Súd v Štrasburgu uznal pochybenie Litvy vo veci registrácie staroveria

V roku 2017 sa snažilo litovské pohanské združenie Romuva o registráciu starej viery v krajine, pričom im táto snaha bola odmietnutá Parlamentom Litovskej republiky v roku 2019. Združenie Romuva, ktoré bolo registrované v krajine už od roku 1992 však kontaktovalo Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. V utorok 8. 6. 2021 súd jednohlasne rozhodol, že Litovský parlament porušil článok 14 dohovoru o ľudských právach (o zákaze diskriminácii) v súbehu s článkom 9 o slobode myslenia, svedomia a náboženstva. Súd v procese zistil, že spoločenstvu Romuva  nebol daný žiadny objektívny a nestranný dôvod, ktorý by rozhodol ináč ako aj v prípade ďalších náboženských skupín, ktoré boli v podobnej situácii. Rovnako im nebolo umožnené právo na účinný opravný prostriedok v súlade s článkom 13 dohovoru o ľudských právach. To v praxi znamená, že združenie sa voči tomuto rozhodnutiu nemohlo odvolať.

V stredu sa litovské ministerstvo spravodlivosti vyjadrilo, že tri mesiace po rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva môže Romuva znovu požiadať o uznanie viery štátom.

Litovské spoločenstvo starej viery Romuva sa už od 90-tych rokov venuje obnoveniu pohanského náboženstva v krajine a každoročne organizuje rituály spojené s predkresťanskými kultmi Indoeurópanov. Litva ako posledný christianizovaný štát v Európe (v roku 1386) zažíva posledné roky renesanciu predkresťanskej viery. Rāmava je historický názov pruskej pohanskej svätyne, ktorý súčasné zoskupenie použilo pre pomenovanie svojho združenia.

Romuve k tomuto kroku gratulujem a pripájam skladbu ich baltských bratov z Lotyšska, Skyforger.

 

Napísal: S.


Zdroje informácií

https://alkas.lt/2021/06/08/strasburo-teismas-apgyne-romuvos-teise-i-valstybini-pripazinima-tiesiogine-transliacija/?fbclid=IwAR0GJuSPIAe0NxP8qaEaxBabCccboRtdRYHLODJqSSALdgDhYj-aLfcSD_s

https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/ministerija-romuva-del-pripazinimo-galetu-kreiptis-po-triju-menesiu-55-1517738?fbclid=IwAR1AiZjqMjoEdtxs2yirWYMV9B-4P02yr8LkI2Omkr1lOBAdmhsnTM9P5wU 

Author: S.

Zakladateľ a šéfredaktor Besu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *