Ethereal Pandemonium – A Winter Solstice Eve (1998)

Nedávno som viedol jednu krátku debatu na tému recenzie a jej úlohy v rámci hudobných webov. Zastával som názor, že recenzia nemusí vždy informovať o tých najaktuálnejších tituloch, ale môže priniesť čitateľovi niečo z histórie. Pri hudobnej kvantite, aká sa každý rok vyprodukuje vo svete, je niekedy fajn načrieť do dávnej minulosti. I napriek tomu, že je zima ešte ďaleko, zablúdili moje myšlienky nostalgicky do konca deväťdesiatych rokov. Vtedy vyšiel jeden album, ktorý pomyselne pootvoril brány žánru, ktorý podnietil vznik aj nášho webzinu. Tým žánrom bol pagan black metal a bližšie sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku. Dnes však pôjde o Ethereal Pandemonium a ich debutový album A Winter Solstice Eve, ktorý tento rok oslavuje neuveriteľných dvadsaťpäť rokov. Nakoľko však Ethereal Pandemonium neboli nikdy vyhranení čisto black metalovo, ale kombinovali svoju tvorbu s inými metalovými žánrami, rozhodli sme sa spomenúť si na ich debutový album samostatnou recenziou mimo série našich článkov.

Ethereal Pandemonium bola bratislavská skupina fungujúca približne jedenásť rokov v období od roku 1997 až do 2008, počas ktorého vydali štyri plnohodnotné albumy. A Winter Solstice Eve je debutový album, s ktorým sa skupina prihlásila v roku 1998. Vydanie v tej dobe zastrešilo vydavateľstvo Dark Night’s Sky na kazetových nosičoch, a tak je tomu aj dodnes, nakoľko k inej reedícii neprišlo. Album obsahuje osem skladieb s celkovou dĺžkou okolo 36 minút. Obal s bohatým bookletom pripomína vzdialene škandinávske albumy, čo netreba brať v tomto kontexte ako kritiku. Naopak, z dnešného pohľadu predstavuje hlavne pre tých starších pamätníkov istý záblesk nostalgie, dávnych spomienok na „pravé“ deväťdesiate roky. Texty zaváňajú antikresťanstvom, mytologickými odkazmi a pohanstvom. Na stránkach nájdeme aj warpaintové fotky, ktoré zachytávajú prvú fázu prezentácie skupiny. Z hľadiska vizuálnej stránky albumu nemám skupine naozaj čo vytknúť. Ako debutový album je A Winter Solstice Eve po tejto stránke zvládnutý výborne.

Poďme však na hudobný obsah, ktorý tento materiál prináša. Album otvára celkom počúvateľné klávesové intro s názvom Awaiting…, ktoré plynulo prechádza k titulnej skladbe A Winter Solstice Eve. Tempo sa rozbieha v stredných polohách, na mňa až s výraznou basou a klávesmi. Gitara je skrytá, na môj vkus až príliš a bicie znejú mierne sterilne. Hudba je však dynamická, silne melodická, vystavaná na klávesoch, ktoré vyslovene dostávajú najväčší priestor. Pocit, ktorý vo mne pri počúvaní silnie a nejedná sa len o druhú skladbu ale aj o celý materiál je silná inšpirácia Cradle of Filth, minimálne ich prvými dvoma albumami a celkom podareným EP V Empire, or Dark Faerytales in Phallustein. Teda obdobím, kedy bol Cradle of Filth celkom počúvateľnou skupinou. V tomto tkvie silná aj slabá stránka Ethereal Pandemonium. Snaha podobať sa svojmu vzoru, či už ide o štýl použitých vokálov, kompozícii klávesov, to všetko sú skôr mínusy, i keď chápem, že Cradle of Filth v tomto období udávali celkom trend. Čo vyzdvihujem, sú skladby, kde sa ukazuje potenciál skupiny a snaha o vlastnú tvár. Či ide o The Fields of Tombs, 1998 Anno Domini alebo The Depths of Styx, to sú veci, ktoré naozaj zaujmú. Album sa nesie hlavne v stredných tempách, rýchle, vyklepané pasáže tu naozaj netreba veľmi hľadať. Čo je však citeľné, je inklinácia k doom metalu, ktorá evidentne prestupuje celým albumom. Z hľadiska doby treba povedať, že na rok 1998 musel tento album pôsobiť na domácej scéne, ako jasná hviezda v záplave death metalových nahrávok. Počúva sa celkom pohodovo a nudnejších, rozťahaných momentov tu nenájdeme. Z môjho pohľadu je len škoda, že sa skupina neponorila viac do black metalu, ktovie akým smerom by sa uberala slovenská scéna v nasledujúcich rokoch.

Hodnotenie ponechám otvorené, nakoľko by bolo po toľkých rokoch nespravodlivé. A Winter Solstice Eve však rozhodne má čo ponúknuť aj dnes, i keď trpí istými nedostatkami. Pre mladého poslucháča môže byť tento album inšpiratívny aj po dvadsiatich piatich rokoch, nakoľko dokumentuje istú fázu vývoja domácej scény a vplyvom, ktoré k nám prenikali zo zahraničia.

Napísal: Blutkrieg

 

English overview

This year marks the quarter-century anniversary of Ethereal Pandemonium’s debut album, ‚A Winter Solstice Eve,‘ released back in 1998. As we reflect on this, nostalgia takes hold, and we can’t help but evaluate the album’s strengths and weaknesses. Undeniably, it remains a good recording, yet a few shortcomings have not escaped notice. Nevertheless, even after all these years, the album still captivates listeners with its appeal, making it an inspiring piece for younger generations. It serves as a valuable documentation of a specific phase in the development of the Slovak scene and the foreign influences that left a lasting impact on it.

Author: Blutkrieg

7 thoughts on “Ethereal Pandemonium – A Winter Solstice Eve (1998)

  1. Vyborna recenzia, potesil som sa uz ked som zbadal nadpis:)) Mnohym urcite priniesla spomienky a nostalgiu.

  2. Oh, tak to som netušil , že sú ešte ľudia čo si na môj počin spomenú a ešte aj v pozitívnom duchu… Poďakovanie aj za kapelu…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *