Hauntologist – Hollow (2024)

Myslím, že o tomto albume už mnohí mali možnosť počuť. Nechcem použiť tú typickú žurnalistickú frázu, že „otriasol scénou“, lebo to by asi bolo prehnané, no určite si získal veľa pozornosti na to, že prvá verejná informácia o ňom sa na internete zjavila niekedy koncom decembra 2023. Je dosť možné, že práve v deň, kedy vydali singel Ozymandian – teda 19. december. Hauntologist to teda zobrali priamočiaro, s jasným cieľom a svoju existenciu ohlásili rovno s nadchádzajúcim albumom, ktorý vyšiel už v januári v No Solace. A kto už názov tohto vydavateľstva počul, tak už vie o čom je reč.

Majiteľom No Solace je M. z Mgły a toto vydavateľstvo vydáva exkluzívne len Mgłu a Kriegsmaschine. No a Hauntologist teda. To nám napovedá, odkiaľ vietor fúka: Hauntologist sú duo, ktoré sa skladá z Darksidea (bubeník Mgły) a The Fall-a (live basák Mgły, plus človek stojaci za viacerými vecami, medzi najznámejšími asi Over The Voids… alebo Owls Woods Graves). A že je to tam teda aj cítiť… ale k tomu o niečo neskôr.

Začnem tým, že ma veľmi zaujal názov tohto projektu, lebo snáď len rok dozadu som prvýkrát narazil na slovo „hauntology“, resp. „hauntológia“. Netreba sa nechať zmiasť, nejde o nijakú vedu, ale skôr o akúsi prax prenášania ideí, či „ducha“ minulosti do súčasných vecí ako môže byť napríklad aj umenie. S termínom prišiel prvýkrát francúzsky filozof Jacques Derrida a hoci v rôznych sférach má hauntológia rôznu podobu, najpochopiteľnejšie to je pre mňa práve v tej hudbe. Predstavte si nejaký súčasný synthwaveový projekt, ktorý vychádza vo svojej tvorbe z 80-kovej elektronickej hudby, tak ten by sme mohli označiť za formu hauntológie. Alebo možno aj odkaz 90-kových blackmetálov u súčasných kapiel…? Neviem, ak sa medzi čitateľmi nájde niekto, kto hauntológiu ovláda, nech sa pokojne ozve v komentári, rád by som sa o tom dozvedel viac.

Ale teda k hudbe: ako som už v úvode naznačil, je veľmi zjavne počuť, že Hauntologist robia ľudia z Mgły. Ide o moderný black metal s čistým zvukom, silnými melodickými prvkami bez nejakých zásadných klávesových aranžmá, alebo iných zdobiacich prvkov. Ešte dokonca aj vokál sa dosť ponáša na Mgłu: je tak stredne položený, hrdelný… no počuť, že to nie je M., kto spieva. Za normálnych okolností by som toto hodnotil negatívne, lebo koľko už tých kopíriek Mgły potrebujeme, aby sme boli (ne)spokojní? Ale tu je predsa len ten vplyv pochopiteľnejší vzhľadom na autorov a zároveň, toto má stále svoju pridanú hodnotu. Počuť vplyvy, ale nie je to Mgła.

Hauntologist dáva omnoho väčší dôraz na atmosféru, dokonca zasahuje až do post-black metalu so svojimi pomalými, náladovými akustickými pasážami a príležitostnými rockovými rytmami. Toto albumu pridáva silnú diverzitu a nielenže prináša tú pridanú hodnotu k mgłovskej podstate, ale dokonca vypĺňa medzery, na ktoré v mojich očiach Mgła trpí. Nemal by som tieto dva projekty (alebo kapely…? kde kreslíme čiaru, čo je projekt a čo kapela?) porovnávať, mal by som Hauntologist hodnotiť podľa ich vlastného meritu, ale asi sa tomu neviem úplne ubrániť. Dám teraz asi nepopulárny názor, za ktorý dúfam nedostanem šibenicu, no Mgła je v zásade v rámci každého albumu stále to isté a ide len o iterácie jedného postupu na 6-7 skladbách. A ja netvrdím, že to nefunguje a skôr, než začnete motať lano, ja si myslím, že je to aj úmysel (preto tie skladby majú ten istý názov a odlíšené sú len číslom). Na Hollow má každá skladba svoju vlastnú špecifickú tvár, sú tam priamočiarejšie klepanice ako úvodná Ozymandian, náladový mix Golem, tancovačka Deathdreamer, či dokonca vyslovene post-black/rock/metalová balada Hollow s čistými vokálmi. Album to robí rozmanitým a nestáva sa, že bude len takým šumom do pozadia. Kde tu nájdeme aj ambientné plochy, ako celá skladba Waves of Concrete a v epilógu Car Kruków zas dokázali ako sa dá zaujímavo spraviť šesťminútová skladba na piatich čistých gitarových tónoch s akýmsi samplom monológu v pozadí a pár klávesami. Ako stvorené na jazdu autom nočným mestom.

Hollow je veľmi všestranný album, ktorý je rovnako energický ako je atmosférický a naozaj ma ho baví počúvať často a dookola. Je mu ťažké niečo vytknúť a ja dúfam, že Hauntologist nezostane len na tomto ako to častokrát býva, že sa z podobných vecí vykľuje jednorazová záležitosť, kedy zainteresovaní ľudia mali náhly impulz múzy, ktorý sa už nebude opakovať. Ak to tak nebude a budeme vidieť aj nasledovníka, dúfam, že to bude viac hauntológie a menej hmly. A čo sa mňa týka, opäť krakovská scéna dokázala, že produkuje to najlepšie z poľského black metalu.

 

Hodnotenie: 8/10

Napísal: B.

 

English overview

Hauntologist is a duo consisting of very well-known musicians – Darkside, the drummer of Mgła and The Fall, live bassist of Mgła and mastermind behind various projects like Over the Voids… or Owls Woods Graves among others. Although the influence of Mgła is indisputable, they manage to advance the style to even more modern, post-black metal atmospheric level, which works very well for them. Even if the touch of their roots is understandable, I feel they could move more towards their own sound as the added value of Hollow is the definitive aspect which underlines the quality of this record. More Hauntologist, less Mgła please!

Author: B.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *