Teufelsberg – Cienie (2023)

 

Priznám sa, že väčšinou nereagujem na vyžiadané recenzie. Za prvé chodí týchto žiadostí kvantum, za druhé je v tom množstve veľká časť priemerného až veľmi podpriemerného materiálu. Tentokrát som však spravil výnimku, a to len kvôli popisu kapely. V ňom stálo, že nové EP kapely Teufelsberg, je venované ako pocta kujawsko-pomoranskej blackmetalovej scéne z okolia mesta Toruń. Tu som zbystril hneď pozornosť, pretože kapely ako Sacrilegium, North, Grom, či Hefeystos patrili medzi to najlepšie z poľského undergroundu. EP s názvom Cienie vyšlo samozrejme v domácom vydavateľstve Under the Sign of Garazel. Za viacerých členov redakcie (Blutkrieg, N. KH) môžem povedať, že poľská hudobná scéna nám je blízka, či už ide o black metal, pagan metal alebo neofolk (napríklad Blutkriegova recenzia na Perunwit tu).

Púšťam si prvú skladbu s názvom Grom nad górami a po krátkom intre sa rozbehne black metal starej školy v stredne pomalom tempe. Z gitarového zvuku prechádzajú po mne zimomriavky – poctivý a zašumený distortion, tak príznačný pre poľskú blackmetalovú scénu z prelomu milénia. Od prvej skladby je kompozícia riffov značne melodická a v pomalom rytme vyniká, nie je však tak punkovo ladená, ako napríklad vo fínskom Noenum. Ako som spomenul, zvuk je na jednej strane poriadne skúšobňový, avšak všetky nástroje sú veľmi dobre čitateľné a výsledný mix si neviem predstaviť lepšie – od prvých tónov príjemné prekvapenie. Samozrejme, čo by to bola za pocta kujawsko-pomoranskej scéne, keby chýbali klávesy ako doprovod, tých je tu požehnane. Oproti spomínaným Sacrilegium (pred ich návratom na scénu) z albumu Wicher (1996) je však Teufelsberg výrazne pomalší a stavia na ťahavej a hutnej atmosfére. Treba priznať, že v opakujúcich sa motívoch sa musel bubeník pri tom rytme miestami nudiť. Spev je samozrejme v poľštine a vokál v žiadnom prípade nezaostáva za zvyškom nástrojov, je to typický chrapľák a „ku slovu“ sa dostane aj hovorené slovo, ktoré v takto pomalom black metale pasuje (pripomína albumy ďalšieho poľského kultu Venedae).

Ak by niekto čakal hudobnú inováciu, či originálne riffy, tak bude sklamaný. Tento materiál veľmi dobre vystihuje to, čomu sa hovorí uctievanie starej školy. Trojskladbové EP Cienie je postavené na opakujúcich sa motívoch (gitarové linky aj bicie) a silnej atmosfére. Pokiaľ ste fanúšik starého poľského black metalu, tak máte ešte o bonus navyše. Pre mňa to je materiál ako stvorený, aj keď sa dokáže ľahko opočúvať. Mám dojem, že po tomto EP sa pozriem viac aj na predchádzajúci album Ordre du Diable z minulého roku. 

 

Hodnotenie: 8/10

Napísal: S.

 

English overview

Honestly, I do not react to requests for reviews, but this time I made an exception. What made me to do this, was the description of the new Teufelsberg EP Cienie. It was stated that it is a tribute to the kujawian-pomeranian scene around Torun. For the fan of the old Polish black metal, it was a very good teaser. I will not write long elaborates, but this EP is exactly what I wanted to hear. Musically it is a bit slower but, honest and straight black metal with great atmosphere and old-school sound, meanwhile, the mix is done very well. This short EP has my recommendations!

Author: S.

Zakladateľ a šéfredaktor Besu

2 thoughts on “Teufelsberg – Cienie (2023)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *