Ormgård – Ormblot (2011)

Pokiaľ máte radi skupinu Emperor a špeciálne jej ranú tvorbu, ste na správnom mieste. Pokiaľ sa zaoberáte temným pohanstvom a obľubujete škandinávsku scénu, ste opäť na správnom mieste. Dnes bude reč o jednom staršom deme a pre väčšinu ľudí menej známej švédskej skupiny Ormgård. Minule sme spomínali Wulkanaz či Wagner Ödegård. Tematicky patrí Ormgård do rovnakej kategórie skupín vyznávajúcich temné aspekty sauvastiky (svastiky). Samozrejme nezamieňať so skupinami s NSBM prípadne pagan blackmetalovej scény z Východnej a Strednej Európy. Tu nejde samozrejme o žiadnu politiku či poňatie slovanského pohanstva na aké sme zvyknutí aj u našich domácich skupín. Temné pohanstvo vyznáva odvrátenú stránku škandinávskeho predkresťanského náboženstva a jeho najtemnejšie antikozmické aspekty. Pre lepšie objasnenie zacitujme z vyhlásenia skupiny z ich oficiálnej stránky.

“The Sauvastika isn’t standing for the sun, luck, happiness et cetera. It’s generally not a symbol for National-Socialism either. Persons who think that are imbecile idiots that open their mouths to puke before they actually got something to utter. The Swastika on the other hand is a symbol for the movements of the sun, luck, happiness, harmony and other aspects associated with the bright constructive forces. It has also been used (and is used) as a symbol for National-Socialism. The Sauvastika on the other hand stands for the fall of the four pillars of creation, the current back towards the primordial abyss, pure darkness of the primeval void – chaos – Ginnungagap and for the total annihilation of all the united forces of nihilistic malignity. My Lords! Lay the worlds in ruins, annihilate cosmos and it’s life!! Hailaz Þaimiz! Hailaz Þurisaz!!”

Čo sa týka samotnej tvorby kým pri vyššie spomínaných skupinách ide o umelecký minimalizmus, Ormgård nasleduje hudobné začiatky čierneho cisára nórskej scény. Zameriam sa v tejto recenzií na starší materiál nakoľko v diskografii figuruje aj debutový album ////\ (2013), v tomto prípade však ide o ambient. Za zmienku stojí aj aktuálny split album Wulfōz so skupinou Sons of Fenriz, ktoré snáď rozoberieme nabudúce. Čo sa týka temného pohanstva na okraj spomeniem, že zaujímavých skupín je tu samozrejme mnoho. My sme nedávno spomínali Wulkanaz a aktuálne Ormgård, no za vypočutie stoja aj veci ako Myling Häxeri (2021), Myrkr Black Illumination (2009) či skupiny Tomhet alebo Panphage.

V poradí druhé demo Ormblot z roku 2011 vyšlo v domovskom Scythe of Death Productions a obsahuje šesť skladieb. Keď som vyššie spomínal Emperor narážal som konkrétne na demo Wrath of the Tyrant (1992) prípadne legendárny debutový album In the Nightside Eclipse (1994). Práve z týchto nahrávok srší hudobná esencia, ktorú Ormgård nasleduje. Okrem troch ambientných skladieb ponúka demo nefalšovaný klávesový black metal prvej kategórie. Produkcia je veľmi slušná, gitarové riffy nenudia, tempo bicích je poriadne vyklepané. Čo je najdôležitejšie na tomto deme je chladná atmosféra, ktorá je tu všadeprítomná. Či už sa to týka ambientu hlavne v záverečnej Elivågor alebo v black metalovej produkcií troch ostávajúcich skladieb. Na starosti ju majú prioritne klávesy, ktoré dotvárajú zlovestnú esenciu, ktorá z hudby sála. Za zmienku stojí aj havraní vokál Orma, ktorý si okrem bicích zbúchal celé demo inštrumentálne sám. Z blackmetalových skladieb zaujme hlavne predposledná Av svartkonst & fördärv.

Na záver krátke zhrnutie. Druhé demo Ormblot ponúka závan nostalgických 90 rokov počiatku atmosférického black metalu v Nórsku. Skladby sú energické, dynamické a keby ich bolo viac bol by to veľmi slušný, debutový album. Bohužiaľ sa tak nestalo a som mierne sklamaný,  na dobré veci si totiž človek zvykne veľmi rýchlo. Moje hodnotenie je však pozitívne nakoľko v prípade tohto dema je naozaj čo počúvať.

 

Hodnotenie: 7/10

Napísal Blutkrieg

 

English overview

The Swedish band Ormgård hasn’t released many albums in its twenty-three years of existence. However, among its older material, the second demo Ormblot stands out. If you’re seeking a musical successor to the legendary early works of the Norwegian band Emperor, this demo is the one to explore. Energetic guitar riffs, cold atmospheric keys, combined with Orm’s vocals, create the perfect backdrop of evil. If you’re interested in a tight-knit circle of Swedish bands that delve into the dark side of Germanic heathenism, this demo is the right choice.

Author: Blutkrieg

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *