Nutii, Dies Solis (31. 10 – 07. 11. 2021)

Dnes sú nedeľné novinky tak trochu špeciálne. Kolega N. KH. sa v úvode rozpísal o veteránoch švédskej melodic death metalovej scéne a niekoľkých zaujímavých návratoch.


Zo švédskej scény prišlo v poslednom čase viacero noviniek, tak uvedieme aspoň tri z nich. Znalcom starej melodeathovej scény možno niečo hovorí meno Eucharist.  Melodeath možno nie je primárne v hľadáčiku Besu, ale spôsobom hrania a melódiami sa Severania neraz dostali na pomedzie black metalu. Svojho času ich ako inšpiráciu spomínal aj Danny z Cradle Filth, čo bolo v dobe, keď táto anglická kapela mala ešte nejaký kredit. Eucharist vydali v deväťdesiatych rokoch dva veľmi kvalitné, ale nie celkom docenené albumy (A Velvet Creation a Mirrorworlds) a následne zmizla z radaru. Bývalý bubeník kapely, Daniel Erlandsson, následne pôsobil vo viacerých známych kapelách, okrem iného v Carcasse a Arch Enemy. Po dlhom zimnom spánku ohlásil gitarista Markus Johnsson návratový album I am the Void, na ktorý angažoval bubeníka Marduku Simona Schillinga. Promo skladby naznačujú väčší príklon k black metalu a v porovnaní so staršou tvorbou aj o čosi priamočiarejší a agresívnejší prístup.

 

Ďalšími veteránmi, ktorí ohlasujú novú nahrávku, sú black/deathoví Unanimated. Tí si dali tiež po dvoch albumoch v deväťdesiatkach pauzu a vrátili sa v roku 2007. V roku 2009 im vyšiel album In the Light of Darkness a na začiatok decembra oznámili vydanie albumu Victory in Blood. Podľa promo skladieb možno očakávať príklon k melodickým blackom líznutému deathmetalu s moderným zvukom.

 

Veľmi rád by som k týmto dvom novinkám pripojil aj informáciu o novom albume kapiel Sacramentum alebo Dawn, ktoré už dlhšie sľubujú návrat. No zatiaľ sa tak nestalo, a tak je treťou zostavou na zozname pomerne neznámy Fornhem. Ich niekoľko dní starý druhý album Stämman från berget vyšiel v Trollmusic. V porovnaní s dvoma predchádzajúcimi kapelami ide o melodický black metal so zaujímavým zvukom a nostalgicky ladenými melódiami, ktorý má potenciál osloviť nejedného nášho čitateľa.


Novinky hlásí tábor Rauhnåcht, který společně s kapelami Tannöd, Drudensang Vinterriket, vydal 31. října split album Teufelsspuk und Alpenraunen. Album je momentálně k dispozici digitálně a v CD podobě, v únoru respektive květnu příštího roku by měla dorazit také MC a LP verze. 


Debutové album norské kapely Dold Vorde Ens Navn, kterou založili (bývalí) členové DødheimsgardSatyriconUlver nebo Ved Buens Ende, vyjde 12. listopadu u Prophecy Productions. Malou ochutnávku v podobě skladby Syke Hjerter si můžete pustit níže.


Rumunská atmosferická stálice Ordinul Negru vydá 26. listopadu nove EP nazvané A Sojourner Wandering Through the Barren Openness. To si nicméně v digitální podobě můžete pustit již teď díky Black Metal Promotion.


Taktiež vyšiel aj nový Gaahls Wyrd pod vydavateľstvom Seasion of Mist. EPčko s názvom The Humming Mountain prichádza s celkom výživnou stopážou 29 minút.

Author: Bes Webzine

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *