Zdravím Vás v mene celého Bes Webzinu. Zmyrna je na domácej scéne pomerne mladá skupina, vy však nie ste žiadni nováčikovia. Poodhaľ prosím našim čitateľom Vašu históriu a Vaše predchádzajúce hudobné aktivity.
Nazdar! Kapela vznikla zhodou náhod. Stretol som H. s ktorým sme to cítili podobne a začali hľadať bubeníka. Dlhú dobu sme boli bez názvu. Po jednej personálnej zmene sa veľmi rýchlo nahralo prvé EP. Mali sme ambíciu zahrať si a skúsiť, čo všetko z toho dostaneme. Neskôr sme nahrali ďalšie tri materiály. Doteraz sme hrali ako trio, občas so sekundujúcim gitaristom a dokonca sme pár koncertov hrali aj ako duo. Začal nový rok a my po troch rokoch meníme zloženie kapely. V týchto týždňoch cvičíme s novým gitaristom S. a na basgitaru prešiel náš koncertný gitarista P. Pre mňa je stále výzvou tvoriť z minima maximálnu atmosféru. A to je asi aj cieľom, hrať jednoduchý black metal v strednom tempe s repetitívnymi rifmi a niekoľkými polohami spevu. Predošlé hudobné projekty vôbec nesúvisia s touto kapelou, preto ich nebudem rozoberať. Čo sa mňa týka, nosil som v sebe dlhé roky nápady, ktoré sa mi podarilo realizovať vlastne až nedávno.
Poďme teda na Vaše materiály. Na konte máte zatiaľ jediné EP Zmyrna (2021) a dve splitká s Nebran (2022) a Saeculum Mysticum (2023) v slušnej zvukovej kvalite. Nejedná sa o žiadne demo nahrávky. Logicky sa v tejto chvíli natíska otázka, kedy príde debutový album.
EP Zmyrna, toto v základe malo byť našim demom, ale krátko po zverejnení na bandcampe, prišlo niekoľko dobrých ponúk od rešpektovaných vydavateľstiev, čiže nám nakoniec „demo“ vyšlo na všetkých formátoch rôzne po svete. Vyšlo to na kazetách v rusku (Obscurant Visions), čo ma dnes vzhľadom na aktuálnu situáciu dosť mrzí, nuž ale stalo sa. V tejto divnej krajine máme veľa fanúšikov. Potom kazety povychádzali v Nemecku (Urtod Records) a Severnej Amerike (Forbidden Sonority). CD vyšlo vo Francúzsku (Those Opposite Records) a vinyl z ktorého sme mali najväčšiu radosť doma na Slovensku (Hexencave Productions a Sky Burial Productions). Bola to naša prvotina a predčila očakávania. Skladby z EP vyšli ešte na troch kompiláciách. Split w/ Nebran, obsahuje historicky prvú skladbu napísanú pre Zmyrna. Vyšiel na kazetách v Nemecku a Severnej Amerike, na vinyle opäť doma (Hexencave Productions) a CD vyšlo v Číne (GoatowaRex). Split Saeculum Mysticum w/ Silent Thunder bol nahratý surovo, neuhladene a hlavne naživo v štúdiu v Žiline. Dodatočne sa nahrávali už len spevy a ďalšie stopy gitár. Tento materiál je iný oproti predchádzajúcim. Vznikal celkovo inak a v extrémne krátkej dobe. Bol napísaný exkluzívne pre aktuálneho vydavateľa GoatowaRex a je zatiaľ najčerstvejším vydaním. Album je nahratý už má aj meno aj sa vie, kto ho vydá. Pôjde von v tomto roku. Nahrávali sme ho naraz spolu s materiálom pre split s Nebran. Bude zvukovo podobný ale viac dramatický a asi najtemnejší čo sa týka tém aj vizuálnej stránky.
Pozastavím sa ešte pri split Saeculum Mysticum. Spomínaš, že ste nahrávali túto nahrávku naživo v štúdiu v Žiline. Aký je Vám teda bližší spôsob nahrávania? V kľude v štúdiu, kde sa upravujú a čistia rôzne nezrovnalosti alebo práve vyššie spomínaný, živelný spôsob nahrávania.
Mne sa lepšie nahráva keď sa to spraví rýchlo, aby si nemal čas špekulovať a vymýšľať dodatočné zmeny. Preto treba vedieť čo chceš. Ale je mi asi jedno či to je live alebo postupné nahrávanie stôp. Baví ma celý proces nahrávania. Priznám sa, že ma to baví viac ako koncerty.
Vaše nahrávky vychádzajú vo zvučných vydavateľstvách. Je to vždy o tom, že sa jednotlivé vydavateľstvá „chytia“ na Vašu nahrávku ako v prípade prvého EP, alebo je za tým kopec energie, oslovovania a komunikácie dostať Vašu nahrávku ďalej do sveta.
Spomenuté vydavateľstvá sa ponúkli samé. Nikomu som iniciatívne nepísal. Všetko je to ďalej vecou dohody.
Tých split albumov je na Vašom konte niekoľko. Podľa akého kľúča si vyberáte skupiny k spolupráci?
Split s Nebran, na prvom splite sme sa dohodli s Adrastom. Je náš fanúšik a podporovateľ od vydania nášho debutu. Ja som bol zase unesený z jeho dema A new path. Písali sme si, vymieňali platne a kazety a strávili spolu aj nejaký voľný čas, keď sme hrali s jeho kapelou Total Hate. Prišlo nám, že to spolu môže pekne fungovať.
Split Silent Thunder, s M. sme sa stretli v Prahe na spoločnom koncerte, vystupoval vtedy ako Lamp of Murmuur. Už pred koncertom nás poznal z kazetového vydania od Forbidden Sonority Records. Na koncerte sme hovorili o plánoch a došli sme k vydaniu splitka. Pôvodný plán bol split s LoM, ale ST do konceptu Saeculum Mysticum sadol lepšie. Tiež sme spolu povymieňali veľa merchu a muziky. To môže byť ten kľúč k dohodám.
V princípe to funguje tak, že ak príde ponuka, zvážime ju. Aktuálne už máme potvrdené 3 ďalšie splity. Rozhoduje to, či to zapadá do nášho konceptu. Nechceme robiť splity s modernými generickými skupinami bez atmosféry. Dôležité je, aby sa to cele prepojilo a podporilo tak daný zámer. Vždy nám ide o celkový dojem z nahrávok oboch kapiel. Nie je to prezentácia dvoch skupín, hodená na zdieľaný formát. Je to jeden spoločný projekt. V každom prípade si píšeme o procese, posielame si nahrávky a diskutujeme o tom až po finále. Grafická časť musí byť tiež spoločná.
Často sa stretávam s názorom, že veľa split albumov zbytočne odoberá tvorivú energiu hudobníkov a zaujímavé skladby, ktoré by inak mohli skončiť na regulárnom albume. V čom vidíš ty potenciál práve split nahrávok?
Ja si to nemyslím. Stojím hrdo za všetkými skladbami či už sú na splite alebo albume.
Potenciál vidím v tom, že sa takto dostaneš bližšie k fanúšikom druhej zúčastnenej kapely. K ľuďom, ktorí dôverujú vydavateľstvu. Split je kolaborácia kapiel, vydavateľa, zvukára, ilustrátora atď. V procese je zapojených celkom dosť ľudí, ktorí potom projekt prezentujú ako svoju prácu a to je na tom skvelé.
Ako prebieha u Vás tvorba skladieb? Je to kolektívny proces alebo tvoríš skladby sám a prinášaš ich priamo na skúšky.
Tvorím sám a potom rozpracovaný koncept s rifmi prinesiem do skúšobne. Mám víziu a ku nej sa chcem čo najviac priblížiť. Konzultujeme to, doťahujeme a radíme sa už spolu. Každý potom pridá do toho svoju dušu a schopnosti. Máme aj akustické skladby, ktoré sa tvorili inak. Dve sú od H. a jednu som napísal ja. Dve sa objavia na budúcom albume. Jedna už vyšla na splite s Nebran.
Z lyrickej ale aj vizuálnej stránky cítiť na Vašich materiáloch silné ovplyvnenie témami stredoveku. Odkiaľ sa berie inšpirácia na písanie?
Odpovedal si si sám. Zo stredovekých tém. Sú to knihy a príbehy. Fakty ale aj fantázia. Toto sú skvelí autori: Horst Fuhrmann, Jacques Le Goff, Umberto Eco, Georges Duby, Daniela Dvořáková, Martin Štefánik, Johan Huizinga, Norbert Ohler, Jurgis Baltrušaitis.
Sú aj niektoré konkrétne miesta, ktoré ťa inšpirujú pri tvorbe? Narážam na rôzne historické pamiatky ako hrady, zaniknuté prípadne reštaurované kláštory, katakomby, kostnice. Československo je na podobné pamiatky celkom bohaté.
Mám veľa obľúbených miest. Rôzne po republikách. Baví ma hlavne východ Slovenska. Hrady, kláštory a kostoly. Gotické kostoly. Veľkou inšpiráciou je architektúra a výtvarné umenie stredoveku.
Ako skupina predstavujete spojenie dvoch krajín, ktoré kedysi tvorili jeden štát a majú k sebe veľmi blízko. Ako ty vnímaš českú scénu v porovnaní s tou našou?
Česká scéna má niekoľko zaujímavých kapiel. Spomeniem napríklad Inferno, ktorí sú vyťažení zahraničnými koncertmi. Neviem či existuje v ČR aktívnejšia skupina. Triumph, Genus, Kult ofenzívy, Taje Skal, to sú zase moje obľúbené projekty okolo Svara a Jaroslava. Bavil ma ešte Bran s ich LP na Signal Rex. Ale vyšla im doska a nič viac o nich nepočuť. Rozumieme si s Altars Ablaze. Baví ma Plague God, Mallephyr. Ale až tak českú scénu nesledujem. Skúste sa pozrieť na novú kapelu Necromanth.
Osobne si myslím, že slovenská scéna je pestrejšia a má rozhodne viac výnimočných skupín: Karpathia, Slavigrom, Aeon Winds, Algor, Alatyr, Malokarpatan, Krolok, Stangarigel, Immortal Hammer, Krajiny Hmly, Sirin, Hromovlad, Between Two Castles, Zmij, Obšar, Porenut, Zhor, Toreva, Warna, atď. Tá rôznorodosť a špecifickosť každého z projektov. Tiež to ale nesledujem až tak ako by si čakal. Veľká vďaka patrí Hexencave Productions za výborné vydania!
Myslím, že ste absolvovali fotenie aj v jednom z kostolíkov z gotickej cesty v Jelšave. Gemer je pomerne „zabudnutá“ časť Slovenska naozaj s bohatým kultúrno-historickým dedičstvom. V tomto smere sa to plne hodí k Vašej tematike. Aký pocit si mal z tohto miesta? Ako vlastne došlo k tomuto foteniu?
Hrali sme v Jelšave na Hradbách Samoty a mali sme dosť času na to aby sme si spravili výlet. Chcel som kapele ukázať unikátny gotický kostol v Rákoši s talianskymi freskami. Keď sme sa dostali dnu, tak sme si tam spravili fotku. Nešlo o žiadne veľké fotenie. Len spomienková fotka. Gemer a Spiš sú skvostné svojou sakrálnou architektúrou. Rešpektujeme a zdravíme združenie Gotická cesta. Robia skvelú prácu. Kto to nepozná, nech spozná: https://gotickacesta.sk/
Aké máte plány so Zmyrnou do blízkej budúcnosti?
Napísať nové skladby na dohodnuté vydania. Dokončiť vizuálnu časť albumu a konečne to poslať vydavateľovi. Už od začiatku nechceme veľmi hrávať klubové koncerty. V tomto roku sme ich paradoxne hrali pomerne veľa. Chceme robiť konceptuálne vystúpenia v zaujímavých priestoroch a lokáciach a nie často. Na druhú stranu sa nebránime ani serióznemu turné. Stále platí, že chceme hrať na hradoch a kostoloch a pod kamennými mostami. Zavolajte nás.
S podobnými akciami som sa stretol asi len pri Hradbách Samoty v Jelšave, kedy sa hralo v miestnom kaštieli. Podarilo sa Vám hrať už na miestach (hrady, kostoly…), ktoré spomínaš?
Hrali sme na Hradbách Samoty a práve v Jelšave. A naše úplne prvé 3 koncerty boli v ruinách kostolov a kaplniek pre pár ľudí. Na hrade sme ešte nehrali. Skúšal som pred časom taký koncert vybaviť práve na hrade pri Žiline ale neúspešne.
Viem, že si aktívny aj formou distribúcie či vydávania v Monastyr Records. Aké máš plány s týmto vydavateľstvom? Bude sa v budúcnosti zameriavať prioritne na podporu a vydávanie Vašich vecí so Zmyrnou?
Monastyr je len na začiatku, tej aktivity sa zatiaľ veľa neukázalo. Sú vonku kazety od SVRM (Ukrajina), Necromanth (ČR) a Teufel (Slovinsko). Leží mi na stole veľké množstvo restov. Chceme na Monastyr znovu vydať niektoré legendárne nahrávky. Dohodnutých je kopec starých aj nových čerstvých titulov od nás aj zo zahraničia. Zmyrna v pláne ako titul nie je. Zatiaľ. Monastyr je ale výhradným miestom, kde zoženiete kompletný a aktuálny merch od Zmyrna. Distro a label, je možnosť dostať sa k muzike, ktorú u nás nikto nedistribuuje. To čo sa v distre objavuje, je v podstate mojou hudobnou selekciou. Nemám tam úplne všetko od distribuovaných vydavateľov, vyberám si.
Blíži sa pomaly koniec roku 2023. Akú zahraničnú a domácu (českú/slovenskú) nahrávku považuješ tento rok za najlepšiu/najzaujímavejšiu.
Niečo z toho bude asi z 2022 ale ku mne to prišlo až s oficiálnymi nosičmi v tomto roku (2023).
Zahraničné: Finnwolf – Kun Viimeinen Lehti Putoaa
Domáce: Zmij – s/t
Zo zahraničia ma tento rok baví ešte toto:
Nécropole – Yoga
Fluisteraars – De Kronieken van het Verdwenen Kasteel II: Nergena
Sammale – Finno-Ugric
Morrigan – Anwynn
Tabula Rasa – …und ihre fürchterlichen Gesänge
Tannebart – Demo 2022
Musím povedať, že Nécropole prípadne predchádzajúci projekt Amertuma Caverne sú naozaj veľmi zaujímavé nahrávky, ktoré zatiaľ unikali moje pozornosti. Vieš odporučiť prípadne ešte niečo z aktuálnej francúzskej scény?
Caverne a Nécropole sú moje obľúbené projekty. Už som si stihol zozbierať všetky vydania. Nepoznal som to kým ma na to neupozornil Léon z Véhémence. Amertume má post punk projekt Tέλος a ten je tiež skvelý. Odporúčam teda Régiment, Grylle, Véhémence, Ascéte, Sale Freux, Pâlefroid, Sainte Marie des Loups, Aorlhac, Morte France, Bâ’a, Silhouette, Petracorensis (toto je čerstvá novinka, vyskúšajte). A keď sa bavíme o Francúzsku tak tu sú moje tipy z Quebecu: Forteresse, Pénombre, Feufolet.
Ďakujeme za rozhovor. Posledné slová patria tebe.
Vďaka za priestor, Bes je jedným z mála lokálnych zinov, ktoré o Zmyrna prejavili záujem. Zdravím Unholy Pagan Fire, Necrosphere, Jablká ďaleko od stromu. Vážime si vašu prácu pre underground. Kým vám ešte nelietajú nad hlavami rakety a drony a máte kľudný spánok, podporujte finančne zbrojné sily Ukrajiny, aby mohli brániť svoju zem pred rozpínavou ruskou svoločou. Rusko je nepriateľom civilizovaného demokratického sveta. Ukrajinci sú naši bratia a potrebujú v ťažkých časoch pomoc. Sláva hrdinom!
Tu prikladám užitočný odkaz:
Dárek pro Putina – Veřejná sbírka na zbraně pro Ukrajinu (zbraneproukrajinu.cz)
Veľmi dobrý rozhovor. Oceňujem predovšetkým prehľad v osobnostiach svetovej medievistiky, Le Goff a Duby sa jednoznačne oplatia čítať. Bol som naozaj milo prekvapený, že niekto pozná aj Baltrušaitisa!
Ináč ešte odporúčam z poľskej medievistiky Jerzyho Strzelczyka a taktiež Pawla Szczepanika.