Život Slovanov sa dostane do väčšieho povedomia ľudí

Slovenskí fanúšikovia stredoveko-ladených seriálov si možno konečne prídu na svoje. Aj keď sa to posledné dni nieslo v podobe sklamania z ukončenia Game of Thorones a v mojom prípade už skoršie sklamanie zo spádu Vikingov. Najnovšie sa pozornosť upriamuje na slovenského režiséra Petra Bebjaka (autora filmov Čiara, Trhlina a seriálu Za sklom), ktorý sa v spolupráci Wandal Production (na čele s Wandou Adamík Hrycovou) chystajú oživiť našu dávnu minulosť z prelomu 6. – 7. storočia v seriáli Slovania. O kameru sa postará Martin Žiaran.

Dej príbehu sa bude upriamovať na život Slovanov, obyvateľov Karpatskej kotliny, a hlavne na franského kupca Sama, ktorý stál na čele nášho prvého nadkmeňového zväzu a viedol úspešné povstanie voči Avarom… a toho, čo dokázal je, samozrejme, oveľa viac. Celý seriál sa okrem týchto historických podkladov bude opierať aj o slovanskú mytológiu, zvyky a tradície. Chýbať nebudú ani fantasy prvky, vďaka čomu to aj zahraničný portál filmneweurope.com prirovnal k akejsi slovenskej verzii Hry o tróny.

Nakrúcanie sa začalo nedávno koncom  mája a plánuje sa až do novembra 2019. Ako ideálny spot sa vybral sever Ukrajiny, konkrétne Žytomyrská oblasť, kde boli  práve pre tieto účely postavené historické slovanské sídla. Podľa nedávno uverejnených zdrojov sa v hlavnej úlohe objaví Dušan Cinkota, ktorý len minulý rok opustil brány väznice a ďalšie role obsadí Zuzana Fialová, Juraj Loj, Richard Autner, Michal Režný či Andrej Hryc.

Tento pripravovaný seriál sa zatiaľ odhaduje na 12 častí so 40-minútovými epizódami, kde každá sa pohybuje okolo 300-tisíc eur. Summa summarum, to sa zatiaľ šplhá na rozpočet 3,6 milióna eur, čo z neho tvorí najnákladnejší seriál v histórii Slovenska.  Projekt spolufinancovala mediálna spoločnosť Garnet a Ministerstvo kultúry Ukrajiny, ktoré prispelo sumou 830-tisíc eur, no aj televízia JOJ, ktorá uhradila 50% nákladov.    

K myšlienke tohto seriálu sa pre Pravdu vyjadrila Wanda Adamík Hrycová: „Projekt som našla na stole u Rolanda Kubinu, programového riaditeľa TV JOJ. Pri jednom z našich stretnutí mi rozprával o projekte, ktorý napísali manželia Kolejakovci s Jánom Ľuteránom pre JOJku, ale vzhľadom na jeho povahu a súvisiace veľmi vysoké výrobné náklady bola jeho realizácia v našich podmienkach takmer nemožná. Projekt sa mi veľmi zapáčil a tak som mu navrhla, že sa skúsim poobzerať po ďalších finančných zdrojoch niekde v zahraničí. Podarilo sa mi presvedčiť ukrajinských partnerov a seriál podporilo aj Ministerstvo kultúry Ukrajiny, z čoho sa veľmi teším.“ 

K tomuto sa, samozrejme, ďalej vyjadrili aj autori scenára (Veronika Kolejáková a kolektív), ktorí sľubujú, že do príbehu zakomponujú slovanskú lásku k prírode. A upresnili, že dôležitou témou seriálu bude boj medzi dvoma slovanskými osadami, strach z neznámeho, túžba po sebapoznaní, ako aj túžba po blízkych vzťahoch a láske. Nebude tu chýbať tajomno a mystéria typická pre raný stredovek, napätie a dejové zvraty založené na stretoch medzi charaktermi, ale aj zásahy vonkajších síl v podobe božstiev, cudzej viery a nepriateľov Avarov.  

Každopádne, aktuálne informácie znejú veľmi ružovo a osobne som veľmi zvedavá kam to nakoniec dospeje.  Autorov, samozrejme, veľmi podporujem za nápad a dúfam, že sa z toho nevykľuje obyčajný vrak ako pri väčšine stredovekých seriálov… už len ten výber hercov bol miestami na zaplakanie.

 

Napísala: Devana

 

Zdroje: joj.sk, strategie.hnonline.sk, oserialoch.sk

Author: Devana

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *