HEATHEN ASSAULT OVER BRNO II (15. 02. 2020)

Ubehne len týždeň, čo Brno zburcuje blackmetalová smršť, no opäť sa nad ním budú zbiehať hromy a blesky. Pomerne nový festival HEATHEN ASSAULT OVER BRNO po minuloročnom úspechu sa opäť uskutoční v brnenskej Melodke a hlási o to lepší lineup. Je to síce len druhý ročník tohto indoorfestivalu a už má vypredaných 75% lístkov. No niet sa čo čudovať. O večer plný tejto pohanskej atmosféry sa postará 9 kapiel zo 6 krajín: MOONSORROW, KALEVALA, ELLENDE, HORN, CRUADALACH, WOLFARIAN, DESIRE FOR SORROW, YMYRGAR a EMBRANCE THE DARKNES. 

 

Headlinermi večera 15. februára budú jednoznačne Fíni zo skupiny MOONSORROW. Túto známu skupinu založili bratranci Ville Sorvali (vokály a basy) a Henri Sorvali (gitara a klávesy), práve oni vydali rôzne demá, ktoré boli pre melodický black metal oveľa charakteristickejšie než ich nasledujúca tvorba.

Ich debutový album Suden Uni bol vydaný v roku 2001 spolu s Tämä Ikuinen Talvi (This Everlasting Winter). Suden Uni (Vlčí sen) bol ocenený fanúšikmi a recenziami svojou epickou kombináciou fínskeho pohanstva a ľudových prvkov. Po nábore Mitja Harvilahtiho a Markusa Eurén začali Moonsorrow svoje prvé predstavenia a koncom roku 2001 vydali Voimasta Ja Kunniasta (Of Strength and Honour). Avšak skutočným štartom kapely sa považuje album z roku 2003 – Kivenkantaja (Stonebearer). V roku 2005 na to kapela nadviazala so svojím štvrtým albumom Verisäkeet (Blood Verses), ktorý presahoval sedemdesiat minút, napriek tomu, že obsahoval iba päť piesní. Tento album bol tiež prvým, v ktorom využili atmosféru, skladajúcu sa z vtáčích štebotov alebo praskania ohňa, čo bolo využité namiesto ticha medzi skladbami. 

Tento večer sa však nebude niesť len v pochmúrnej black metalovej atmosfére. Do setlistu boli zahrnuté aj veselšie a rytmickejšie folkmetalové kapely, medzi ktoré patrí aj zoskúpenie KALEVALA. História týchto Rusov sa začala písať na jar 2007, kedy sa dali dokopy hudobníci Ksenia a Nikita, ktorí opustili skupinu Nevida a začali písať nové piesne. V tomto roku vydali aj svoje prvé demo, ktoré sa skladalo len z dvoch piesní Pastushok (Cowboy) a Goy, Olen! (Hej, jeleň!).

V apríli 2008 vydalo vydavateľstvo Sound Age prvý disk s názvom Kudel belosnedgnogo lna. Táto vydarená zmes veselých ľudových melódií, jedinečného Kseniaho spevu, vysoko kvalifikovanej vedúcej gitarovej a akordeónovej hry, zanechala veľmi málo ľudí chladnými. CD sa veľmi dobre predávalo, čo podporilo hlavne mnoho koncertov v Rusku, ktorých sa zúčastnili. V lete 2008 sa Kalevala objavili na niekoľkých folklórnych festivalov a začali pracovať na novom materiáli pre ďalší album s názvom Cuckoo’s Children. Skupine Kalevala sa tak podarilo vytvoriť povesť živelnej skupiny a preukázať vysokú kvalifikáciu v štúdiovej spolupráci. 

Ďalší na programe je rakúsky projekt ELLENDE, založený v roku 2011 v meste Graz. Žánre, ktoré do svojej tvorby zahŕňajú interpreti, ktorí stoja za týmto projektom, nesú najmä prvky ambientu spojené s atmosférickým a post black metalom. Názvom ELLENDE sa inšpirovali zo stredo-nemeckého nárečia, ktoré sa interpretuje ako „v cudzej krajine,“ alebo „cudzie, vyhostené,“ ktoré sa spája aj s biedou a tak nadobúda stále negatívnejší význam. Na svojom konte majú tri albumy: Ellende (2013), Todbringer (2016) a najnovší Lebensnehmer (2019). 

Za nemeckou jednočlennou kapelou HORN stojí  interpret Nerrath. Od roku 2002, kedy tento projekt sformoval, vydal 7 albumov, z ktorých je najnovší Turm am Hang (2016), 2 demá: Wanderszeit (2003) a Der Forst im Frühjahr (2004), s ktorými začínal a EP z roku 2018 Retrograd. Vo svojich textoch apeluje najmä na prírodu a prírodné pohromy, ako aj na ľudstvo ako také. Nerrath si tu aj prvýkrát zahrá na území Česka.

V setliste sa objavila taktiež kapela, ktorá sa možno miestami mierne odlišuje od ostatných, hlavne čo sa žánru a akejsi atmosféry týka. Jedná sa o pražskú folkmetalovú skupinu CRUADALACH, ktorá sa rada zahráva s akousi modernizáciou metalu a svoju tvorbu obohacuje akýmsi coreovým podmazom. Títo Pražáci nie sú pre mnohých určite žiadnou neznámou. V septembri minulého roka vydali svoj štvrtý album Raised By Wolves. Štýlovo sa v ňom vybrali smerom k nabúchanej fúzii energických folkových melódií, metalcorových / hardcorových ťažkotonážnych riffov, ostrého screamo a mystického ženského vokálu. Tento album určite poteší hlavne milovníkov netradičných štýlov. 

Samozrejme, chýbať nemôžu ani Brňáci WOLFARIAN. Tí svoju inšpiráciu hľadajú najmä v severských ságach a mytológiách, ako aj v keltských melódiách a kultúre. Podľa ich vlastných slov sú zmesou hudobných žánrov a čo sa textov týka tak tie sú najmä pohanské, vojnové, vikingské. Obdivujú krutosť a zároveň krásu severských a keltských krajín. 

DESIRE FOR SORROW je opäť ďalšia česká melo-death metalová formácia, ktorá bola založená v roku 2009. Po úspešnom debute At Dawn of Abysmal Ruination a splite Damnation & The Rotten Brood vydali v roku 2017 na MetalGate Records druhý album Visions.

Od svojho založenia odohrali stovky koncertov po celej Európe a v roku 2016 dokončili dokonca aj mexické turné. Na festivaloch vystupovali ako predkapela pre Rotting Christ, Oranssi Pazuzu, Graveworm, SepticFlesh, Ektomorf, Marduk, Ensiferum a ďalším. 

Ďalšou takou „odlišnou“ kapelou, čo sa teraz však geografického hľadiska týka, je YMYRGAR z afrického Tuniska. Táto exotická partia sa venuje najmä folk a pagan metalu. YMYRGAR tvorí hlavne siedmich partia kamarátov, ktorí zdieľajú spoločnú vášeň k metalu a toto im drží od roku 2011.

Hlavami tejto myšlienky boli najmä Rami KHEZAMI a Ayoub BEN ABDALLAH. Ako to už väčšinou býva, ani túto kapelu pri formovaní neobišli groteskné situácie, na ktoré radi poukazujú. To sa spájalo najmä  s hľadaním ikonického hlasu kapely. Hneď prvým cieľom bol Habib REKIK, ktorého odchytili na stredoškolských toaletách, kde mu oznámili, že sa stane hlavným vokalistom. Na ich prekvapenie im v skratke povedal: „Ja neviem spievať.“ Na čo mu oni odpovedali: „To nie je problém! Naučíš sa!“ Ozaj ideálne miesto s kvalitnou akustikou!

Hľadanie ďalších členov pokračovalo určite o čosi normálnejšie a keď bola zostava kompletná, vydali sa na svoju folkmetalovú púť. 

EMBRANCE THE DARKNESS je na tomto liste posledná kapela, prezentujúca domácu scénu. Bola založená v českom mestečku Kuřim a hrajú od roku 2012. Ako už ich názov napovedá v ich tvorbe sa vyskytujú najmä melancholické prvky, ktoré sú význačné pre kombináciu žánrov, ktoré hrajú – melodic-death doom metal.  Je sa zaručene na čo tešiť!

DÁTUM: 15. 02. 2020 (15:00 – 1:15)

MIESTO: Melodka, Brno

VSTUPENKY: 20€ (asgaardianevents.com)

FB akcie

Author: Devana

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *