Grave Of Fire, Seal Of Stars (2019)

Pred dvoma rokmi zomrel náš kamarát a tu je pocta k jeho pamiatke…

Recenzovať túto nahrávku nedokážem, ani by som nechcel. Je to spomienka na človeka, ktorého som poznal a je to preto príliš osobná záležitosť, rád by som však napísal niekoľko riadkov ohľadom tohto albumu. Pocta, ktorú sa rozhodli zložiť Tryzna Productions a kapely, ktoré sa tejto kompilácie zúčastnili sa dotýka nielen mňa ako šéfredaktora. Pre náš webzine stvoril Wolkogniv logo a jeho prvotný dizajn a taktiež úvodný obrázok, ktorý stále používame. Osobne ho poznali aj Blutkrieg a N. KH, ktorí sa podieľajú na tejto kompilácii. Blutkrieg ako jeden z iniciátorov a N. KH. člen kapely Krajiny Hmly (kde Wolkogniv spieval).

Vizuálna stránka kompilácia sa nesie v duchu tvorby toho komu je venovaná. Spolu 8 kapiel/projektov venovalo jedinečné skladby, ktoré priamo či nepriamo odkazujú na Wolkovu smrť. Tryzna! Onen slovanský pohrebný rituál však nebol len o trúchlení, zomrelému sa priala cesta na druhý svet ku svojim predkom. Preto treba pamätať so vztýčenou hlavou a pripiť na slávu!

Na CD, ktoré vydali spolu štyri vydavateľstvá Tryzna, Eastside, Purity Through Fire a Asgard-Hass nájdeme 9 skladieb. Album otvára ambientná pieseň od projektu Kairos, melancholická záležitosť, pri ktorej človeku prebehnú spomienky hlavou. Nuž ako som napísal vyššie, melanchólie bolo dosť, preto nasleduje majestátny Ancestral Volkhves. Jedna z najlepších slovenských kapiel v hlbokom spánku prispela k pamiatke nevydanou skladbou „Za Zlatou Svargou“. Rovnako spiaci projekt Concubia Nocte sa prebúdza aby pozdvihol pochodeň skladbou „Ignis Fatuus (Bludička)“, kde naspieval a napísal text Černorog z Ancestral Volkhves.  Jediným zahraničným hosťom na tejto kompilácii je poľský Saltus. Tí venovali na album pieseň „Wznies Svoj Miecz“, z posledného albumu Jam jest Samon! Veľmi podstatnou časťou tejto spomienky sú dve skladby Krajiny Hmly. Ako som spomenul, Wolkogniv bol členom tejto kapely a skladby „Na Plamenný Obzor“ a „Čierny Havran“ majú na tomto CD dôležitú úlohu – nesú tvorivý plameň nášho kamaráta ďalej. Bratislavský projekt Cresset dal svojou skladbou titulný názov albumu „Grave of Fire, Seal of Stars“, musím povedať, že skladba je príjemným prekvapením. Ak by ste hádali, kto sa skrýva za projektom She, je to hlavný mozog kapely Cult of Fire, Vladimír Pavelka. Skladba „Sfúknutý plameň“, ktorej text je zložený práve pre Wolka znova prenesie človeka do melancholickej nálady. Spomienku uzatvára skutočne príhodná skladba od Aeon Winds – „Stronghold“. Teda ani nie tak od Aeon Winds, ako od prechádzajúceho projektu Karpathia, kde sa skladba volala „Stronghold of Wotan Wolves“, ktorú Wolkogniv aj naspieval. Na túto pieseň vždy rád spomínam, keď pred deviatimi rokmi stál na pódiu spolu s Aeon Winds na prvej Noci Besov.

 

Hodnotenia sa nedočkáte, bol by som rád keby toto CD vôbec nemuselo vyjsť. Ale keď už je, nech je večným plameňom tvorivosti duši Wolkogniva. Spomínajte vždy s úsmevom a medovinou v ruke, Sláva mu!

 

 


This CD compilation is created as a memory of our dead brother Wolkogniv from Folkingrimm Art. He did a lot of great artworks for many musical projects in Slovakia and through the world of black metal scene. Bands which are participating on this album gave their songs to honour his memory. CD is released by four labels Tryzna, Eastside, Purity Through Fire and Asgard-Hass, you can find here 9 tracks – mostly black metal ones, except ambient intro.

I will not rate this album or write some review, because this is too personal thing. May this album is eternal fire of creativity of Wolkogniv´s soul. Always remember him with smile and mead in your hand, Glory to him!

Author: S.

Zakladateľ a šéfredaktor Besu

1 thought on “Grave Of Fire, Seal Of Stars (2019)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *