Mercyful Fate sa vracajú po 20 rokoch a vystúpia na Brutal Assaulte

 

Leto je ešte síce ďaleko, ale organizátori festivalov v plnom prúde uverejňujú tie najlepšie úlovky kapiel. Toto leto bude 25. výročie festivalu Brutal Assault a tí práve dnes zverejnili „najväčšiu trofej“, čo je kapela Mercyful Fate. Táto ikonická kapela svoje posledné koncerty odohrala pred 20 rokmi a na rok 2020 ohlasujú svoj návrat. (Report na minulý ročník si môžete prečítať TU.)

Na začiatku 80. rokov položili základy „true“ metalu, a stáli pri kolíske vznikajúcej prvej vlny black metalovej scény, reprezentovanej predovšetkým kapelami Venom, Bathory alebo Hellhammer. Ich vplyv je hlavne cítiť naprieč spektrami od hlbokého undergroundu až po „titánov“ akými sú Metallica alebo Slayer.

V tomto období 80. rokov taktiež vydali kľúčové nahrávky: EP (fanúšikmi prezývaný „Nuns Have No Fun“) a albumy MelissaDon´t Break the Oath. Týmto sa im podarilo docieliť v metalovom undergrounde neotrasiteľné postavenie a položili tak základy pre novú odnož heavy metalu, ktorá vyústila neskôr až do black metalu v podobe, ako ho poznáme dnes.

Kodanskému kvintetu Mercyful Fate sa podarilo zmeniť pohľad na underground pod vedením ohromujúcich falzetov pomaľovaného frontmana Kinga Diamonda. MF spojili nákazlivé gitary novej vlny britského heavy metalu s temnou estetikou a okultnými témami v neuveriteľne zvučných textoch. Jedinečný, pekelne znejúci riffing gitaristov Hanka Shermanna a Michaela Dennery, spolu so zvonivou basou (nedávno zosnulého) Timiho Hansena a neúprosným bubnovaním Kimiho Ruzza, navždy zmenili heavy metal a život celých generácií nás – černoodencov.

Author: Devana

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *