Abbath, ex-frontman Immortal, zburcuje brnenskú Flédu

Tlačová správa

 

ABBATH, jedna z najväčších ikon nórskeho black metalu, sa po rozkmotrení s IMMORTAL do sólové dráhy oprel s vervou. Po ani nie troch rokoch sa majiteľ jedného z nejidentifikovateľnejších hlasov vracia s novou doskou Outstrider do Čiech. Abbathova povestná povaha ohromného baviča to záverom minulého roku na juhoamerickom turné mierne prepískla a turné tak skončilo predčasne na odvykačke. Olve Eikemo, majiteľ Abbatha, si spytoval svedomie a nakoniec prichádza do Európy! Sprievodom mu je fantastická zostava. Outstrider European tour 2020 obsahuje nórsku smotánku 1349, allstar band VLTIMAS a chilskou mlátičku NUCLEAR.   

ABBATH Mighty Ravendark, vlastným menom Olve Eikemo, je bez debaty jedna z najväčších ikon nórskeho black metalu. Abbatha k black metalu vraj priviedol Euronymous (Mayhem), Varga Vikernese (Burzum) naopak zas Abbath. I on, samozrejme, mal kapelu. Tá ale nikdy, i cez uvedené konexie, nebola namočená do kontroverzií, ktorými prechádzal black metal v 90. rokoch. Tou kapelou je, samozrejme, ikonický IMMORTAL!

Keď sa Immortal v r. 2003 po prvýkrát rozkmotrili, Abbath sa pripojil k Motörhead tribute-bandu nazvaného Bömbers. Ale o tri roky sa Immortal dali znova dohromady a natočili „All Shall Fall“ (2009). Avšak rozpory medzi členmi neustávali a Abbath v roku 2015 odišiel natrvalo, čo na metalovej scéne spustilo masívne diskusie. Kultový frontman so zapamätateľnou „tvárou“ sa stal medzitým akýmsi synonymom (nórskeho) black metalu.   

Obavy, čo s ním i Immortal bude ďalej, však zažehnal debut Abbath, ktorý tentokrát nahral už pod svojím menom ABBATH. Snáď všetci true fans boli dávkou ľadovej zúrivosti dostatočne nasýtení, ale Abbath sa do sólovej dráhy oprel so skutočnou vervou. Turné, festivaly, párty… a po ani nie po troch rokoch sa nórsky mág, vlastniaci jeden z najidentifikovateľnješích hlasov, pod záštitou vlastnej značky vracia po druhýkrát. Outstrider tak so sebou logicky niesol veľkú dávku očakávaní. Abbath týmto albumom tak trochu priznáva, čo je mu blízke a ožíva spomienky na Bömbers a čerpá dokonca aj z britského heavy a melodických smerov. Všetko zaobaľuje do svojho vlastného zvuku, hoci momenty na jeho „domovskú“ kapelu zaiste nechýbajú.  

Hviezdnu formáciu VLTIMAS tvoria tri mená, ktoré znamenajú isté pojmy vo svojich komunitách. Rune „Blasphemer“ Eriksen (ex-Mayhem, Aura Noir), David Vincent (ex-Morbid Angel) a Flo Mounier (Cryptopsy). Toto trio vypustilo apokalyptický, fanúšikmi i kritikou, nadmieru prijatý debut Something Wicked Marches In, ktorý obsahuje talent všetkých troch black/death mysliteľov. Je dobre, že sa VLTIMAS rozhodli svoje vizionárske gitary, mocný hlas a progresívne bicie preniesť i na koncertné pódiá, čo minulé leto dokázali publiku festivalu Brutal Assault. 

1349, kapela pomenovaná po roku, kedy mor v Nórsku stál život 2/3 populácie a ukončil jeho zlatý vek, je už cez 20 rokov jednou z poprednejších a najstabilnejších blackmetalových kapiel. Nórska smotánka obsahujúca ostrieľané mená, vrátane mocných bubnov Frosta (Satyricon), propagujú svoj album The Infernal Pathway, ktorý bol vydaný v októbri. Ich ohnivá show je povestná! 

NUCLEAR z Chile majú s českým publikom už skúsenosti z festivalov Brutal Assault i Obscene Extreme a bez debaty nezaprú svoj juhoamerický temperament, takže pekelné plamene blackmetalového večera zapáli živelný juhoamerický thrash! Štyri vyrovnané spolky, štyri pohľady do temných končín extrémnych vetiev metalu. Fléda je v ťažkostiach! 

Dátum: 08. 02. 2020 (18:30 – 23:00)

Miesto: Fléda, Brno

Vstupenky: 20€ (obscure.cz)

FB udalosť

Author: Devana

1 thought on “Abbath, ex-frontman Immortal, zburcuje brnenskú Flédu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *