Dymna Lotva – Палын (EP 2017)

Šéfredaktor mi dal poslať toto CD, nevedel som prečo. Začal som si o tom niečo čítať, ale akosi som sa nedostal k tomu, aby som si reálne niečo vypočul skôr ako som si reálne pustil fyzický nosič. Musím priznať, že vo fáze, keď som si o Dymna Lotva čítal som čakal, že to bude niečo úplne iné – vzhľadom na ich výzor, ktorým sa prezentujú (speváčka s vencom poľných rastlín na hlave, oblečenie až s folklórnymi vzormi). Príjemné prekvapenie.

Je to mladá kapela z Bieloruska, ktorá kombinuje vo svojej tvorbe rôzne vplyvy. Založená bola roku 2015 a na konte má niekoľko singlov, jeden plný album a toto EP, ktoré vydali na vlastné náklady. Ako som už načrtol vyššie, čím prvým zaujme Dymna Lotva je nezvyčajná kombinácia žánrov. Depresívne výkriky a jakoty speváčky sa nesú ponad pomalšie rytmy akejsi kombinácie black a doom metalu s postovými postupmi. Speváčka odvádza skutočne dobrú prácu, s ktorou jej pomáha aj Graf zo Psychonaut 4, majú veľmi podobný spôsob spevu, niekedy je až problém rozlíšiť, kto čo spieva. Tieto depresívne výkriky sa striedajú s jej čistými spevmi, ktoré miestami znejú až folkovo a kde-tu začuť aj hlboký doomový growl.

Čo sa týka hudby samotnej… no, tu je to o niečo zložitejšie. Veľmi oceňujem smer, ktorým sa vydávajú, prácu klávesov, gitár, striedania rytmov, spôsob budovania atmosféry. Mnoho až scénických pasáží, či celých piesní, ktoré sú tvorené len plačom, výkrikmi, či klavírom, huslami alebo nahrávkami hlasov, posúva celý album nad líniu bežného metalového albumu. Ale častokrát mi tam chýba hlbší zámer a grády. Nechápte ma zle, nie je to „mäkké“ alebo  čo, no miestami mi to proste príde trochu prázdne, v kontexte gitár a bicích, resp. tých „metalových“ nástrojov. Ako som ale povedal, kapela je to mladá a istotne sa ešte hľadá, takže priestoru na zlepšenie je neúrekom.

Ďalej čo vážne oceňujem je konceptuálna stránka a ako to celé Dymna Lotva zvládli aj na technickej úrovni. Koncept je veľmi dôležitý pre túto nahrávku a keďže zvolili cestu svojej materinskej reči, mohli ochudobniť značnú dávku fanúšikovskej základne o plnohodnotnú skúsenosť z počúvania (ja osobne si dovolím tvrdiť, že ten koncept je v tomto prípade ešte dôležitejší než samotná hudba). Ale mali toľko duchaprítomnosti, že v booklete nielen dali názvy skladieb aj po anglicky, ale aj všetky texty sú tam dostupné v oboch jazykoch. Ja neovládam ruštinu/bieloruštinu, čiže bez tejto ich barličky by pre mňa koncept tohto albumu pramálo znamenal a nevedieť o čo im ide, dojmy z neho by boli podstatne horšie. Grafika albumu tomu síce nenapovedá, ale v skutočnosti EP „Palyn/Wormwood“ je venovaný Černobyľu a likvidácii následkov tohto nešťastia. Booklet albumu je plný pekných a zaujímavých fotiek a CD mi prišlo dokonca s malou poľnou rastlinkou a ručne napísaným odkazom od speváčky na malom papieriku, ktorý hovorí „From Belarus with sadness“.

Musím povedať, že toto EP je veľmi zaujímavá nahrávka, grafické a konceptuálne spracovanie na jednotku, veľmi scénické a atmosférické. Ešte keby ma viac bavila tá „metalová stránka“, tak majú moje srdce. Získali si zatiaľ môj záujem, uvidíme kam sa náš vzťah posunie. Zopakujem čo som napísal vyššie, príjemné prekvapenie a smútok posielam naspäť.

 

Napísal: B.

Hodnotenie: Veľmi dobré 8/10

English overview:

Dymna Lotva is a young Belarussian band which was founded only in 2015 and since then, it has released quite a few singles, one full-length album and this EP. There’s a lot to be found here, musicwise. Depressive shrieks from both, the lead female singer and guest Graf from Psychonaut 4 are combined with clean folk singing and occasional doomy growls, mostly low to mid-tempo heavy music is joined by violin or piano. There is a strong emphasis on the conceptual side of the album which is translated into lot of ambient soundscapes and narration that underlines this dark and sad atmosphere of Chernobyl, of which this work speaks. Although the heavy elements lack the added value for me sometimes, I have to say that Dymna Lotva definitely caught my interest and I really like this EP. I love both atmosphere and concepts in music, and they splendidly managed to create those.

Author: B.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *