Mord´A Stigmata / Stillborn / Tujarot (Banská Bystrica, 26.11. 2016)

Mord´A Stigmata ma pred dvoma rokmi prekvapila svojím setom – okapucňované postavičky v tonách nepriehľadnej hmly spustili fantastický atmosférický a progresívny black metal s množstvom výpadov do experimentálnych vôd. Očarili ma dokonca natoľko, že som im vybrakoval polovicu distra. Prídem domov, hodím do prehrávača CD Überrealistic a… hudba ma absolútne nebaví, a tak len po pohŕdavo krútim frňákom nad tým, čo sa na mňa valí. Stálo za koncertným nadšením cca. 200 vypitých pív? Kde sa stratila tá energia, náboj a priehrštia fantastických nápadov? S podobnými úvahami a spomienkami som vchádzal v piatkový večer do bystrického Tartarosu…

…v ktorom chýbalo už len to povestné kotúľajúce sa klbko vyschnutej trávy a ilúzia vyprahnutej pustatiny by bola dokonalá! Na pódiu sa pripravujú Tujarot, v boxoch pijú dvaja osamotení mohykáni pivo. Nabitý koncertný víkend si vypýtal svoju daň a nakoniec sa nás tam zišlo cca 30. Nič to, s tradičným meškaním otvárajú podujatie levickí junáci Tujarot- sviečky horia, kadidlo kadidluje a v blikaní modrých svetiel spúšťajú set postavený na pripravovanom albume. Úvodnú takmer doom metalovú pasáž strieda agresívny náklep. Opäť trocha uvoľnenia a zase klepačka (v ktorých obďaleč stojaci kolega cítil akýsi death metalový smrad) – a s touto predvídateľnou štruktúrou sme pokračovali celú polhodinu. Vlastne by na tom nebolo nič zlé – A.-ova gitara znela ako traktor orúci pole žiletiek, V. zo seba neraz dostával zaujímavé pazvuky a za jeden z najlepších momentov považujem pasáž, v ktorej vypadla gitara a ozývalo sa len zádumčivé bublanie jeho basy a bicích. Podobných zaujímavých atmosférických pasáží bola v sete celá kopa… Škoda len tých bicích, ktoré boli neraz mimo a mierne kazili dojem z vystúpenia. Vo všeobecnosti to však bolo fajn, no stále sa neviem zbaviť dojmu, že starší (o čosi viac ambientný) materiál Tujarotu bol konzistentnejší a zaujímavejší. Rovnako tak aj ich marcové vystúpenie v Tirishi. Nelámem však palicu a teším sa na nový album… (a zaregistroval som minimálne jednu osobu ktorá sa rozplývala nad originalitou a nápaditosťou ich piatkového vystúpenia)

Stillborn boli trochu iná káva. Nikdy som o nich nepočul, podobným fúziám death-black metalu neholdujem a o originalite, či nápaditosti nemôže byť ani reč. Ale bol to nájeb, kurva! Traja poľskí bujaci v reťaziach, pentagramoch, etc., už pri zvukovej skúške pokrikovali, že: „Blasphemy!“ no kanadskú veličinu pripomínali skôr zjavom. Hudobne som si pri nich rozpomenul na košických súputníkov z Inferu. Fajn zahranému, natriggrovanému, nasratému a drvivému black/deathu nechýbalo čaro a šarm – chýbala len banda správne naladených degenerátov pod pódiom, ktorí by sa váľali po zemi v pote, krvi a rozliatom pive. Ale za to už Stillborn nemôže. „Kurva, toto neniatmosferickýblack metal! Zajebiste!“

A aby žánrových skokov nebolo málo, prichádza Mord’A Stigmata. Kurva, to bol atmosferický „black“ „metal“! Zajebiste! Blesková zvuková skúška, chlapi zvolili civilnejší prejav a odhodili kapucne. Bubeník si okolo bicích rozostavil celé lešenie ovešané činelmi, dymostroj sa rozbehol na plné obrátky a začala sa veľká paráda! Spočiatku mi to pripomínalo Mglu, aj kvôli prejavu vokalistu/basáka Iona (ktorý sa celý set tváril kruto diktátorsky a aj po klube behal s výrazom človeka, ktorý pod barákom v pivnici praktizuje experimenty na jednovaječných dvojčatách), ale postupne sa ich set rozvinul až kdesi k hraniciam tribálneho bubnovania a improvizovaného jazzu. Brilantne zahrané, fantasticky zosynchronizované… a dokonca ani gitarový exhibicionizmus oboch zaklínačov strún mi tento krát nevadil. Do hmly nad pódiom sa vmiešali celé fúriky beznádeje, prázdnoty či smútku… zrejme jedno z najlepších vystúpení, ktoré som za posledný čas videl.

Aj pri písaní tohto reportu počúvam ich posledný album „Ansia“ (ktorý tvoril podstatnú časť vystúpenia) no ani za toho boha sa nedostavuje ten uspokojivý pocit z piatkového večera. Nevadí. Skúste vy! A ak budete mať možnosť ísť na koncert Mord´A´Stigmata, určite tak čiňte, nebudete ľutovať!

 

Napísal: Neplex Pilník Hulihan

Author: Bes Webzine

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *