Oerheks – Landschapsanachronismen (2023)

Dlhšie som sa pripravoval na návrat na stránky Besu s nejakou recenziou, najskôr debutového Stangarigelu alebo posledného Helheimu. Napokon som sa rozhodol oba tieto chvályhodné počiny odsunúť aspoň zatiaľ do úzadia a recenzovať druhé demo, pre mňa ešte pred pár dňami neznámeho belgického, respektíve flámskeho projektu Oerheks, ktoré nesie nádherný jazykolomný názov Landschapsanachronismen.

Svoje rozhodnutie vysvetlím v nasledujúcich riadkoch, no ešte predtým pár slov ku kapele. Oerheks je vlastne jednočlenný projekt Hansa Coolsa, ktorý pôsobí alebo pôsobil vo viacerých počinoch, vrátane švédskej Hypothermie. Fakt, že už debutové demo Oerheksu pomenované Cagghenvinna vydalo na vinyle Amor Fati, hovorí mnohé o kvalite nahrávky, ktorú možno len sotva označiť ako nejaké začiatočnícke demo. Pri svojom rešerši som si ho párkrát pustil a možno je ešte kvalitnejšie ako recenzovaný materiál, s pasážami, ktoré pripomínajú včasnú tvorbu Emperoru.

Ale späť do prítomnosti a ku nahrávke Landschapsanachronismen. O jej vydanie sa znova postaral spomínaný nemecký label Amor Fati, čo samotné možno považovať za istú garanciu kvality. A tento predpoklad v tomto prípade určite nie je klamlivý. Demo, ak ho tak môžeme nazvať, prináša viac než 24 minút kvalitného black metalu, ktorý je rovnomerne rozdelený do dvoch skladieb: Een Eenzaat in het Landschap a Een Oude Wijsheid werd hier Geveld. Ak možno veriť automatickému prekladu, tak titul druhej z piesní by v slovenčine znamenal niečo ako „tu bola vyrúbaná prastará múdrosť“. Preklad prvej z nich nedával zmysel ani mne a verím, že ani AI, ak má do budúcnosti zodpovedne za mňa rozhodovať.

Napriek svojej dĺžke skladby nenudia. Poslucháčovi servírujú atmosférický black metal s dlhými ťahavými melódiami, ktoré možno označiť za pochmúrne, ale i epické. Občas sa objavujú klávesy, ktoré podčiarkujú vybrané pasáže, ale do celku sú vložené v malej miere a s citom. V skladbách sú tiež využité inštrumentálne intermezzá založené na akustických gitarách. Čo sa týka nápadov, za mňa by som považoval za o čosi lepšiu, trochu rezkejšiu úvodnú skladbu Een Eenzaat in het Landschap, čím ale nechcem naznačiť, že druhý kus je nejako nepodarený, lebo by som nehovoril pravdu. Predovšetkým okolo polovice skladby sa pieseň vydá na „emperorovské chodníčky“ a mysľou sa nesú asociácie neskorého jesenného večera v nejakej nehostinnej, vetrom bičovanej pustine utopenej v daždi.

Zvuk je možno zastretejší, žiadna veľká štúdiová produkcia poslucháča nečaká, ale neviem či by to v tomto prípade nebolo skôr na škodu. Všetko je zašpinené tak akurát, ako sa na undergroundový black patrí, ale zároveň dobre počuteľné, snáď s výnimkou basgitary, ktorú poslucháč skôr tuší. Vokály sú kričané s kusom pridanej emócie, ale nie je to žiadne DSBM kvílenie.

Môj celkový dojem z nahrávky je veľmi dobrý a môžem povedať, že drží aj po viacerých prehraniach. Ide o nápaditý a dynamický materiál (čítaj nie tri melodicky a rytmicky neodlíšiteľné riffy omieľané ad nauseam) so silnou atmosférou a s perfektne trafeným zvukom, ktorý rozhodne odporúčam.

Hodnotenie: 8/10

Napísal: NKH

 

English overview:

The second „demo“ of the Flemish act Oerheks brings us more than 24 minutes of atmospheric black metal divided into two roughly equally long compositions. Despite their length, both songs are more than capable of holding listeners’ attention as a result of good songwriting and use of dynamics. Keyboards and intermezzos with acoustic guitars are used sparsely but effectively. The sound of the release fits well for underground black metal but is very well balanced with all the elements being recognizable. With all the above being said, I can only recommend Landschapsanachronismen to atmospheric black metal fans as this demo is much more inspired than 95% of full-lengths you will hear in this style.

Author: NKH

3 thoughts on “Oerheks – Landschapsanachronismen (2023)

  1. Výborná recenzia. Keď som videl, čo ide NKH recenzovať, som bol veľmi zvedavý a aj či bude spomenutý jazykolamny názov a nesklamal 😀 …vitaj späť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *