Terrestrial Hospice – Universal Hate Speech (EP, 2018)

Kedysi existovala v Poľsku jedna, dnes už pomerne jemnou vrstvou prachu zapadnutá, skupina Thunderbold. Na poľskej black metalovej scéne legendárne meno, zosobnené v multi-inštrumentalistovi Paimonovi, známemu z nejednej dnes už kultovej pagan black metalovej skupiny od našich severných susedov.  Tento hudobník sa jedného roku odsťahoval do Nórska a zmenil svoje meno na Skyggen. Jeho hudobné aktivity sa začali združovať okolo mien ako Gorgoroth, Dead to this World či Urgehal. Tu založil aj skupinu Tortorum a najnovší projekt TERRESTRIAL HOSPICE. O poslednom menovanom a ich debutovom EP bude dnes reč.

Už len od úvodného zoznámenia s obalom je jasné, že sa o žiadnu romantiku nejedná. Je to ako hrejivý pocit tlakovej vlny, jemné chvenie všadeprítomnej rádioaktivity a závan priškvareného ľudského mäsa na susedovej kovovej bránke… Hirošima v priamom prenose! To čo vykúka z obalu plne charakterizuje aj hudobný obsah. 

„Soundtrack to the apocalypse“, takto charakterizuje tento materiál vydavateľstvo Helter Skelter a rozhodne neklame. Skyggen si na pomoc pozval bubenícke eso z Behemoth, Inferna. Apokalypsa môže začať a štartuje s prvou vypustenou náložou Celebrate (the Last Days of Sunshine). Inferno tlačí na plyn a skladba letí oblohou ako 16 kilotonová bomba k svojmu cieľu. Obyvateľstvo nič netuší. Deti sa hrajú v parku a poštár na bicykli zdraví pani z vychádzajúceho obchodu. Bomba však dosiahne svoj cieľ  a poštár, či deti z pieskoviska zmiznú v opare 1000 stupňovej horúčavy. Ostal len bicykel ohlodaný plameňmi na kosť. Takto abstraktne by sa dal opísať Skyggenov gitarový výkon v kombinácií s Infernovou paľbou. Druhý v poradí je cover od nórskych titanov Emperor Lord of the Storm. Skladba z dema neskôr prehratá na EP As the Shadows of the Rise odzrkadľuje pubertálne death metalové počiatky Samotha a Ihsahna. Ako sa s tým popasoval Terrestrial Hospice už pravdepodobne tušíte. Špinavo, hnusne a vyslovene odporne ako originál. Inovatívnosť tu síce chýba, ale agresivita určite nie, a tak tento cover presne pasuje do nálady celého EP. 

Treťou skladbou a pre mňa celou hymnou tohto EP je The Accuser. Rýchla smršť hneď v úvode vhodná na pogo demoláciu klubu vystrieda guľometná paľba. Agresivita, anhilácia a nulová tolerancia všetkému živému naplnená v dvoch minútach na popevky Charlesa Baudelaira. Nečakajte všemožné hudobné kreácie, ani bizarné inštrumentálne experimenty. Skyggen vsádza na klasiku zapáchajúcu death metalovým zvukom, útočiacu na tie najzákladnejšie negatívne emócie. Pričom sa vyhráva s každým jedným riffom. Recept na nefalšovaný black metal. Poslednou skladbou, ktorá uzatvára toto EP, je Universal Hate Speech. Opäť rýchle tempo, úderné riffy a Skyggenov anti-spev. Zbesilé tempo bicích, perfektné variácie a pomalý záver, ktorý poslucháča hlbšie a hlbšie ponárajú do spuchnutého toxického bahna. Tak ako tento nihilistický materiál dekadentne začína v podobnej nálade aj končí.

 

 

Ako na záver hodnotiť Universal Hate Speech? Myslím, že nijak. Všetko už bolo povedané a tak je len na Vás či si kúpite MC, pustíte bandcamp alebo obetujete svoj mizerný život na oltár rádioaktívneho boha. Všetko sa počíta.

 

Napísal: Blutkrieg

Hodnotenie: Vynikajúce 9

 

English overview:

How to describe new polish band Terrestrial Hospice? Only four worlds „Soundtrack to the apocalypse“.  Paimon under the name Skyggen (vocals, guitars) well-know and recognised from polish band Thunderbolt and Inferno (drums) from Behemoth prepare total black metal madness. Four songs with fast and grim riffs with specific „death metal“ sound contain one Emperor cover from first demo, Lord of the Storm. Universal Hate Speech bring unique aggressive atmosphere, pure raw black metal without any musical experiments. Already now I am waiting for full-length album. Perfect!

Author: Blutkrieg

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *