Demokútik III – Z pekla slovenského black metalu

Po roku sa opäť vraciame k našej občasnej rubrike Demokútik. V poslednom diele sa náš šéfredaktor venoval domácej scéne a načrel poriadne hlboko. Ako je u mňa zvykom, načriem ešte hlbšie a oprášim poriadnu vrstvu prachu na starej krabici domácich magnetofónových pások. Poďme na to!


 

Warmarch – Bestial Rehearsal (For Master Satan) (2009)

Žáner: black metal

Label: Suicide Taste Productions

Typ nahrávky: MC

Doba trvania: 11:34

 

Čadca počas svojej aktívnej hudobnej činnosti, vypustila jedovatých nahrávok celkom dosť. Z tých vlajkových lodí, ktoré sa dostali do povedomia ľudí patrili aj Warmarch, ktorí sú dnes už bohužiaľ minulosťou. V časoch keď začínali, prišli s niekoľkými ug demami, ktoré predchádzali ich jediný album Pactum Cum Diabolus. Bestial Rehearsal (For Master Satan) obsahuje tri skladby v celkovej dĺžke okolo 11 minút. Vydanie spáchalo domovské vydavateľstvo Suicide Taste Productions, samozrejme na jedinom pravom nosiči, a to kazete. Materiál je surový, undergroundový, presne taký, aký sa od tejto skupiny očakáva. Skladby sú tu len tri, z toho dve sa neskôr objavili na debute. Poslednou skladbou je cover od Bathory, ich kultovej skladby Satan My Master. Demo ponúka „rehearsal“ ako sa patrí, ale zrozumiteľný s vynikajúcou atmosférou. Skladby sú rýchle, s miernym thrashovým nádychom a ukričaným vokálom pripomínajúci starý Nocturnal Breed. V druhej skladbe sa dočkáme aj melodickejších postupov a obradných vokálov, ktoré vzdialené pripomínajú debutový album Mayhem.  Záverečný cover Bathory je len čerešnička na torte. Ak by vám nestačil tento opus, siahnuť môžete aj po ďalšom zlovestnom materiáli Noc Bez Konca, ktorý obsahuje štyri autorské skladby a jeden cover od francúzskych Vlad Tepes. Časovo ide o demo z roku 2008, ktoré má zvukovo aj kompozične bližšie k predchádzajúcemu projektu Slavigrom. Odporúčame všetkými piatimi a k tomu poldecák borovičky!


 

Necrotos – Zatmenie Mesiaca v Splne (1990)

Žáner: black/thrash metal

Label:  Samovydanie

Typ nahrávky: MC

Doba trvania: 43:41

 

Poliaci majú svoj Kat, Maďari Tormentor, Česi Törr a my máme Necrotos. Je len veľká škoda, že o tom nikto nevie. Bohužiaľ si dovolím povedať, že ani 80% ľudí, ktorí sa zaoberajú domácim undergroundom. Našťastie Dagon z Unholy Pagan Fire vykopal tento skvost na svetlo sveta a vydal ich demo Fire and Ice ako prílohu v Unholy Pagan Fire. O tom však nebude reč, ale o jeho predchodcovi debutovom deme Zatmenie mesiaca v splne. Necrotos bola bratislavská skupina, ktorá vydala niekoľko zaujímavých demáčov, konkrétne tri a jeden kompilačný album Ante Portas Tenebrum, aby sa po dvoch rokoch existencie v roku 1992 rozpadla. Je to veľká škoda, keďže hudobný potenciál tu naozaj bol a dnes by metalová scéna mala možno o jednu ikonu naviac. Hovorím možno, keďže potenciál sa tu nikdy naplno nerozvinul. Zatmenie mesiaca v splne obsahuje 9 skladieb v celkovej dĺžke 43 minút. Hneď v úvode poviem, že kvalita nahrávky je katastrofálna. Materiál bol nahrávaný pravdepodobne na kazeťák alebo jeden mikrofón. Je to na škodu lebo každá skladba ponúka naozaj kvalitný black/thrash metal. Gitarové riffy sú prepracované a popretkávané sólami. Basu je miestami počuť celkom zreteľne a spolu s bicími a vokálom perfektne dopĺňajú celú kompozíciu. Na materiáli počuť, že je naozaj celkom dobre nacvičený a jednotliví muzikanti vedia hrať. Nič amatérske nečakajte a keby nahrávka disponovala lepšou produkciou, išlo by o naozaj zaujímavý album, ktorý mohol zabodovať aj v zahraničí. Vplyvov tu cítiť mnoho, cez ranný Slayer, Iron Maiden a mnoho ďalších starých skupín. Celé je to skombinované s proto-black metalom v jeho prvotnej forme. Zo skladieb možno vyzdvihnúť Zatmenie mesiaca, Necromantiu (13 obetí), Osamelý žnec, Jaskyňu, či Búrkovú smršť. Ak prekusnete príšernú produkciu a máte radi prvú vlnu black metalu, určite odporúčame.


 

Svarthat – Helheimsk Dager (2010)

Žáner: black metal

Label: In League with Satan Productions

Typ nahrávky: MC

Doba trvania: 12:45

 

Keď v roku 2010 navštívil Ildjarn Bratislavu a v prítmí Istrochemu spáchal s Demolatorom tento materiál, nikto nevedel čo má čakať. Asi takto sa to mohlo stať, až na toho Ildjarna. Každopádne Demolator, inak známy zo skupiny Goatcraft nahral jedno jediné demo s niekoľkými skladbami, vydal tento počin na kazete a pustil ho do sveta. Na okraj ešte spomeniem, že tento projekt patril k Istrometal Legions, teda spolok ľudí s rôznymi projektami združenými v skúšobni/provizórnom štúdiu v bývalom závode Istrochem. Pre tých čo netušia o čom hovorím, tak ide o bývalé chemické závody v hlavnom meste, ktoré svojho času prenajímali priestory za pár korún. Do spolku patrili projekty ako Satanic Vomit, Demolizer, Svarthat, Morgante, teda projekty ľudí z kapiel GoatcraftRadiation, zastrešených pod vlastným vydavateľstvom In League with Satan Productions. V úvodzovkách mimo zápis povedané, víno, okultizmus, magnetofónové pásky, mladícky fanatizmus a kopec undergroundovej muziky.

Demo Helheimsk Dager je rozdelené podľa rímskych číslic na šesť skladieb a celkový čas opäť nepresiahol ani 13 minút. Čo má očakávať poslucháč v roku 2023? Ťažké 90 roky posadnuté nahalovaným vokálom, rýchle tempo bicích a občasné klepačky. Zvuk nie je úplne neprístupný, takže produkčný bordel nečakajte. Helheimsk Dager pripomína kompozične demo Emperor Wrath of the Tyrant, mixnuté s Ildjarnovými produkciami. Kto veľmi chce, započuje aj staré, rohaté Bathory. Nič nové, nič revolučné, ale fanúšikov Ildjarna a starých demo snímkov určite poteší.


 

Otras – Demo (2021)

Žáner: black metal/punk

Label: Samovydanie

Typ nahrávky: MC/Digital

Doba trvania: 11:24

 

Poslednou skupinou nebude starina, ale pomerne mladý zástupca košickej undergroundovej scény. Nie, reč nebude o death metale, ale na domáce pomery o netradičnom spojenení black metalu a punku. Bes sa od svojho vzniku prioritne zameriava na domácu scénu, no nové skupiny z Východného Slovenska ako Teufelsmauer, Bätlick či Otras doteraz uchádzali našej pozornosti. Otras vznikol v roku 2020 a na svojom konte má deväť nahrávok, z ktorých pochádza aj materiál s názvom Demo. Tvoria ho štyria hudobníci na čele so spevákom a talentovaným grafikom Serusom. Serusa spomínam zvlášť, pretože minimálne 50% domácich akcií nesie jeho rukopis v podobe bezbožných plagátov.

Materiál Demo obsahuje štyri skladby v celkovej dĺžke 11 minút. Produkcia je surová, punkovo drzá a nasiaknutá skúšobňou do poslednej nitky. Gitara je miestami zastretá v pozadí a celý materiál znie ako prvé materiály od Graveland z 90 rokov, jedine čo tomu chýba je už len kláves. Vokál je uštekaný a sekunduje naozaj zúfalému zvuku rytmičáku. Produkcia pripomína opäť obdobie demáčov nórskych Ildjarn. Vyzdvihujem skladby ako Psota, či Čarodejnice. Pokiaľ máte radi zvuk kazeťáku, zatuchnutú skúšobňu s obrovským fľakom uprostred a čistý, jednoduchý underground, toto demo je pre vás stvorené. Pre poslucháčov, ktorých zaujal Otras odporúčame siahnuť aj po ďalších materiáloch ako Cintorín Blues či EP Otras.  Nakoľko toto demo na youtube nenájdete vypočuť si ho môžete celé na bandcamp skupiny.

 

 

Napísal: Blutkrieg 

Author: Blutkrieg

3 thoughts on “Demokútik III – Z pekla slovenského black metalu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *