A Tribute to Emperor – In Honour of Icon E (2012)

Táto recenzia bola publikovaná v roku 2012 našim bývalým redaktorom na starom webe Besu, ktorý nenávratne zanikol. Článok bol však archivovaný a ja by som ho rád znova uverejnil. Myslím, že tento počin si zaslúži na našom webe svoje miesto a navyše je spomienkou na nášho priateľa Wolkogniva. Oproti pôvodnej verzii je pridané len anglické zhrnutie textu a niekoľko poznámok priamo v texte.


Azog

Ako sa to v mojom prípade stalo zvykom dobre zaužívaným, tento počin som dostal do svojich rúk od kamaráta. Aby som bol naozaj úprimný, neradím sa k ľudom, ktorí by sa šli ako fanúšikovia z Emperor ľudovo povedané rozkrájať (som skôr hudobný minimalista), no držím Ikonu E v úcte, som oboznámený s ich tvorbou a teda plne uznávam ich prínos v extrémnych metalových žánroch a tým pádom vidím opodstatnenosť vzdania holdu, ako je práve tento. Osobne ma veľmi teší, že k niečomu takému vyšiel impulz práve z našej krajiny.

Za všetkým stoja hlavne aktívni ľudia z Tryzna productions. Nocte z domácej kapely Concubia Nocte bol manažérom celého projektu. Osobne si myslím, že ak sa čitateľ aspoň trochu pohyboval v posledných rokoch po blackmetalových akciách na Slovensku mohol vidieť prácu manažéra v akcii. Napríklad na neúspešnej akcií čo sa účasti týka v Trnave, kde vystupovali Taake s Helheimom a Silva Nigra (reportáž tu), alebo na účastne úspešnejšej Noci Besov II. (reportáž online na prvom blogu) v Banskej Bystrici, kde sa prezentoval Saltus. Je to len špička ľadovca a práce bolo iste veľa. Veď CD nosič obsahuje šestnásť piesní Emperoru (ide pravdepodobne o určitú symboliku vzhľadom ku dĺžke existencii Emperor), pričom každá z nich je spracovaná iným interpretom. Ide o v  metalových kruhoch známych interpretov z rôznych končín sveta. Prezentujú sa tu teda Svartalv, Saltus, Troll, Infer, Demonical, Helheim, Midnight Odyssey, Silva Nigra, Necrodeath, Horna, Karpathia, Ancestral Volkhves, Mesmerized, Crionics, Taake a Setherial. Vydanie má na svedomí Tryzna Prod. v spolupráci s Metal Swamp. Taktiež do spolupráce boli zainteresovaní Candelight Records a Plastic Head plus štúdio Necromorbus zo Štokholmu. Celé vydanie bolo vypočuté a odsúhlasené samotnými členmi Emperor.

Po hudobnej stránke nemám čo vytknúť. Piesne Emperor sú azda každému známe a myslím si, že nie som oprávnený ich hodnotiť po technickej stránke. Čo býva obvykle problémom pri tributoch (ako ma o tom presvedčili mnohé tribute albumy pre Burzum) je nerovnaká kvalitatívna hodnota nahrávok. Niekto by mi možno oponoval, že si tak kapela zachováva svoj identický zvuk, no podľa mňa je to rušivé a treba hľadať rovnováhu jednak medzi zvukom kapely, ktorá hrá cover a originálom a jednak medzi kapelami na tribute navzájom. Dovoľujem si tvrdiť, že kapely na In Honour of Icon E sú zvukovo vyrovnané, ale zároveň boli schopné zachovať si istú dávku svojskosti. Tým pádom mne osobne priniesli príjemný, nerušivý hudobný zážitok. Najviac ma teší, že sa na tribute nachádza pieseň I am the Black Wizards, ktorá je mojou najobľúbenejšou od Emperoru.

Úžasnú prácu odviedol Folkingrimm Art. Booklet je pekne a jednoducho zdobený. Boli použité aj niektoré artworky z albumov Emperor, ktoré boli vždy dobre zakomponované výslednej práce. Oceňujem, že si tvorcovia dali tú námahu, že ku každej z piesní uviedli okrem textu aj zostavu kapely, ktorá hrala cover a na záverečnom liste bookletu si každý môže nájsť všetky podrobné informácie o pôvodnom vydaní piesne o jej nahrávaní a o jej pôvode – od autora hudby po autora textu. Opäť môžem povedať len že ide od skvelú robotu. 

Na záver by som rád dodal, že ide podľa mňa o výbornú prácu a že som nesmierne hrdý, že niečo také zorganizovali osobnosti našej domácej scény. Odsudzujem Vás s týmto počinom na celosvetový úspech.

 

Napísal: Azog

 


S.

Pridal by som ešte krátky komentár za seba, predovšetkým smerujúc k našej domácej scéne, ktorá sa vo veľkej miere podieľala na tomto diele. Rád by som vyjadril potešenie nad vskutku podareným dielom, ktoré bolo iniciované z malej stredoeurópskej krajiny akou je Slovensko. Ja osobne rovnako ako poznamenal kolega, nie som fanúšikom Emperoru, no viem oceniť dobre odvedenú prácu. Najviac ma potešil svojský cover od kapely Ancestral Volkhves, naspievaný do rusínčiny. Pri spolupráci kapiel ako sú Horna, Taake či Saltus spolu s menej známymi celkami ako Silva Nigra alebo Karpathia môžeme konštatovať, že týmto krokom vstúpia domáce kapely do povedomia aj za hranice našej krajiny. Vysoká úroveň tohto počinu po hudobnej i grafickej stránke slúži ku cti všetkým, ktorí sa na ňom podieľali. 

 

Napísal: S.

 

English overview

Tribute album to iconic norwegian band Emperor was inciated by slovak guys behind the label Tryzna Productions and turned out very well! If you look at roster of bands participating on, you can find big names in underground scene as Horna, Taake, Demonical along with bands like Infer, Aeon Winds, Ancestral Volkhves and Karpathia which are actually local slovak underground bands. Musical and design side of this work are hand in hand are great work. To be honest, we could say, that this is one of best tributes done to Emperor.

Author: S.

Zakladateľ a šéfredaktor Besu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *