenudí ani chvíľu a vynikne medzi dlhými, ťahajúcimi sa vecami v celej tvorbe Saturnus. Takmer hodinové dielo končí, ako je už zvykom, smutnejšou skladbou Truth. Iné umiestnenie na albume by jej ani nesedelo a The Storm Within uzatvára ďalšiu kapitolu dánskeho doomového kolosu. Pri počúvaní som si spomenul aj na jednu z mojich najobľúbenejších skladieb For Your Demons z ich EP For The Loveless Lonely Nights – škoda, že neskúsili niečo na štýl tejto folkovej balady aj na The Storm Within. Myslím, že by to pridalo na rozmanitosti a album by nabral ešte väčší rozmer. Búrka teda prišla, ukázala svoje silné, ale aj slabšie stránky.

A finálny verdikt? Saturnus neskúšajú zbytočné experimenty, ktoré sú často predmetom kontroverzie. Naopak, presne vedia, čo chcú. Na albume cítiť ich hudobnícku a umeleckú vyzretosť. Zvuk je už modernejší, no zároveň to nie je výsledkom trendu, ktorý spôsobuje, že bicie znejú až moc umelo. Asi najlepší obal, aký kedy mali, krásne dopĺňa náladu a atmosféru nahrávky. The Storm Within bude ešte veľmi dlho kvalitným pokrmom pre metalový svet.

 

Napísal: Rohan

Hodnotenie: 8/10

 

English overview

With their new album, Saturnus presents the band in a great light. There are no unnecessary experiments on the album and the band knows what they are doing. They are still true to their style. The Danish doom pioneers have not disappointed even years later, and The Storm Within will be good record for the metal world for a very long time.

Author: Rohan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *