Necrowretch – Swords of Dajjal (2024)

Originalita, brutalita, uveriteľnosť. Týmito pojmami by sa dal charakterizovať nový album Swords Of Dajjal od kapely Necrowretch, ktorý vyšiel začiatkom februára u vydavateľstva Season of Mist. S kapelou som sa stretol prvýkrát a už podľa názvu sa dalo predpokladať, že pôjde o niečo extrémne. Očakával som niečo z black metalu a to sa v podstate aj splnilo. Album inklinuje ku blackmetalovému štýlu s prepojením na prvky rôznych ďalších metalových žánrov s technickými pasážami.

Už od prvej skladby s názvom Ksar Al-Kufar sa dostávame do temných zákutí a pochmúrnej atmosféry. Energické a agresívne riffy, masívny, kvalitný a najmä zrozumiteľný zvuk gitár, výrazné cvendžanie basy a striedanie pomalých a rýchlych bubeníckych pasáží sú doprevádzané kvalitným vokálom. Zvuk albumu ma veľmi prekvapil. Swords Of Dajall znie moderne, ale zároveň pri počúvaní máte pocit, ako keby ste počúvali klasický surový black/death metal z deväťdesiatych rokov. Neviem, či sa album zaradí do môjho pravidelného playlistu, ale boli v ňom momenty, ktoré zasiahli moju krvnú skupinu.

Niečo mi pripomenulo Kingdom of Conspiracy, niečo starý Behemoth, niektoré riffy zase klasické black metalové vypaľovačky. Čo ma však uzemnilo najviac bol záver skladby Vae Victis, kde ako keby vstal z hrobu Chuck Schuldiner. Brutálne mi to pripomínalo jeho hlas. Nedalo mi to a ešte večer predtým ako som šiel spať, musel som si o tejto kapele naštudovať viac. A aké bolo moje prekvapenie, keď som našiel informáciu, že na jednej z ich prvých kompilácii sa nachádzala skladba Zombie Ritual od Death! To bolo pre mňa také potvrdenie, že som si na vypočutie vybral správny album.

Čo na albume ešte oceňujem je, že bol prepracovaný do detailov a všetko so všetkým súviselo a spolu vytvorilo akýsi príbeh. Mám rád, keď sú dotiahnuté detaily a pri tejto kapele to asi vyšlo všetko podľa ich predstáv. Navyše je to všetko podané dôveryhodne. Kvalita albumu nasvedčuje tomu, že sa jedná o skúsených hudobníkov, ktorí vedia čo robia a hlavne teda, čo hrajú. Svedčia o tom zložité a technické riffy, aj keď mne ako gitaristovi tam chýbali gitarové sóla. To je za mňa asi jediné negatívum. Swords of Dajjal začne vo veľkom štýle, skončí epicky a všetko medzi tým je vyše polhodinový príbeh, ktorý stojí za vypočutie.

 

Hodnotenie: 8/10

Napísal: Serenity

 

English overview

Necrowretch is a black/death metal band from France. Album Swords of Dajjal is their fifth album. The ambition was to create a sophisticated complex album, which they worked on for three years. They did that successfully. Swords of Dajjal is a 37-minute quality death/black metal album with everything expected from it.

Author: Serenity

redaktor Besu

1 thought on “Necrowretch – Swords of Dajjal (2024)

  1. Ja som názov kapely registroval dlhšie, ale konečne som si pustil ich novinku a solídne ma to bavilo. U mňa to jednoznačne ide do playlistu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *