Make Them Die Slowly – Ferox (2020)

The bodies are piling up over campus,

The Dean’s seen that much death,

He thinks he’s turned callous,

Too many suspects, not enough time,

What will it take to solve this crime?

                                                                                                                               – Pieces

Na fb stránke Anaal Nathrakh Memes bol postnutý príspevok vyjadrujúci pocity fanúšika, ktorý čaká na vydanie ohláseného nového albumu tejto zostavy. Daný album mal byť čoskoro von, no Mick Kenney (čo sa v AN stará o všetky nástroje okrem spevu) tento príspevok komentoval s tým, že síce sa vydanie albumu prekladá o 6 mesiacov, toto čakanie by mal aspoň čiastočne uľahčiť debut jeho bočného projektu s Duncanom Wilkinsom z britského FukpigMake Them Die Slowly. Dodal, že táto novinka by mala byť ,,v podstate Anaal Nathrakh s iným spevákom”. Prirodzene som si to vyhľadal, hoci v tom čase projekt ešte neexistoval a mal jedine instagramový účet s púhym zrnkom informácií. Projekt teoreticky vznikol až s (iba) digitálnym vydaním debutu Ferox pod FETO Records, ktorého spoluzakladateľom je Mick samotný. Anaal Nathrakh mám veľmi rád, takže to poďme porovnať.

One by one his victims die,

By sword, by pick, by axe bye-bye

                          –   The Mutilator

Ako som už načrtol vyššie, pôjde o štýl AN, kde zase Mick Kenney robí všetku hudbu a druhý človek – v tomto prípade spevák z Fukpig – robí všetky spevy. Niekomu z vás možno názov projektu aj albumu povie viac ako mne, ale ja som sa musel dočítať, že ,,Make Them Die Slowly” je v skutočnosti názov akéhosi kanibal hororu z roku 1981, ktorého európske vydanie sa nazýva ,,Cannibal Ferox”. Toto (a aj vyššie uvedené úryvky z textov) naznačuje tematiku albumu, alebo pravdepodobne aj zamerania projektu celkovo. Keď sme načali tematiku, tak prejdime rovno k textom. Každá jedna pieseň je o nejakom hororovom filme, no bavíme sa skôr o starej škole hororu ako napríklad  ,,The Mutilator” (1984), ,,Bad Taste” (1987), ,,The Omen” (1976), ,,Friday the 13th” (originál 1980), či ,,Burial Ground” (1981). Musím povedať, že lyrickú stránku hodnotím veľmi pozitívne, lebo hoci bez lyric videí by som slová veľmi nerozoznával, sú napísané s umom aj humorom.

This is a job for real men, Barry and Terry are here,

But you intergalactic wankers have Ozzy and Derek to fear.

                                               –   The Bastards Have Landed

Napriek tomu, že texty vyznievajú miestami naozaj komicky (v dobrom slova zmysle), tak hudba ich v tomto duchu nesprevádza. Ide o seriózne a veľmi kvalitne napísaný… uf, ako to nazvať. Na prvé počutie je to čistý Anaal Nathrakh: Mickov podpis je nezameniteľný, má to úplne ten istý zvuk ako nové albumy AN, rovnaké postupy, rovnakú atmosféru, rovnakú prácu so samplami, úryvkami z filmov a tak ďalej. Až keď človek začne reálne hľadať rozdiely, tak po dlhom počúvaní zaregistruje, že Make Them Die Slowly je melodickejšie ako Anaal Nathrakh, určite menej extrémne a má to viac ťahov do… možno nejakého coru, prípadne miestami až melodeathu. A to je snáď aj trochu na škodu, keďže v tomto smere tomu chýba originalita, hoci keď to Mick sám nazve ,,Anaal Nathrakh s iným spevákom”, tak sa zrejme o originalitu ani nesnažil. Neviem, či už ozaj nemá kam dávať kreatívnu energiu alebo čo …

My name is Derek and soon you’ll be dead,

Suck my spinning steel shithead

                        –  The Bastards Have Landed

Keď sa bavíme o ,,inom spevákovi”, tak treba povedať ďalšiu podobnosť s Anaal Nathrakh – permanentný distortion na vokáloch, aký je ABSOLÚTNE typický pre AN. S tým rozdielom, že Duncan Wilkins ABSOLÚTNE nedosahuje škálu Dava Hunta z AN. Všetko sú to z 90% vysoké škreky, ktoré sem-tam pretnú growly a poslucháč, ktorý má dobre napočúvaný Anaal Nathrakh a pozná jeho vzorce si na niektorých miestach povie ,,no, keby to bol Anaal Nathrakh, tak v tejto pasáži už idú čisté vokály”. Nie je to ale nejaký zásadný problém, nenudia ma alebo niečo, len keď porovnávame tieto dva projekty, tak to treba spomenúť. 

Ave Satani,

The spawn of the antichrist,

Ave Satani,

He has his father’s eyes

    – Of Jackal and Demon Born

Musím povedať, že Ferox som počul už snáď stokrát a nie je to len kvôli tomu, že je pomerne krátky (35 minút), ale aj preto, že počúvať to je zábava. Nie je to určite na prvý posluch, ako žiaden Anaal Nathrakh (hah), ale takáto dosť tvrdá, za to melodická forma veľmi svojského black metalu je pre zvyknutých poslucháčov pomaly oddychovka. Sú tam veľmi chytľavé melódie, rozbíjačky, dobré refrény… proste Anaal Nathrakh pre širšiu verejnosť. Tí si ale svoju širokú fanúšikovskú bázu získali práve tým, čím sú a… Make Them Die Slowly je len mladší, slabší a menej atraktívny brat.

Hodnotenie: Nadpriemer 7,5/10 (Hodnotené na základe Spotify)

Napísal: B.

 

English overview:

Make Them Die Slowly is a project of Mick Kenney – mind and hands behind all the music of Anaal Nathrakh – and Duncan Wilkins of Fukpig, who took a role of a vocalist upon himself. Mick himself said in a facebook comment, that Make Them Die Slowly is „basically Anaal Nathrakh with a different vocalist“ and that is basically true. It has the same composition, the same sound, I would definitely think this was an Anaal Nathrakh record if I didn’t know better. It is, however, less extreme, has more melodic overtones and Duncan doesn’t have the vocal abilities of Dave Hunt from Anaal Nathrakh. I would consider it a bit weaker Anaal Nathrakh record, which is still a good result.

Author: B.

2 thoughts on “Make Them Die Slowly – Ferox (2020)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *