Dark Essence Tour 2010 (4. 11. 2010, Trnava)

S kolegom N. KH. sme sa dnes akurát bavili o novom albume Helheim, ktorý je naozaj dobrý. N. KH. to zhodnotil asi takto: „Každý album od nich je nadpriemerný, ale zas nie každý je taký kvalitný ako tento.“ K tejto príležitosti sme vytiahli z archívov 11 rokov starú spomienku. V Trnave sa v roku 2010 konal legendárny koncert, z ktorého písal N. KH (vtedy pod prezývkou Draconis) reportáž. Tá je doteraz online na našom prvom blogu, my by sme ju však radi pridali aj priamo tu, nakoľko nechceme aby sa nestratila v online priestore (prístup k starému blogu sme stratili) Na akcii sa vtedy zúčastnilo viacero našich redaktorov – spoluzakladateľ Blutkrieg a taktiež ex-redaktor Azog.


Nórska štvorka v Trnave (Taake, Helheim, Vulture Industries, Sulphur, Silva Nigra, Panychida).

Je už tomu nejaký ten piatok, čo sa začiatkom novembra ocitla na zastávke v rámci turné Dark Essence Tour v Trnave štvorka nórskych blackmetalových kapiel na čele s dvoma bergenskými legendami Taake a Helheim. Takže prišiel čas napísať tento report, kým z celého koncertu v pamäti nezostane len pár blednúcich útržkov.

Na svoju hanbu musím priznať, že som sa počas setu prvých dvoch predkapiel zo susedných Čiech (Panychida, Silva Nigra) venoval viac socializácii pri barovom pulte než samotnej hudbe, takže sa zmôžem len na pár postrehov. Všetko sa začalo načas, obe kapely sa predstavili v dobrom svetle a zvuk bol oproti mojim predošlým trnavským koncertným zážitkom dosť kvalitný. No už vtedy bolo jasné, že návštevnosť tohto koncertu bude patriť k tým najnižším na turné a snaha i schopnosti hudobníkov tak vyšli nazmar, čo je vzhľadom na predvedenú úroveň škoda.

Ako prví z Nórov sa predstavili black/deathmetalisti Sulphur, kapela doteraz pre mňa známa len menom. Keď som sa s ich tvorbou zoznamoval zbežne na internete, prišli mi ako štandardne prevedený moderný black/death, no v Trnave podali svoj set zložený predovšetkým z piesní z novšieho albumu Thorns in existence (ako som sa po koncerte poučil) s obdivuhodným  nasadením a technikou. Môžem povedať, že koncertným výkonom zaujali nielen značnú časť dovtedy nie príliš nezaujatého publika, ale aj mňa.

Po Sulphure a technickými problémami vynútenej prestávke nasledovalo avantgardnejšie ladené Vulture Industries, kde znova vystúpili aj dvaja hudobníci z vyššie menovanej kapely. Osobne si celkovo nepotrpím na blackmetalovú „avantgardu“ a s výnimkou Arcturusu sa jej veľkým oblúkom vyhýbam, nie je teda prekvapením, že ma Vulture Industries nijak zvlášť neoslovili. Minimálne časť obecenstva sa však celkom bavila, takže niečo na tejto kapele asi bolo. Možno traky…

Nasledoval Helheim, ktorý priniesol hudbu z iného a pre mňa oveľa stráviteľnejšieho súdka. Kapela je mi známa predovšetkým z ich debutového Jormundgand (z ktorého odznela titulná pieseň), popri albumoch Enslavedu jedného zo základných stavebných kameňov vikingského blacku. V železných košeliach a pred plátnom s projekciou plnou drakarov a epických výjavov rozpútali skutočnú smršť. Nasadenie a hudobnícke výkony boli obdivuhodné, zvlášť by som chcel vyzdvihnúť Hrymrovu artilériu. Vrcholom ich vystúpenia bol príchod Hoesta, ktorý hosťoval na pódiu počas piesne Dualitat og Ulver v dlhom tmavom plášti a s kapucňou zahaľujúcou tvár ako samotný Ódin. V čase, keď Enslaved sú len odleskom svojej hynúcej slávy, si Helheim zaslúžia pozornosť a podporu undergroundu. Pre mňa bolo ich vystúpenia vrcholom štvrtkového večera

Na záver večera nasledovala hlavná hviezda programu, hmla z Bergenu nesúca ducha pravého nórskeho black metalu, Taake. Päťka na pódiu na čele s frontmanom Hoestom predviedla pôsobivé divadlo a napriek divákmi nezaregistrovateľnými problémami s odposluchmi sa preriedenému davu predviedli vo veľmi dobrom svetle. Zazneli predovšetkým piesne z aktuálneho albumu, ale aj piesne z Hordalands Doedskvad a Voldekt z EP s titulom Nekro. Na Nattestid Ser Porten Vid nedošlo, keďže ako deus ex machina vystúpil jeden z organizátorov a celý koncert uzavrel.

Aby som večer zhrnul,  po stránke hudobného obsadenia, ale aj zvuku išlo o jeden z najlepších koncertov, ktoré sme mohli na Slovensku zhliadnuť. Teda aspoň tí z nás, čo prišli. Štvrtok-neštvrtok, 75 ľudí je možno trochu málo na kapely, ktoré by aspoň podľa rečí a internetových debát chcel vidieť päťnásobok, ale keďže je tiež kríza rozumiem, že väčšina ľudí dá prednosť namiesto zaplatenia 15 eur za vstupenku na koncert tomu, aby ich vygrcali v sobotu večer cez nos. Tiež by som chcel pozdraviť všetkých amatérskych fotografov a kameramanov, pretože vďaka ich zúrivému nasadeniu som sa chvíľami cítil viac ako na besiedke v materskej škôlke než na blackovom koncerte. Ale aj to je spôsob ako si užiť koncert, proti gustu žiaden dišputát. Tak možno nabudúce, ak Ravena alebo iného nadšenca vôbec napadne zorganizovať ďalší koncert pre pár tuctov zúčastnených.

 

Napísal: Draconis (N. KH.)

 

 

Author: Bes Webzine

3 thoughts on “Dark Essence Tour 2010 (4. 11. 2010, Trnava)

  1. Fajne napísaný článok, aj som si zaspomínal. Škoda veru tej slabšej účasti. Skúšali sme aj iné podniky na poslednú chvílu vybaviť, ale keďže to padlo v rámci tour na štvrtok, tak nejak nič iné nevydalo.

    Každopádne som rád, že ten koncert bol. Pre mňa to bol fest zážitok. Keď som započul od Taake prvé tóny „Nattestid Ser Porten Vid“, tak mi až doteraz behá mráz po chrbte.

    1. Po dlhej dobe som si spomenul na tento článok kvôli tomu, že akurát vydali Vulture Industries novú skladbu, ktorú odporúčal na Taake stránke aj samotný Hoest. Mňa práve o niekoľko rokov neskôr na koncerte spolu s Dordeduh v Banskej Bystrici bavili aj tie traky a (vtedy) čerstvo vydaný album The Tower.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *