Selvans – Lupercalia (2015)

V roku 2014 sa takmer neznáme meno Selvans vynorilo z útrob pohanského black metalového undergroundu. Prvýkrát som zaregistroval túto kapelu na kompilácii 22 Years Among The Sheep, čo bol tribute album ku legendárnej ukrajinskej kapele Nokturnal Mortum. Selvans urobili cover na titulnú skladbu albumu Goat Horns. Popravde nebyť coveru na jeden z mojich najobľúbenejších black metalových albumov vôbec, asi by som si ich vôbec nevšimol. Zvedavosť ma viedla pustiť si skladbu Goat Horns v podaní neznámej talianskej kapely. Musím povedať, že si s ňou poradili bravúrne a to bol hlavný impulz, aby som dal kapele šancu aj na ich plnohodnotnej tvorbe.

Selvans vznikli v spomínanom roku 2014, takže ide o mladú kapelu (aj keď členovia predtým pôsobili v kapele Draugr) a ja mám pred sebou ich debutový album z roku 2015 pod názvom Lupercalia, ktorý vyšiel pod dobre známym talianskym labelom Avantgarde music. Názov albumu odkazuje ku antickej histórii Ríma, kde Luprecalia označoval výročný sviatok očisty a plodnosti. A to, že boli títo Taliani plodní nám ukazuje aj vyše hodina nahratého materiálu. Poďme sa teraz pozrieť na hudobnú stránku a očakávania, ktoré vyvstali pri počúvaní coveru od Nokturnal Mortum.

Album začína inštrumentálnou a akustickou skladbou, presnejšie klávesami a ľudovými nástrojmi, ktoré navodzujú atmosféru a postupne graduje. Za doprovodu bicích a gitár sa úvod plynulo preleje do prvej piesne Versipellis. Nechcem sa neustále vracať ku Nokturnal Mortum, ktorých diskografia je poriadne pestrá, ale výber skladby z albumu Goat Horns už mohol čosi povedať o tom, ako môže vyzerať hudba Selvans. V tomto prípade som sa nemýlil, pretože klávesové prvky skutočne dominujú tak, ako u spomínaných Ukrajincov. Vynikajúco zvládnutá atmosféra a záprah obidvoch gitár poháňajú symfonický pagan/black/folk metal plynulo vpred bez akejsi nutnej vaty na vyplnenie hracieho času. Hneď úvod nám naznačuje, že táto kapela má neskutočný potenciál a vybočuje z radu priemerného záplavu pagan/black metalových zoskupení. Inšpirácia ukrajinskými velikánmi je zrejmá, počujete ju nielen v inštrumentálnej podobe, ale niekedy aj vo frázovaní vokálu. Tu však treba dodať, že nejde o žiadny klon či snahu o totálnu kopírku.

Umne zakomponované folkové nástroje, ktoré nerobia z hudby Selvans dedinskú zábavu, čo je skutočne oceňujem, keďže v mnohých prípadoch mávajú aj dobré nápady tendenciu skĺznuť do poriadneho gýču. Aj pri dlhých minutážach skladieb sa človek nenudí a Selvans ponúka viacero zaujímavých momentov. Napríklad druhú pieseň O Clitumne! predeľuje vynikajúca akustická, asi minútová pasáž. Taliani dĺžku svojich skladieb nenaťahujú zbytočne, riffy v kombinácii s klávesami vytvárajú akúsi „osudovosť a epickosť“, čo má skutočne grády. Okrem atmosféry a epickosti si v predposlednej skladbe Scurtchin užijeme aj klasickú pagan „umca-umca“ klepačku, no vo väčšine prípadov to bubeník sype v rýchlom tempe príznačnom pre tento žáner. Jediné mínus albumu, ak sa to teda dá za to považovať, je chýbajúca „hitovka“, ktorou by ste jasne upozornili ľudí: „Tak toto si pusti!“. V dnešnej zrýchlenej konzumnej dobe je pre niektorých hodina počúvania súvislej a plynúcej epickosti dosť náročná vec.

Na záver len chcem dodať, Selvans ma úprimne prekvapili. Som ozaj rád, že pagan/black/folk metal úplne nezakapal a človek občas nájde aj kapely tohto razenia, ktoré naozaj stoja za vypočutie. Za hodinu aj desať minút trvania celého albumu Lupercalia som sa ani chvíľu nenudil. Hovorím vám, o tejto kapele ešte budete počuť! Najbližšie si ju môžete pozrieť počas ich turné v Banskej Bystrici 15. mája.

 

Hodnotenie: 8/10

Napísal: S.

 

English overview

First time when I heared about Selvans was with their cover on legendary Nokturnal Mortum album Goat Horns, with self titled song. Cover was done really great so I decided to check this band better. Their debut album Lupercalia was released by well known italian label Avantgarde music. I have to say that, Selvans music is really inspired by ukrainan masters Nokturnal Mortum, but it is not copy-paste case. Atmospheric guitar riffs are composed well done and combination with folk instruments is on same level. Although very long duration of songs I didnt get bored and more then one hour I enjoyed music. I think here we have band which will grow up sooner or later into big name. 

Author: S.

Zakladateľ a šéfredaktor Besu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *