Dielo H. P. Lovecrafta a grafický román (1. časť)

„Myslím, že to nejmilosrdnější na světě je neschopnost lidské mysli uvědomovat si celý svůj obsah. Obýváme poklidný ostrov nevědomosti uprostřed temných moří nekonečna a není nám dáno cestovat daleko. Vědy, každá z nich směřující vlastním směrem, na tom sotva co změnily; avšak jednoho dne spojení znalostí až doposud nesouvisejících nám otevřou tak úděsné pohledy na skutečnost a na naše ubohé postavení v jejím rámci, že z toho zjevení buď zešílíme, nebo uprchneme z nebezpečného světla do klidu a bezpečí nového věku temna.“

(Howard Phillips Lovecraft – Volání Cthulhu a jiné horrory, 1990, s. 23)


Úvod  

V poslednej dobe sa dosť rozčerili vody R´lyehu okolo rôznych českých a slovenských prekladov diela H. P. Lovecrafta. Okrem kompletných päť zväzkových spisov od nakladateľstva Plus a dvoch zväzkov prác vydaných vo vydavateľstve Argo, na ktorých Lovecraft buď spolupracoval alebo ich napísal nie pod svojím menom, sa k Lovecraftovmu odkazu vyjadrilo aj niekoľko moderných autorov. Mám na mysli iniciatívu S. T. Joshiho a jeho (zatiaľ) šesť zväzkov s názvom Černá křídla Cthulhu, ktoré redigoval. Osobne ma tento na prvý pohľad fascinujúci projekt vôbec nenadchol. V dnešnom článku sa však zameriame na médium grafického románu, a dotkneme sa doteraz vydaných komiksov, ktoré vyšli v našom jazykovom okruhu.

Nebudeme sa venovať cudzojazyčným komiksom ani neoficiálnym komiksom preloženým do češtiny, príp. do slovenčiny. Zameranie článku bude výsostne na grafické romány vydané oficiálnymi nakladateľstvami, pričom päť komiksov vyšlo pod značkou nakladateľstva Argo, dva komiksy vydalo Crew a po jednom komikse vydalo nakladateľstvo Volvox Globator a Gate. Stoja tieto grafické romány za prečítanie? Nebude to strata času ako tomu bolo pri Joshiho Černých křídlach Cthulhu? Ak máte radi Lovecraftovu tvorbu, no nechcete zbytočne vyhodiť peniaze a čas do vzduchu, je tento článok určený práve pre Vás.

 

I. Komiks z neznámeho sveta od holandského maliara

Celý názov diela: Z neznámeho světa a další příběhy
Vydavateľstvo: Argo
Rok vydania prekladu: 2018
Počet strán: 118 s.
Kresba: čiernobiela
Počet príbehov: 5

Treba povedať, že Erik Kriek sa svojej práce zhostil viac než dobre. Kresba je síce čiernobiela, no štýl kresby práve v čiernobielom prevedení vynikne. Farba by tomu ubrala na pôsobivosti. Autor si vybral päť príbehov, ktoré ale nie sú výberom toho najlepšieho z Lovecraftovho pera. Voľba príbehov mohla byť zvolená inak, avšak rešpektujem ju. Čitateľ má tak možnosť si v grafickom prevedení vychutnať Lovecraftove poviedky Vyděděnec, Barva z kosmu, Dagon, Z neznámého světa Stín nad Innsmouthem. Najdlhší príbeh je Stín nad Innsmouthem, nasleduje Barva z kosmu, zvyšné tri príbehy majú každý maximálne desať strán.

Kriekove ilustrácie sú vizuálne perfektné, no Lovecraft je obľúbený preto, lebo veľa vo svojich dielach iba naznačoval a nechával pracovať skôr predstavivosť. Možno aj preto som z tejto zbierky necítil tú mrazivosť, ktorú pociťujem pri čítaní samotného Lovecrafta. Strach teda nečakajte, no dostanete za to pekný vizuál, ktorý dokresľuje notoricky známe diela.

Výsledok: 80%
Odporúčam kúpu.

 

II. Ten, kto písal komiks v temnotách

Celý názov diela: Howard P. Lovecraft. Ten, kdo psal v temnotách

Vydavateľstvo: Volvox Globator
Rok vydania prekladu: 2019
Počet strán: 112 s.
Kresba: farebná
Počet príbehov: 1

Ak sa chcete dozvedieť nielen o Lovecraftových dielach, ale aj o jeho živote, tak ste na správnej adrese. Alex Nikolavitch spolu s tromi maliarmi stavili práve na túto kartu. Grafický román je tak spletený z vlákien samotného Lovecraftovho života spolu s nitkami utkanými z jeho príbehov. Samotný príbeh grafického románu pozostáva zo štyroch kapitol: Rudé noci ve čtvrti Red Hook, Výzva z jiného světa, V propasti paměti V horách šílenství.

Príbeh samotný sa číta ľahko, čo je jeho prednosť i slabina. Zrazu totiž zistíte, že ste na konci, a to je škoda. Ten, kto sa zaujíma o tvorbu a život pána z Providence určite tento komiksový počin ocení. Kresba je čistá, jednoduchá, bez nejakých experimentov. Ide o vizuálnu poctu Lovecraftovi a určite komiks nebude hanbou žiadnej knižnice, v ktorej má Lovecraft svoje miesto.

Výsledok: 80%
Odporúčam kúpu.

 

III. Opus magnum venované majstrovi z Providence

Celý názov diela: Providence
Vydavateľstvo: Argo
Rok vydania prekladu: 2019
Počet strán: 592 s.
Kresba: väčšinou farebná, miestami čiernobiela (jeden zošit komiksu je vo fialovo-bielom prevedení)
Počet príbehov: 1

Dlho očakávaný a mediálne propagovaný komiks Providence od nakladateľstva Argo je asi najznámejším grafickým románom venovaným H. P. Lovecraftovi. Úprimne však povedzme, že nie práve najvydarenejším. V príbehu sa objaví veľa náznakov a odkazov na Lovecraftove diela a jeho mytológiu, čo by malo byť pre fanúšika veľké plus. Mne osobne to však prišlo samoúčelné. Samoúčelné mi prišli aj denníkové sumáre hlavnej postavy za každým komiksovým zošitom, čo spomaľovalo a sťažovalo čítanie a neposúvalo to dej dopredu. Skôr šlo o jeho retardáciu.

Alan Moore sa snažil vytvoriť monumentálnu poctu majstrovi kozmického hororu, a komiks je ozaj monumentálny, čo sa týka rozsahu a váhy celej knihy. Čo sa týka príbehu, nie vždy som dobre rozumel, čo vlastne Moore sleduje. Oproti Lovecraftovým strohým dielam bolo v tomto grafickom diele príliš veľa (homo)sexuálnych perverzností, čo malo možno prilákať viac čitateľov. Mňa to skôr rušilo. A samotný záver? Ten ma vôbec nepriklincoval k podlahe.

Výsledok: 40%
Neodporúčam kúpu.

 

IV. Lovecraftovský komiks v neeuklidovskej geometrii

Celý názov diela: Mýtus Cthulhu
Vydavateľstvo: Argo
Rok vydania prekladu: 2020
Počet strán: 120 s.
Kresba: čiernobiela
Počet príbehov: 9

Formátom rovnaká veľkosť ako Providence, no hrúbka je o poznanie menšia, čo dovoľuje si tento komiks vychutnať aj vonku. Breccia a Buscaglia v tomto grafickom románe podávajú svoju vizuálnu alternatívu Lovecraftových príbehov Volání Cthulhu, Barva z kosmu, Hrůza v Dunwichi, Stín nad Innsmouthem, Věc na prahu, Přízrak temnoty, Bezejmenné město, Šepot ve tmě a Slavnost. Mne ich grafické prevedenie príbehov vôbec nesadlo. Kresba je totiž experimentálna, s náznakom koláže a s „umeleckými“ pseudo-čmáranicami. Chýbajú mi tu čisté a jasné ťahy a kontúry. Z grafickej stránky som bol sklamaný.

Výber poviedok bol zvolený vcelku vhodne, chýba mi tu akurát Dagon, Tieň z hlbín času či V horách šialenstva, ktoré kardinálne odkazujú na mýtus Cthulhu, ktorého nositeľom má tento grafický román byť.

Výsledok: 40%
Neodporúčam kúpu.

Koniec prvej časti.

 

Napísal: Mizantrop Filozof (instagram profil)

 

Author: Bes Webzine

1 thought on “Dielo H. P. Lovecrafta a grafický román (1. časť)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *