Ožíva ďalší príbeh zo sveta Ardy

Je to už takmer 50 rokov od úmrtia otca fantasy literatúry – JRR Tolkiena, no jeho fiktívny svet Arda naďalej žije a do sveta sa stále dostávajú ďalšie a ďalšie príbehy a poviedky. Za znovuzrodenia vďačíme najmä jeho synovi Christopherovi, ktorý ťaží z jeho poznámok. Vďaka nemu sme uzreli Húrinove Deti, Silmarillion, Nedokončené príbehy a najnovšie PÁD GONDOLINU, ktorý vyšiel len koncom augusta minulého roka. No napokon sme sa konečne aj my dočkali českého prekladu a kniha príde do predaja už koncom júla cez nakladateľstvo Argo (preklad: Stanislava Pošustová-Menšíková).  

Príbeh Pád Gondolinu v sebe zahŕňa boj dvoch protikladných a najmocnejších síl v Stredozemi. Mocného Morgotha, ktorý je v podstate akousi skrytou temnou silou, vládnuci vo svojej pevnosti Angband. A jeho úplným náprotivkom Ulmom, Pánom vôd, ktorý je druhý najsilnejší z božstva Valarov (najvyššie postavený je Manwë).    

Dej sa vzťahuje najmä na Morgotha, ktorý sa usiluje o zničenie mesta Gondolin, vystaveného Noldormi, elfmi, ktorí sa vzopreli bohom a opustili bájny Valinor. Jeho úhlavným nepriateľom je Turgon, vládca Gondolinu, ktorý je pred Morghotom ukrytý pomocou kúzel.  Ulmo svoje zámery presadzuje skrze Tuora, ktorého dovedie do Gondolinu, kde Tuor dosiahne významné postavenie. Ožení sa s Turgonovou dcérou a splodí s ňou syna Eärendila. Keď sa v Gondoline nájde zradca a Morgoth mesto nájde a zničí, Tuorovi i s rodinou sa podarí utiecť. Jeho potomkovia potom účinkujú v neskorších obdobiach tolkienovskej mytológie – napríklad jeho vnuk Elrond, ktorého poznáme najmä zo série Pána Prsteňov, kde bol významnou  postavou v bojoch o Prsteň moci. Koniec tohto príbehu krásne zapadá do série a náruživcom opäť vykresľuje dokonalejšiu predstavu Tolkienovej vízie tohto neuveriteľného sveta. 

Podľa slov J.R.R. Tolkiena je Pád Gondolinuprvý skutočný príbeh tohto imaginárneho sveta“ a spolu s poviedkou o  Beren a Lúthien a Húrinových deťoch sa považuje za jeden z hlavných príbehov Staršieho veku. Príbeh o Beren a Lúthien je možno nejednému známy, pretože práve jeho významná časť bola kľúčovou poviedkou v knihe Silmarillion.  Táto celá poviedka sa do väčšieho povedomia dostala tiež len minulého roku a podľa vyhlásenia vydavateľstva Argo sa môžeme tešiť na jej preklad už máji budúceho roka.

 

Author: Devana

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *